Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
נתיבים בסערה
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 445
נתיבים בסערה הוא רומן היסטורי מרתק המתאר את הסיפורים האישיים והאהבות הגדולות של ארבעה דורות של שתי משפחות מרכזיות, השזורים בהתרחשויות ההסטוריות הגדולות של המאה, ברובן מזוויות פחות מוכרות. האירועים רודפים זה את זה בשווייץ, פולין, איטליה, צרפת וברית המועצות. חיבור מעולמות שונים מפגיש בין אנשי המדע והרפואה, עולם הכספים והדיפלומטיה ואנשי האמנות והבוהמה וממול צאצאיהם של שושלת רבנים ידועה. מארֶק הוא בן למשפחת רופאים, אשר מפגין תושייה ודמיון יוצאי דופן אל מול מכשולים הנובעים מהסערות הפוליטיות הפוקדות את אירופה בדרכו לסיום לימודיו ובניית חייו. מקס הוא קולנוען ידוע אשר סיפור חייו מלווה את התפתחות הקולנוע משלביו הראשונים ברחבי העולם. הגיבורות, שאפתניות כל אחת בדרכה וקשורות באהבות גדולות העוברות תהפוכות ענק, הן מסיבות אישיות והן מהנסיבות הסוערות. הדמויות, חלקן בהשראת בני אדם אמתיים, מוצאות נתיבים לא שגרתיים המובילים אותן כנגד כל הסיכויים לחיים של הגשמה.

באזל 1896
מרים שטיין נולדה לתיאו, מנהל של אימפריה בנקאית בבאזל ולאוטה, בחורה משכילה ומוזיקאית בחסד, לאחר 10 שנות עקרות.
כבר בצעירותה הייתה מרים אינטלקטואלית, הצטיינה בלימודיה וכמו אביה התעניינה במספרים וענייני הבנק, בניגוד לחברותיה שהעדיפו להתעסק באופנה ושאר דברים שמעניינים נשים.
כשהיתה מרים בת 18 היא הכירה באחד האירועים בביתה את יורי-צדוק הרצוג.
צדוק, יליד מוסקבה, היה מבוגר ממרים בעשר שנים ואיש העולם הגדול, הוא למד רפואה אך מעולם לא עסק בזה ומרים נמשכה לגבר החכם ותאב חיים הזה.
במהרה נישאו מרים וצדוק ועברו לגור בוורשה.
צדוק עבד במשרד החוץ ומרים לא אהבה שהוא לא עוסק במקצוע הרפואה ומרבה בנסיעות במסגרת תפקידיו הדיפלומטיים.

צדוק, רפואה זה המקצוע הבטוח והמוצלח ביותר עבור בחור יהודי מוכשר.  יש פעילות עוינת נגד יהודים, הפוליטיקה משתנה כל הזמן ואי אפשר לדעת איך העניינים יתפתחו (עמ' 34)

כאשר פרצה מלחמת העולם הראשונה והגיעה גם לורשה, יהודים רבים מצאו את עצמם ללא עבודה וצדוק היה אחד מהם.
מרים הנחושה והפעלתנית הציעה לו לחזור לתחום הרפואה ועזרה לו לפתוח מרפאה פרטית בביתם.  בשנת 1916 נולד בנם הבכור מארק-מיכאל.
בסיום המלחמה, חזר צדוק לתפקידו הדיפלומטי למורת רוחה של מרים שקיוותה שימשיך לעסוק במקצוע הרפואה.
נסיעותיו הלכו ותכפו ויחסיו עם מרים הלכו והצטננו, מרים השקטה והסגפנית לא מצאה את מקומה בחייו הסוערים ומלאי המסיבות של צדוק החברותי והנהנתן.
היעדרויותיו הרבות של צדוק מהבית, הותירו את מרים בודדה וממורמרת והיא החליטה לחפש לעצמה עבודה ולנצל את כשרונה ואת הידע שלה בנושא ניהול כספים.
יד הגורל גילגלה אותה למפעל אריגה כושל בו היא הצליחה להתברג כמנהלת הכספים של המפעל (משרה שהיתה שמורה בימים ההם לגברים בלבד) ועשתה חיל כשהיא מעלה את המפעל על דרך המלך.
לחייה העמוסים נכנס במפתיע, מקס, אחיה ההולל וחובב התיאטרון, בן העשרים.
הוריה שהחליטו להרחיק את מקס מבאזל, וקיוו שמרים וצדוק יצליחו להכניס קצת תבונה לראשו של מקס ההרפתקן.

מרים היתה מודאגת.  פתאום הרגישה בנטל האחריות המוטל עליה.  איך היא יכולה לשנות את מקס? (עמ' 63)

השנים חולפות, מקס עובר תהפוכות רבות, הוא מצליח כבמאי וצלם סרטים וחי בפריס, חיי האהבה שלו סוערים וסבוכים.
מארק הופך לעלם צעיר ומשכיל ונפתולי החיים גורמים לו לברוח מוורשה לפיזה כתוצאה מאנטישמיות קשה, בפיזה הוא מצליח מאד אבל ההתנכלות ליהודים באיטליה מבריחה אותו ללימודי הנדסה בבורדו שבצרפת.
בפרוץ מלחמת העולם השניה מארק נמצא בביקור אצל אמו בוורשה וההפצצות הקשות של הגרמנים גורמות לו להמשיך לנדוד לארצות אחרות בלי יכולת לחזור לבורדו, שם ממתינה לו ארוסתו, איב.
העלילה מתארת במשך שנים רבות את קורות משפחת הרצוג/שטיין, המלחמות והטלטלות שעברו והנדודים הקשים רק מעצם היותם יהודים.

הסופרת ד"ר אילנה מאור היא בעלת תואר שני ממכון וייצמן ותואר שלישי בכימיה מהטכניון.
הספר 'נתיבים בסערה' הוא רומן הסטורי המבוסס על חייהם האמיתיים של אביה של הסופרת ושאר בני משפחתו שבאומץ רב, בגבורה והרבה נחישות שרדו את הזוועות באירופה, עלו לארץ והקימו משפחה לתפארת מדינת ישראל.
זהו ספרה השני של ד"ר אילנה, הספר מרגש, מרתק, רומנטי והסטורי…תכינו את הממחטות.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן