Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
האוצרות האבודים
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
לא נמאס לך שמספרים לך שקרים? מוכרים לך סיפורים שלא היו ולא נבראו? שכל אחד שיש לו איזה כישרון ספרותי, ממציא את ההיסטוריה מחדש? שהידיעות שאתה שואב על העבר המפואר של עמך נתון בידי אנשים מגמתיים שרצונם להתכחש לעבר ומנצלים את חוסר הידיעה שלך על מנת להרחיק אותך מעצמותך? לי זה נמאס! סדרת הספרים "האוצרות האבודים" תוביל אותך במסע מרתק לאורך ההיסטוריה מבריאת העולם ועד סוף ימי דוד המלך. ספרים שחוברו בידי בעל תשובה שחי בשני העולמות. מבוססים על מקורות היהדות ושווים לכל נפש. פרוזה ספרותית היסטורית יחודית, המגוללת את הסיפור התנכ"י בצורה ברורה ומרתקת. ארבעה ספרים שיבארו לך את הסיפור העתיק, יענו על הקושיות ויתנו בידך את המידע ההיסטורי הנפלא בקריאה שוטפת וחוויתית. גם אתה יכול להיות שותף למיזם היחודי!

סדרת האוצרות האבודים הנקראת גם התנ"ך בפרוזה מביאה לנו ב-4 כרכים חלק מסיפורי התנ"ך, הכרך הראשון עוסק בימי בראשית, השני בדור המדבר, השלישי בימי השופטים והרביעי והאחרון לכרגע עוסק בדוד המלך. איל כהן הוא בעל תשובה אשר חי בשני העולמות, והתחיל לכתוב את הספרים מתוך צורך שהוא הרגיש, ובכך בעצם החליט להנגיש את התנ"ך בשפה ברורה יותר, משולבת פירושים ומדרשים בתוך העלילה ונותנת מבט מרענן על התנ"ך. כרגע בסדרה יש 4 ספרים, ונראה כי בעתיד הקרוב יצא ספר נוסף על ימי המלכים. חששתי קצת מלקרוא את הספרים, אך כשראיתי שהסדרה קיבלה ברכה ממספר רבנים, ניגשתי למלאכת הקריאה.

ימי בראשית:
לכל אורך הקריאה הופתעתי, זה מצחיק לומר את זה, כי אני אמורה להכיר את סיפורי בראשית. אבל תמיד בשבתות בקריאת התורה הייתי מוצאת את עצמי מחוץ לבית הכנסת, ומשיעורי תורה בבית הספר אני מכירה רק את הסיפורים שתוכנית הלימודים בחרה להתמקד בהם, ויש סיפורים שמעולם לא התעמקתי בהם, או פרקים שמעולם לא לימדו אותי, ואני לא הייתי סקרנית מספיק בשביל לבחון לבד. כך יצא שגיליתי עוד סיפורי בראשית, שכתובים בשפה כל כך נעימה, וגם החלקים שאנו נמנעים מהם בדרך כלל, הרבה פחות מפחידים והרבה יותר מובנים פתאום.

דבר אחד הציק לי, הספר פשוט נגמר פתאום, מגיע החלק בו בחר כהן לסיים את הספר, ושם הוא פשוט נגמר, אולי היה חסר לי עמוד התודות, או אולי איזה חיבור לימינו, לא יודעת בדיוק לשים את האצבע על הנקודה, אבל משהו בסוף היה חסר.

דור המדבר:
הכרך הזה מתחיל בדיוק כמו הכרך שקדם לו, פרולוג והקדמה כמעט זהים (חוץ מהתייחסות מסוימת לספר הנוכחי) וזה היה נראה לי קצת מוזר, לאור העובדה שזו סדרת ספרים שמגיעה כמארז. הכרך הנוכחי הוא הארוך ביותר מבין ארבעת הכרכים. הוא מכיל את הסיפורים המוכרים יותר. כאלו שאנו מכירים מהגדה של פסח, ולכן הוא גם הכרך שנתן לי את הרענון הכי גדול, וקיבלתי ממנו הכי הרבה, בזכות שזירת הפרשנות בתוך העלילה. במבט ראשון על הסדרה חשבתי שהחלוקה תהיה לפי ספרי התנ"ך ממש, אך אם הכרך הראשון הכיל את ספר בראשית, בכרך הזה שאר החומשים נכנסים יחדיו.

ימי השופטים:
גם בכרך הנוכחי, הכרך השלישי, נראה כי כהן בחר לתת חלוקה שונה במקצת מהתנ"ך שלנו והביא לנו פיסה מספר שמואל אל תוך ימי השופטים. ימי השופטים היה הכרך שנכתב אחרון על ידיו של כהן, אבל אין כל הרגשה לזה בכתיבה, נראה כאילו כל הכרכים נכתבו יחד, ורק כדי לחסוך לקוראים כאבי ידיים הם הופרדו בחלוקה הזו.

המלך דוד:
הכרך האחרון הוא למעשה הכרך שנכתב ראשון, והמלך דוד הוא הסיבה שבגללה החל כהן במלאכת הכתיבה (הכול מפורט יותר בפרולוג של הספר). את דוד המלך אפשר לראות בשתי צורות לכל אורך חייו, ובכרך הנוכחי ניתן לראות זאת ביתר בירור, בין דוד הממזר לדוד המלך, בין דוד המבזה עצמו לעיניי העם לדוד הרוקד לפני ה', בין דוד המנגן לדוד הלוחם. בכרך הזה, האחרון לעת זו, יש אחרית דבר, שסוגרת את הספר בחיבור אלינו.
בסך הכול נהנתי לקרוא בסדרה זו, גיליתי פירושים חדשים וקראתי בצורה בהירה יותר.

שורה תחתונה: הספרים האלו הם לא חס וחלילה תחליף לתנ"ך, הם רק מדרגה אחת בדרך ללימוד וקריאה בו.

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

לפוסט הזה יש 5 תגובות

 1. אסף גורן

  בתור איש העולם הגדול שיודע שמקור הכוח האופטימיות וההצלחה שלי גם בזמנים קשים קשור לחיבור לזהות היהודית שלי הסדרה על התנ"ך 'האוצרות האבודים' ממש עשתה לי את זה ,פשוט כיף תנ"ך בשפה שאני מבין ,זה הזמן המיוחד שאני שומר לסוף היום על כוס תה בכורסה המפנקת

 2. שושנה

  אני כבר קראתי את כל הסדרה והתחלתי שוב…. ועדיין סוחף ומרגש. מלא ידע שלא הייתי מצליחה ללמוד בדרך אחרת. ממש חוויה.
  יישר כח!! מצרפת קישור לאתר של הסופר https://thelosttreasures.net/

 3. רות יוסף

  אני מאוד הייתי רוצה להודות ולברך את כותב הספרים " האוצרות האבודים" .
  השלמת לי ולעוד רבים את כל חלק הפאזל! תודה שנתת לי זכות כזאת לשבת לקרוא ובעצם ללמוד תורה.. הספרים מרתקים מושכים מעניינים ובחיים לא חשבתי שאצליח לקרוא ספר בעובי כזה בלי להתייאש באמצע וכבר סיימתי את שלושת הכרכים הראשונים ותכף מתחילה את תקופת המלכים.. תודה לך אייל על כתיבה מרגשת ועל החייאת סיפורי התורה הכל כך חשובים לעם ישראל תודה !

 4. יוסף נונו

  ואני חשבתי שאני יודע תנך…כל כך הרבה השלמות .
  תודה על כיף אמיתי .מחכה לספר מלכים.

 5. ערבה זוהר

  יש ספר ישן משנות ה60 או בשבעים שניקרא " כל אגדות ישראל" בפורמט הזה בדיוק כולל גם תקופת החורבן. מעניין לעשות השוואה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן