Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
נתתי לך ללכת
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 406
בערב סגרירי אחד בבריסטול, אם הולכת עם בנה הביתה, כמדי יום. היא מרפה מידו לשבריר של שנייה, ואז קורה הנורא מכול: מכונית מגיחה במהירות מופרזת, פוגעת בילד ונמלטת מזירת התאונה בנהיגה פרועה. הבלש ריי סטיבנס נחוש בדעתו להביא אל בית המשפט את האשמים בתאונת הפגע וברח האכזרית. הוא מרגיש חובה מוסרית לעשות זאת למען האם מוכת היגון. כשהחקירה נקלעת למבוי סתום, ריי והצוות שלו לא מוותרים וממשיכים לחקור באופן עצמאי. בכפר קטן, על חוף הים בוויילס, מנסה אמנית צעירה בשם ג'נה גריי לפתוח בחיים חדשים. היא שוכרת קוטג' קטן ורעוע, מאמצת כלב ומנסה להדחיק את זיכרונותיה המרים. אט־אט היא מתחילה לקוות שיש לה סיכוי לשינוי ושאולי העתיד צופן עבורה מידה מסוימת של אושר. אבל עברה המסויט לא מרפה ממנה, ותוצאותיו הרסניות... מה הקשר בין שני הסיפורים הללו? לא מה שאתם חושבים... בעלילה אפופת סודות ושקרים, אכזריות שאין לה גבול ותפניות שיותירו אתכם פעורי פה, רוקמת המחברת מותחן פסיכולוגי משובח שלא מפסיק להפתיע עד תומו.

אתחיל באזהרה: אם אתם נוהגים לקרוא ספרים בעיקר לפני השינה, כמוני, הספר הזה עלול לגרום ללילה לבן. מדובר בספר מתח מופלא, סוחף, קצבי, וכזה שמאיץ את קצב הלב.
קלייר מקינטוש מכווצת את הלב שלכם ומרחיבה אותו כאוות נפשה. היא מפסלת את הדמויות בספר בכדי שתאהבו אותן ותשנאו אותן בעת ובעונה אחת.

הספר מתחיל בטרגדיה שהיא הסיוט של כל הורה: בליל חורף קר וגשום בעיר בריסטול אנחנו עדים לתאונת פגע וברח שבה נהרג ג'ייקוב בן ה-5. שנייה אחת של חוסר תשומת לב מצד אימו ונהג אחד מרושע במיוחד שלא עצר לעזור לו חרצו את גורלו ואת גורלה של אימו. אימו מוכת ההלם והאשמה נעלמת, ואת תיק החקירה מקבל הבלש ריי סטיבנס. אחרי כמה חודשים של חקירה ללא מוצא, התיק נדחק לשוליים ומפנה את מקומו לתיקים עם פרופיל גבוה יותר. אבל משהו בתיק הזה לא מניח לריי להתעלם ממנו, ולמרות שמופעל עליו לחץ להתמקד בתיקים אחרים, הוא ממשיך את החקירה בזמנו הפרטי. מצטרפת אליו בלשית צעירה וחדשה בשם קייט אוונס ויחד הם נלחמים למען צדק עבור ג'ייקוב הקטן.
באותו הזמן בדיוק הפסלת והאמנית ג'נה גריי עוזבת את העיר בריסטול ועוברת להתגורר בעיירה קטנה על שפת הים בוויילס. החורף קר ובודד עבור ג'נה אבל היא מוצאת נחמה בשקט ובקוטג' שהיא שוכרת. החורף מסתיים לו והשמיים מתבהרים, וכך גם ההרגשה שלה מתחילה להשתפר, היא רוכשת ידידים חדשים בעיירה, מאמצת כלב ואפילו רוקמת סיפור אהבה עם וטרינר מקומי בשם פטריק מהעיירה הסמוכה. מה הקשר בין סיפורו של ג'ייקוב לסיפורה של ג'נה? בחציו הראשון של הספר נראה כי הקשר בינהם ברור, אבל הספר הזה יתעתע בכם ומחציו השני מתחילה רכבת הרים שלא עוצרת עד סופו.

הספר מסופר בגוף שלישי מנקודת מבטו של הבלש ריי סטיבנס ובגוף ראשון מנקודת מבטה של ג'נה גריי. בשלב מתקדם יותר מצטרף לספר מספר נוסף בגוף ראשון. המספר השלישי הוא המפתח לסגירת הסיפור ואנחנו נחשפים לזהותו רק לקראת סיום הספר. קלייר מקינטוש כתבה עלילה ערמומית מלאה תפניות שהותירו אותי עם פה פעור. אני מודה שגיליתי את הטוויסט המרכזי הראשון של הספר, אבל את הטוויסטים הבאים אפילו קוראת ספרי מתח מנוסה כמוני לא צפתה מראש.

פסק הדין:
השעה היא חצות וחצי ואני עדיין קוראת בספר. אני לא מצליחה להניח אותו בצד וללכת לישון. יש הרבה עצב בספר הזה והוא יכה בכם ללא רחמים, אבל יש בו גם אור ואופטימיות. גם שהצלחתי לנחש את הטוויסט הראשון זה לא גרע מהנאתי אפילו במעט. אם כבר ההפך כי בשלב מסוים לא היה לי ברור מי הדמות הראשית ומי המשנית ומה עוד עומד להתרחש. אהבתי את הדרך שהסופרת פרמה וסגרה את כל הקצוות. אהבתי את היחסים בין הדמויות ואת היושרה שלהן. רק אחרי שסיימתי שמתי לב שמדובר בספר הביכורים של הסופרת, אז ספר הביכורים הזה מקבל ממני 5 כוכבים בוהקים. אני מחכה שמפיק ב- BBC או ברשת בריטית אחרת ירים את הכפפה ויהפוך אותו לסדרה, ומהר.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן