Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
נשמות
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 325
למראית‭ ‬עין‭, ‬אי‭ ‬אפשר‭ ‬לנחש‭ ‬שגרישה‭, ‬הגבר‭ ‬השתקן‭ ‬והשמנמן‭ ‬שמתגורר‭ ‬עם‭ ‬אימו‭ ‬בדירת‭ ‬שיכון‭ ‬מתפוררת‭, ‬מתגלגל‭ ‬ממאה‭ ‬למאה‭, ‬מארץ‭ ‬לארץ‭ ‬ומגוף‭ ‬אחד‭ ‬אל‭ ‬גוף‭ ‬אחר‭. ‬החיים‭ ‬המסעירים‭ ‬שחווה‭ ‬לפני‭ ‬ארבע‭ ‬מאות‭ ‬שנה‭ ‬בעיירה‭ ‬נידחת‭ ‬במזרח‭ ‬אירופה‭, ‬במאה‭ ‬השמונה–עשרה‭ ‬בוונציה‭, ‬או‭ ‬מאה‭ ‬שנה‭ ‬אחר‭ ‬כך‭ ‬במרוקו‭, ‬הותירו‭ ‬בו‭ ‬חותם‭ ‬וצלקות‭. ‬גרישה‭ ‬הוא‭ ‬אולי‭ ‬השקרן‭ ‬הכי‭ ‬כן‭ ‬שיצא‭ ‬לכם‭ ‬להכיר‭, ‬ובכל‭ ‬זאת‭ ‬לא‭ ‬נראה‭ ‬שמישהו‭ ‬מאמין‭ ‬לו‭. ‬אולי‭ ‬גם‭ ‬הוא‭ ‬כבר‭ ‬לא‭. ‬ אימא‭ ‬שלו‭ ‬תגיד‭ ‬לכם‭ ‬שגלגול‭ ‬נשמות‭ ‬זאת‭ ‬שטות‭ ‬גמורה‭. ‬מבחינתה‭, "‬חיים‭ ‬יש‭ ‬רק‭ ‬אחת‭, ‬כל‭ ‬השאר‭ ‬זה‭ ‬מטאפורה‭." ‬ לאורך‭ ‬נשמות‭ ‬גרישה‭ ‬ואימו‭ ‬מנהלים‭ ‬קרב‭ ‬חסר‭ ‬רחמים‭ ‬על‭ ‬ליבו‭ ‬של‭ ‬הקורא‭. ‬אבל‭ ‬מי‭ ‬ינצח‭ ‬‮–‬‭ ‬הנשמה‭ ‬או‭ ‬הגוף‭, ‬הפנטזיה‭ ‬או‭ ‬המציאות‭, ‬הבן‭, ‬האֵם‭ ‬או‭ ‬רוח‭ ‬הקודש‭? ‬ נשמות‭ ‬הוא‭ ‬קרנבל‭ ‬מסחרר‭ ‬ומבריק‭; ‬רומן‭ ‬עשיר‭ ‬וּוירטואוזי‭ ‬שמדלג‭ ‬בין‭ ‬תקופות‭ ‬וסגנונות‭ ‬אך‭ ‬נעוץ‭ ‬עמוק‭ ‬עד‭ ‬כאב‭ ‬בשורשיו‭ ‬היהודיים‭ ‬של‭ ‬מחברו‭. ‬רומן‭ ‬על‭ ‬גמישותה‭ ‬המתעתעת‭ ‬של‭ ‬נפש‭ ‬האדם‭ ‬ועל‭ ‬הכמיהה‭ ‬הנואשת‭ ‬למשמעות‭, ‬או‭ ‬לפחות‭ ‬לנשמה‭ ‬אחת‭ ‬קטנה‭ ‬שתבין‭ ‬אותנו‭.‬  רועי‭ ‬חן‭ ‬הוא‭ ‬סופר‭, ‬מתרגם‭ ‬ומחזאי‭ ‬הבית‭ ‬של‭ ‬תיאטרון‭ ´‬גשר‭´.‬

הגוף הוא רק פונדק דרכים לנשמה, הגוף הוא בית מרזח, הגוף הוא הקדש. אין מה לפחד מהמוות.

עלילת הסיפור מתרחשת במאה ה 17 בעיירה פולנית בשם חורביצה ומתארת יום אחד גורלי בחג הפורים בו כל אנשי העיירה נפגשים וחוגגים את החג כהלכתו אך מקרה לא צפוי גורם לחג שאמור היה להיות שמח, להסתיים באסון.
הסיפור מתמקד בילד יהודי בשם גץ, באותו יום גורלי, גץ יוצא לרחובות עם אחותו גיטל כדי לחגוג את החג עם כולם אבל באותו יום קורה משהו נורא ששם ברגע אחד קץ לילדותו.
ארבע מאות שנה לאחר מכן, גרישה הוא גבר לוקה בנפשו, רווק בן 39, שעדיין מתגורר עם אמו מרינה ולא עושה עם עצמו כלום מעבר לכך שהוא מעביר ימים ולילות בכתיבת ספר על חייו.
גרישה בטוח שהוא היה בעבר ילד פולני בשם גץ ושנשמתו של גץ נכנסה בו, אמו מרינה, שכל הסיפור מסופר מנקודת המבט שלה בטוחה שהבן שלה השתגע.

דרך ספרו של גרישה העלילה עוברת לונציה של שנת 1720 שם נפגוש את גדליה, נער יהודי בן 17 שבטוח שנשמתו האמיתית נולדה בחורביצה במאה ה 17, ואכן נשמתו של גץ מיודענו ממשיכה להסתובב בתוך מנהרת הזמן ולעבור מגוף לגוף ומתקופה לתקופה.
גדליה יודע שבתוכו שוכנת נשמה אבודה של ילד פולני והוא עובר חיבוטי נפש עם עצמו ומנסה למצוא דרכים כדי לתקן ולטהר את נפשו שיתכן ועשתה חטאים בגלגול הקודם אבל בזמן שהוא מנסה לעשות טוב, הוא מסתבך בדברים שאין לו שליטה עליהם.
משם נשמתו של גץ מגיעה למרוקו של שנת 1856ומתגלגלת לתוך גופה של אישה בת 27 בשם ג'ימול וכך נשמתו הרדופה והמיוסרת של גץ עוברת מגוף לגוף עד אשר תמצא מנוח לנפשה אך האם יש חיים אחרי המוות והאם הנשמה של גץ תפסיק בסופו של דבר להתגלגל ותעשה את התיקון המיוחל על חטאי העבר?

העלילה מחולקת לתקופות שונות במקומות שונים בעולם.
כשלקחתי לידי את הספר הזה והתחלתי לקרוא אותו, לא ידעתי למה לצפות אבל כבר בעמוד הראשון מצאתי את עצמי מחייכת ונהנת מכתיבתו השנונה, משעשעת, מרתקת ועשירה של הסופר רועי חן.
אני לא יודעת עד כמה הייתי מרותקת לעלילה עצמה כמו שהתענגתי על הכתיבה המיוחדת שלו. במהלך העלילה, הסופר פונה ישירות לקוראים שלו בצורה גלויה ומאד חדה והומוריסטית.
הסופר נע בין שיחות באידיש, למבטא רוסי, מילים באיטלקית ולבסוף בערבית…נשמתו של גץ נעה בין תרבויות שונות, שפות, מדינות ועדות.
הספר היה מעורר מחשבה לגבי כל הנושא הזה של גלגול נשמות, אני אישית לא מאמינה בזה אבל ראיתי תוכניות מצמררות בנושא על אנשים ששחזרו חיים שלמים של אנשים אחרים כאילו שהם חיים דרכם ובתוכם.
אהבתי את הרעיון מאחורי הסיפור – אוהבי הספרות היפה יהנו מאד מהספר הזה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. משה פילוסוף

    מדהים
    תודה נשמה

  2. צין בלה

    מחבר הספר רועי חן הוא איש תיאטרון.הדבר מורגש היטב .הפרטגוניסט לובש כל פעם מסכה אחרת בזמן אחר במדינה אמרת בשפה אחרת.אכן תיאטרון במיטבו ורועי חן הדרמטורג של גשר הוא איש תיאטרון מוכשר למדי.הספר היה מועמד לפרס ספיר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן