Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
סוגיהארה הסמוראי שסירב לציית
תגית:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 87
בחורף 1939 פוגש קונסול יפן בקובנה, צ'יאוּנֶה סוּּגִיהארָה את סוֹלי, ילד יהודי חביב. בתמימותו, מזמין סולי את הקונסול לחגוג את חג החנוכה עם משפחתו והקונסול מקבל את ההזמנה. כך התחילה ידידות חמה בין הקונסול סוּגִיהארָה לבין סולי ומשפחתו. בינתיים גרמניה הנאצית כובשת מדינה אחר מדינה. אלפי פליטים יהודים בורחים למדינה הקטנה – ליטא, אך לכולם ברור שבקרוב הנאצים יכבשו גם אותה. הפליטים מבינים שהדרך היחידה להינצל היא דרך יפן אך ממשלת יפן מסרבת להעניק להם אשרות כניסה. סוּגִיהארָה שכל חייו ציית לחוקי מדינתו לא ישן בלילות – כיצד ינהג? אם יציית לממשלתו יישלחו אלפי היהודים אל מותם, ואם ינהג כצו לבו, יחתום על האשרות ויציל את חיי הפליטים, יסכן את עצמו ואת משפחתו. סוּגִיהארָה, בתמיכתה של אשתו החליט להציל את הפליטים היהודים.

כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו.

סיפורים על מלחמת העולם השניה יש בלי סוף. המלחמה הנוראית הזאת השפיעה על העולם כולו ועל אנשים מכל הדתות, הצבעים, המינים והסוגים.
הספר הזה מציג סיפור גבורה של סמוראי יפני, לוחם צדק שלא יכל לשתוק על העוולה שחוללו הגרמנים נגד האנושות.

בשנת 1940 מצא את עצמו צ'יאונה סוגיהארה, קונסול יפן לשעבר של העיר קובנה שבליטא בדרכו לברלין.
סוגיהארה מספר את סיפור חייו המיוחד לבנו הבכור הירוקי,כיצד הגיע לפולין והיה כמו נטע זר במקום בו כולם אנשים לבנים עם עיניים רגילות והיה רגיל ללגלוג הילדים ברחוב על עיניו המלוכסנות.
בקובנה, סוגיהארה פגש לראשונה ילדים יהודים דוברי אידיש ונפשו נקשרה במיוחד לילד יהודי בן 10 בשם סולי לוין. סוגיהארה הרגיש קרבה כלפי משפחתו של סולי ונחרד לגלות כמה שנאה יש כלפי יהודים באירופה כתוצאה מההסתה של הנאצים והוא מקווה שהמלחמה תסתיים בסופו של דבר בשיחות של שלום.
במהרה הוא מבין שהמלחמה לא תגמר אלא רק תחמיר והוא מתחיל לרגל עבור ארצו ולהקשיב בין המילים לדבריהם של דיפלומטים מכל העולם כדי לנחש את העתיד לבוא.

היה עליי לשוטט בעיר ולהטות אוזן. להיות קשוב ודרוך כצייד, שכן לא יכולתי לצפות מהיכן יגיע לאוזניי המידע החשוב. (עמ' 35)

סוגיהארה מתחבר עם הפליטים הנוצרים והיהודים שברחו לקובנה ומנסה לדלות מהם מידע על התחזית לגבי רוחות המלחמה שמנשבות באוויר.
כנצר למשפחה של סמוראים, סוגיהארה נדיב, קשוב ונאמן כלפי תושבי המקום והוא מבין מהר מאד שהגרמנים מעוניינים להמשיך לכבוש שטחים והם לא יעצרו עד שלא ישתלטו על העולם כולו.
סוגיהארה לא מסוגל לשבת בשקט ולהתבונן מהצד כיצד נעשה חוסר צדק כלפי אנשים חפים מפשע והוא מחליט לפעול.
הוא מזדעזע לראות כל פעם מחדש גזענות חמורה של אנשים מקומיים כלפי כל מי שלא שייך לדת שלהם או לצבע עורם.
כשהמצב בקובנה מתחיל להיות קשה והגרמנים מתקרבים בצעדי ענק, סוגיהארה חייב לעשות בחירה קשה שעלולה לסכן את חייו ואת חיי משפחתו.

הספר הזה היה אחד הספרים היותר מרגשים שקראתי לאחרונה. חשבתי בהתחלה לקרוא אותו עם הבן שלי אבל כילד צעיר שלמזלו לא עבר מלחמות בחייו (מלבד במשחקי מחשב) הרגשתי שהספר יהיה קשה לו מידי להכלה.
סיפורו המיוחד של סוגיהארה הוא עוד אחד מסיפורים רבים של אנשים שהחליטו לסכן את חייהם כדי לעזור ליהודים במהלך מלחמת העולם השניה וזה סיפור שכולם צריכים לקרוא כדי לדעת על האנשים האלה שבזכותם אנחנו פה.
הספר מלווה באיורים יפים מאת גלעד סליקטר שמוסיפים הרבה נשמה לספר המרגש הזה – ספר חובה לקריאה!

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן