Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
נער האופניים
קטגוריה:
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: עם עובד
מס' עמודים: 623
נער בן שש עשרה מגיע לבדו לירושלים המצולקת ממלחמת השחרור ורחוקה כל כך מבגדאד, שמשם בא. לבדו הוא מפרנס את עצמו מחלוקת עיתונים ומשליחויות על אופניים במשרד ראש הממשלה, ובלי כל היסוס מעז לחלום לעצמו חיים אחרים. לא ייאמן, אפשר לומר למקרא קורותיו של הנער נורי חלסצ'י: איל שוכנה משפחתו בכפר נידח בחולות, ושכניהם שם מוזיקאים עיוורים; ואיך שלח אותו אביו לקיבוץ, כדי שיתערה לפחות הוא בארץ החדשה; ואיך הוטל עליו להשיג למשפחתו דירה בעיר הבירה. בהוליווד אולי היו עושים מסיפורו סרט ששיאיו מלווים בתופים ובחצוצרות. כאן נשמעים מיתרי הקנון והקמאנג'ה של העיוורים, והגעגועים העולים מהם אל המולדת שנעזבה; האקורדיון של הקיבוץ שגעגועיו מופנים אל מקומות אחרים; הקריאות שקוראים בגרון ניחר מטורפי ירושלים.   ובין כל אלה נער אחד צנום שכדי להיות ישראלי משיל מלשונו את מטאו ועושה הכול כדי להתערות בקיבוץ ואחר כך בעיר, ושם מתאהבת בו נערה צברית, שלהוריה הביא בוקר־בוקר את העיתון. היא בת עשירים, הוא דלפון; ומכוח אהבתם יחיו מעתה והלאה באושר ועושר? לפני שזה יתברר הוא נחוש, נורי, להתקדם צעד אחר צעד במסלול פתלתל, מפיל ייאוש לרגעים ונוטע תקווה ברגעים אחרים, עד שיתברר מי הוא. אלי עמיר, שנים לאחר תרנגול כפרות ומפריח היונים, בספרו האישי והמרגש ביותר - מעולם לא נחשף כל כך, ומעולם לא נחשפה ישראל של העשור השני למדינה מן הזווית המיוחדת הזאת.

נורי, נער בן שש עשרה עלה עם משפחתו מבגדד, לאחר היחס הקשה שחוו שם היהודים.

פה בארץ משפחתו שוכנה במעברות ואותו שלחו לקיבוץ. לאחר זמן מה מחליט אביו שעליו לחזור להוריו למעברה כדי לעזור למשפחה בעבודות הבית ולהביא פרנסה.

נורי ממש לא רוצה לעזוב את הקיבוץ, שבו הכיר גם ידידה, אך נאלץ לעשות זאת.

אך גם כאן נורי מקבל משימה רצינית מהוריו, אשר מבקשים כי יעזור למשפחה לעבור לירושלים. ירושלים בעיניהם עיר מכובדת, בה יוכלו גם אחיו להתקדם וללמוד, ונורי כילד בכור יהווה מודל לחיקוי.

כיצד יעשה זאת נער כה צעיר? שם הסיפור רומז על התפקיד שהוא מוצא לעצמו, נער האופניים.

דרך עבודתו אנו נחשפים לאישים מפורסמים ומוכרים מתולדות הקמת המדינה כמו: בן גוריון, יצחק נבון, ז'בוטינסקי, מנחם בגין, טדי קולק, וייצמן וגולדה מאיר.

הקורא נחשף גם לשכונות בירושלים רחביה וטלביה, שוק מחנה יהודה ושוק העיראקים. הווי החיים בירושלים על כל מעמדותיה. חשוב שתושבי המדינה יילמדו יותר על חיי המעברות (אני חשבתי שהכרתי, אך הבנתי שלא לגמרי…)

תוך כדי התרחשות הסיפור אנו קוראים גם על אהבותיו של נורי, על מחשבותיו, האם מישהי ממשפחה עשירה תהיה מוכנה להיות איתו, הנער העני, שמשפחתו ענייה בעלת תרבות אחרת?

האם יצליח נער שהגיע מעיראק להעביר את משפחתו לירושלים?

נהניתי לקרוא את הספר ולהבין יותר את מוצאם של יהודי בגדאד, ואת החיים מהם הם הגיעו.

מאוד נהניתי גם לקרוא את הספר בשפה עשירה וכל כך נעימה לאוזן, בכל ביטוייה היפים.

אומנם הספר ארוך, אך הקריאה בו אינה מייגעת, אלא כיפית ביותר.

אורלי בן נון

סבתא, מחנכת ביסודי לשעבר וכיום יועצת זוגית, אוהבת לקרוא ולפסל בחימר. לתיאום פגישת ייעוץ - 050-3143411

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן