Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
נשכחים
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 263
חייו של טובי היו רגילים לחלוטין, עד שהם התהפכו בעקבות דבר קטן ופשוט כמו בדיקת דם. הוא הוכרז כפגום, נלקח ממשפחתו וכעת הוא חי בבית המוות – מבנה קודר על אי מנותק מהעולם, שם הוא ונערים נשכחים אחרים כמותו חיים תחת פיקוחן ההדוק של האחות הראשית וצוות האחיות שלה. עם כל סימן קטן של התפרצות המחלה, הם נלקחים אל הסנטוריום שבקומה העליונה, מקום שממנו אף אחד לא חוזר עוד. טובי מעביר את ימיו במחשבות על העבר ובפחד מפני העתיד, אבל אז מגיעה לבית נערה חדשה בשם קלרה והכל משתנה. קרן אור של תקווה מבליחה לפתע מבין ענני הייאוש, וטובי מחליט לקחת את חייו בידיו. שרה פינבורו היא מחברת הספר "מאחורי עיניה" ומותחנים נוספים שהיו רבי מכר של הניו יורק טיימס, הסנדיי טיימס ועוד עיתונים חשובים רבים. ספריה זכו בפרסים ובהערכה רבה, והם נקראים ביותר מ-25 שפות. ספרה "13 דקות" יצא אף הוא בהוצאת "דני ספרים" וזכה להצלחה גדולה. פינבורו חיה בלונדון. "לא יכולתי להניח את הספר מהיד." סטיבן קינג "שרה פינבורו עומדת להיות ההתמכרות הבאה שלכם." הרלן קובן "מותחן נפלא שמתגנב אליכם בשקט, ואז מותיר אתכם הרוסים בסופו." Barnes & Noble "שרה פינבורו מפציצה שוב. מומלץ מכל הלב." Kirkus Review

מה היה קורה אילו יום אחד הייתם מקבלים את תוצאות בדיקת הדם של ילדיכם, ואחת התוצאות הייתה מראה על מחלה מסתורית ופעילה שהתגלתה אצלו, מחלה מסוכנת שכאשר היא מתפרצת במלוא חומרתה, הילד עלול להיות מסוכן לציבור? ובכן זו העלילה ששרה פינבורו בחרה לספר לנו.

הספר "נשכחים", מתאר עלילה בה קיים בכל אחד ואחד מבני האדם גן של מחלה מסתורית ומסוכנת שיכול להתפרץ עד גיל 18, עברת את גיל 18 ניצלת, אך מיום הולדת ועד גיל 18, ובכן אתה כאילו חי על זמן שאול. בספר אנחנו מתלווים לטובי, נער כבן 17 שנתגלה כנושא גן פעיל של המחלה, ובעקבות כך הוא נשלח, יחד עם יתר הילדים החולים, ל"בית המוות", בית שנמצא על אי מבודד. בית זה מתפקד כפנימייה לילדים הנשאים, רק שמהפנימייה הזו אין שחרורים וברגע שהגעת לבית זה, אין דרך חזרה. הילדים בבית המוות נתונים לחסדיה של האחות הראשית האימתנית, וכל ילד שמראה סימן קלוש שהמחלה אצלו מתחילה להתפרץ, נלקח לסנטוריום ומשם הוא לא חוזר.

כאמור הספר מגולל את חייו של טובי, בעלילה משולבים קטעים מהעבר של טובי, ימים ספורים לפני שהוא נלקח אל בית המוות. אנחנו לומדים להכיר את הילד החנון והביישן שרק מת שהילדה שהוא מחבב תשים לב אליו, כל זה כמובן, עד שהוא נלקח אל בית המוות ואופיו הופך לקשוח וקריר, הכול על מנת לא להרגיש את הגעגועים להורים שנשארו מאחור, ולחיים שהיו לו לפני שגילה שהוא פגום.

הספר כתוב היטב, פינבורו בהחלט מצליחה להכניס את הקורא אל תוך העולם שהיא יצרה, וכמעט ניתן לשמוע את שקשוק גלגלי האלונקה שמובילה עוד ילד אל הסנטוריום. הסיבה שהספר לא מדורג ב5 כוכבים, על אף שהוא ספק מצוין, היא שלקראת הסוף כבר אפשר להבין לאן הסיפור הולך והמתח מתפוגג, ולחובבת מתח שכמוני, אני אוהבת להיות מתוחה עד הדף האחרון של הספר. עם כל זאת, הספר כאמור כתוב היטב, העלילה מעניינת מאוד ובהחלט הייתי ממליצה גם למי שלא חובב הז'אנר לקרוא וליהנות מצלילה לעולם אחר, שתודה לאל, הוא דמיוני לחלוטין.

תהל רוזיליו

כל ספר טוב יתקבל אצלי בברכה. אוהבת לטייל בארץ ובעולם. "הדבר המדהים בספרים הוא שהם נותנים לך לטייל מבלי להזיז את הרגליים שלך."

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן