Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
נשיקה איטלקית
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 504
דרום פילדלפיה, 1949. דומיניק פָּלָציני ובניו נהנים מהשגשוג הכלכלי שבא בעקבות המלחמה. חברת המוניות המשפחתית משגשגת, הבנים חיים כולם בבית המשפחה הגדול וכבר יש נכדים בדרך. זה שנים לא מעטות שריב נושן בין דומיניק ואחיו מייק מעיב כצל עכור מעל המשפחה האיטלקית-אמריקאית. השניים אינם מדברים זה עם זה מטוב ועד רע, וליתר ביטחון גם גרים בקצוות שונים של העיר. ניקי קסטונֶה, האחיין היתום שחי עם המשפחה כבן לכל דבר, עובד בעסק כנהג מונית ומתגורר במרתף בבית הדודים. איש אינו יודע שבלילות הוא עובד כפועל במה בתיאטרון מקומי וחולם להיות שחקן. זה שמונה שנים שהוא מאורס לפיצ'י דה פינו אבל מתקשה לעשות את הצעד הבא, כלומר להתחתן עם פיצ'י, לעזוב את מרתף הדודים ולצאת לחיים עצמאיים. לבסוף, כשההכנות לחתונה עם פיצ'י כבר בעיצומן, אוזר ניקי אומץ ומודיע לה שהעסק מבוטל. אביה רותח מזעם ומאיים להרוג אותו, וזה כל מה שניקי צריך כדי לעזוב את פילדלפיה ולנסות את מזלו בניו יורק כשחקן תיאטרון. ניקי עובר מאודישן לאודישן כדי לפלס את דרכו אל הבמות הגדולות של ברודוויי, אבל תחום חדש ומרתק בעולם הבידור, שעומד לשנות את התרבות האמריקאית מקצה אל קצה, עשוי לשנות גם את מהלך חייו. בהומור ובלהט מספרת אדריאנה טריג'יאני על קשרי משפחה, על אהבה שמנצחת הכול, על מסורת אל מול חדשנות ועל הרצון למימוש עצמי. נשיקה איטלקית הוא ספר רומנטי, מלא סודות ושקרים, יריבויות מרות, לבבות שבורים ואהבות חדשות ומפתיעות, והכול במבטא איטלקי מתנגן.

מה זאת משפחה? קבוצה של אנשים שאוהבים זה את זה וחולקים היסטוריה משותפת.

פילדלפיה, שנת 1949
עבור האיטלקים המשפחה היא הכל! או שהיא מחבקת עד כדי חנק או שהיא משתחררת ממך לנצח בלי יכולת של כפרה וסליחה.
במשפחת פלציני יש שני אחים בשם דום ומייק.
דום ומייק לא יכלו להיות יותר שונים זה מזה וכתוצאה מסכסוך ארוך שנים החליטו השניים לנתק כל מגע זה מזה והמשפחה התפצלה לשני מחנות.
האחים הם מהגרים מאיטליה שהעסקים שלהם משגשגים בדרום פילדלפיה אבל אף אחד מהם לא מעז לפלוש לטריטוריה של האחר והחרם גורר אחריו גם את הילדים שלהם והנשים ושאר קרובים הקשורים למשפחה הענפה.
במרכז העלילה עומד ניקי קאסטונה, בחור בשנות העשרים המאוחרות לחייו ואחיין של ג'ו, אשתו של דום.
ניקי עובד בעסק המשפחתי כנהג מונית, הוא גם עובד בתיאטרון המקומי בשעות הפנאי ומאורס מזה שבע שנים לחברתו פיצ'י.
ניקי לא ממהר להתחתן, הוא עוד רוצה להספיק לעשות דברים ובמיוחד כשקרוביו הנשואים מעודדים אותו להשאר רווק.

אני יודע מה זה להיות בפנים. תישאר איפה שאתה. תישאר בחדר שלך במרתף עם הרדיו שלך והחופש שלך. יש לך בועה. בועה זה טוב לאחד. לשניים? לא כל כך. זה נהיה צפוף. (עמ' 57)

פיצ'י לעומתו תעשה הכל כדי להיות סוף סוף אישה נשואה ובזמן שהיא מחליטה לקחת את העניינים לידיים כי מניקי לא תבוא הישועה, וכבר קובעת תאריך לחתונה ומתחילה במרץ בהכנות לאירוע המיוחל, ניקי מתחיל לפתח רגשות כלפי קאלה, הבימאית ומנהלת התיאטרון.
ניקי הוא טיפוס רגיש שחולם להפוך לשחקן תיאטרון ולעזוב את עבודתו כנהג מונית אך כשהוא קשור למשפחה ששולטת על חייו בכל צעד ושעל, הוא לא יכול לחיות את חייו באופן עצמאי.
וגם קאלה היא אישה עצמאית ורווקה מבוגרת בזמנים בהם נשים בגילה כבר היו נשואות עם צי של ילדים.
התפנית בעלילה מתרחשת כאשר בהחלטה של רגע, ניקי מחליט לבטל את אירוסיו לפיצ'י ומאותו רגע העלילה הופכת לקומדיה של טעויות שתשנה את חייהם של הדמויות המרכזיות לנצח.

מה יעלה בגורל ניק והאם יצליח למצוא אהבת אמת ולהגשים את חלומותיו והאם האחים מייק ודום ישברו את החרם רב השנים ביניהם וילמדו לסלוח ולשכוח?

אני מאד אוהבת את ספריה של אדריאנה טריג'יאני, הספרים שלה תמיד מצליחים לרגש אותי ולהיכנס לי ללב. בספר הזה הכימיה ביני לבין העלילה נבנתה לאט ורק מאמצע הספר התחלתי להרגיש שאני נשאבת פנימה ואפילו מצליחה לצחוק מכמה קטעים טיפוסיים שבה התמודדה המשפחה האיטלקית.
הערצתי את דמותה של קאלה, היא היתה פימיניסטית בתקופה שבה הוכתבו מוסכמות מסויימות בחברה לגבי נשים לעומת גברים.
היא נהנתה מהרווקות שלה, עשתה מה שרצתה בלי לדפוק חשבון לאף אחד וניהלה בזרוע חזקה לא מעט גברים שעבדו תחתיה בתיאטרון.
קאלה היוותה שינוי מרענן ברוח התקופה בה נשים רק חלמו להתחתן ולגדל ילדים מקיר לקיר. אהבתי גם את דמותו של ניק שובה הלב.
כל אחת מהדמויות חלמה לפרוץ ולהגשים לעצמה חלום אבל במרכז העלילה בולט דבר אחד: כוחה של האהבה ושל המשפחה.
אם לא תתייאשו מהר מהעלילה, תזכו בספר מרגש. חבל שהעלילה לא נתנה תאוצה כבר בהתחלה.

קריאה מהנה.

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן