Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
נער עם כינור
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 360
"נער עם כינור" מאת יוחנן פיין, בהוצאת ספרי ניב, נקרא כסיפור עדות וכרומן סוחף ומרתק, המתרחש בעיצומה של מלחמת העולם השנייה ובתקופה שאחריה. הסיפור נע על פני גטו קובנה, מקומות מסתור, תלאות ונדודים, עד הגיעו של המספר לחופי הארץ. מכיוון שלא היה בכוחו של יונאס פאולאוויצ'יוס הליטאי להציל את כל היהודים, הוא החליט להציל את רוחו של העם היהודי. כך, התהוותה בביתו ובמקומות המסתור שהכין מעין תיבת נוח ובה מהנדס יהודי, רופאים יהודיים ונער בן ארבע-עשרה עם כינור. סביב מוקד זה נרקם סיפורו האוטוביוגרפי של יוחנן פיין, נער עם כינור, המספר את קורותיו, קורות משפחתו, סיפור גבורתה של משפחת פאולאוויצ'יוס, אשר דבר לא הניא אותה ממאמציה להציל יהודים רבים ככל האפשר ודמויות אותנטיות של יהודים ולא יהודים כאחד, שיוחנן הנער היה עד לגורלם. ביכולת התבוננות מפוקחת ושקולה, בחסכנות מופתית מדהימה במידת האיזון והאיפוק, מיטיב יוחנן פיין לספר את פלא הישרדותו. הוא פורס יריעה קיומית רבת תהפוכות ופסיפס אנושי של דמויות הנחרטות בזיכרון במאבקן הבלתי נלאה נגד האכזריות והזוועה בשיא גילומן. מעשים נדירים באנושיותם, מזמנים בפני הקורא את ההבנה בדבר עמידתו של האדם כנגד הרוע המוחלט ואת גדולתה של מידת החסד והרחמים, המועצמים על רקע עולם הולך ומתפורר מערכיו האנושיים. ״האם אין הסיפורים האלה חוזרים על עצמם? שוב נער יהודי עם כינור, שוב קול הלמות מגפי קלגסים, שוב מוות ויגון. אבל הספר הזה ניצח אותי, נשביתי בכבליו ונסחפתי,״ מעיד המבקר ההולנדי John Jansen Van Galen עם צאת הספר לאור בהולנד, "נסעתי ברכבת והייתי שקוע כל כך בספרו של פיין, עד כי החמצתי את תחנת היעד שלי״. פרופסור מתתיהו מינץ כתב: ״גיבוריו של פיין הם אנשים יחידאיים, שהתמודדו על חייהם בנסיבות בלתי אפשריות ויכלו להן, והם מאירים באור נהוגות את חשכת הימים ההם (...) לזכותו ייאמר שלא צייר אותם על-פי ראיית בוסר של נער, אלא הבינם בזיקה לניסיון חייו שהלך ונצבר". חתן פרס ישראל, פרופסור מנחם ברינקר, כתב: ״כשהתחלתי לקרוא את כתב היד נער עם כינור, לא יכולתי להניחו מידי. על רקע הגיהינום שמתחולל מסביב (...) מנשבת בספר רוח כמעט אופטימית של אמונה בעתידו של האדם כיצור מיוחד, שיכול לעולל לא רק את המזוויע ביותר, אלא גם את המופלא (...) חובה לפרסם ספר זה כדי להראות בזכות מה ׳קם האדם מן האפר׳ ויכול להמשיך לחיות״.

נער עם כינור

יוחנן פיין גדל במשפחה אמידה אולם גורלם בעת פרוץ המלחמה בין ברית המועצות לבין גרמניה בשנת 1941, היה זהה לגורל כל היהודים אשר הוכנסו לגטו. בשנת 1942- הופרד מהוריו . וכך מצא את עצמו יחד עם אחותו יהודית בודד בעולם. כילד ניגן בכינור והוא זה שהציל את חייו.

יונאס פאולאוויצ'יוס, ליטאי גר עם רעייתו ושני ילדיו בפרבר חקלאי בפנימון. משנתו הסדורה היתה הצלת יהודים משכילים, רופאים ומהנדסים. הוא הסתיר יהודים במקלט שחפר מתחת לביתו סמוך למרתף ביתו. הוא ואשתו עסקו במסחר כדי לקנות מצרכי מזון במחיר זול ולמכור במחיר יקר ועם הרווח רכשו מצרכי מזון בסיסיים למוסתרים. סמל גרמני , איתו היה בקשר הביא לו  יום אחד כינור שילמד את בנו. הדבר לא צלח בידו של הבן. הוא סיפר לאביו כי בבית ספרו היה נער שניגן בכינור. יונאס החליט למצוא את הנער הזה  ליוחנן היה קשה להיפרד מאחותו אבל היא שדלה אותו וכך מצא עצמו יוחנן בין היהודים שהסתתרו במקלט ביתו של יונאס. יוחנן היווה כמקשר בין המשפחה שמצילה את חייו לבין הגטו, שם שהתה יהודית אחותו אשר התגלתה כגיבורה. בשל חזותה הארי היתה יוצאת משערי הגטו ללא הטלאי הצהוב , מביאה אוכל. אחד ממבצעיה היה להבריח פעוטה בתוך תרמיל למשפחה גויה שתגדל אותה.

הפלישה של הרוסים הביאה את יונאס לשחרר את כל המסתתרים מתחת לביתו, שישה עשר במספר: שנים עשר יהודים, שני רוסים ושני ליטאים. יוחנן נשאר בביתו של יונאס לאחר המלחמה, ברבות הימים התחבר לאחותו יהודית ולאמו שנצלה מהתופת ואחרי שנים גם לאחותו וירה.

הספר הינו עדות מרתקת של נער מוכשר מגטו קובנה, סיפורה של משפחה שהצילה אותו וקבלה הכרה של חסידת אומות העולם לאחר שנים רבות, התלאות, הנדודים מקום אחד למשנהו עד שהגיע לארץ המבטחים- ארץ ישראל. לצד הרוע והאכזריות, היו ניצוצות של טוב , חסד ורחמים מול העם היהודי והם אלה הבאים לידי ביטוי בספר זה. הספר כתוב כסיפור עדות , כעין סיפורת דרמתית. לא ניתן להניח את הספר מרגע תחילת קריאתו.  עדות חשובה לעם היהודי. מומלץ.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן