Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
נערה, 11
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 383
אלי קסטיו הוכשרה בעברה להיות עובדת סוציאלית המעניקה תמיכה לקורבנות צעירים של פשעים אלימים. כעת היא מנחה פודקאסט פופולרי בסוגת "פשע אמיתי", המתמקד במקרים ישנים של ילדים נעדרים וחטופים. בתום ארבע עונות שבמהלכן פענחה בהצלחה מקרים כאלה בטווין סיטיז שבמינסוטה, אלי מחליטה להתמודד עם המקרה שנהפך אצלה לאובססיה: רוצח הספירה לאחור, רה"ל. לפני עשרים שנה רה"ל הטיל אימה על הקהילה; במהלך שבעה ימים הוא חטף ורצח באופן טקסי שלוש ילדות, כשכל אחת מהן היתה צעירה בשנה מהנרצחת שלפניה. ואז, לאחר שרצח את הקורבן בת האחת-עשרה, הדפוס והרציחות נפסקו באחת. כשאלי בודקת טיפ שקיבלה ממאזין רק כדי לגלות את גופתו של האיש, היא מרגישה אשמה. ואז, בתוך ימים בודדים, נחטפת ילדה שמתאימה באופן מחשיד לרצף שרה"ל קטע עשורים קודם לכן. התקשורת וגופי החוק הסיקו מזמן שרה"ל התאבד, אך אלי מעולם לא האמינה בזה. היא קיוותה שהחקירה שלה תוכיח שהיא טעתה, אך נדמה שהפודקאסט שלה דווקא מדרבן את הופעתם של קורבנות חדשים. איימי סוטר קלארק היא סופרת ויועצת תקשורת. היא נולדה בעיירה קטנה במינסוטה, השלימה לימודי תואר ראשון בתיאטרון בטווין סיטיז ולאחר מכן עברה להתגורר בלונדון, שם למדה לתואר שני בכתיבה יוצרת ומו"לות באוניברסיטת קינגסטון. בימים אלה היא עובדת בספרייה של אוניברסיטת מלבורן, אוסטרליה. נערה, 11 הוא ספרה הראשון. "סוחף... לא רק שקשה להניח את הספר הזה מהיד, אלא שהוא מהווה חקירה פיקחית של הלבטים המוסריים הכרוכים בסיפורם של פשעים אמיתיים, במיוחד בפודקאסטים." – ניו יורק טיימס "עלילה שהיא מלאכת מחשבת." – בוקליסט "העלילה מלאת הניואנסים של קלארק תשמור את הקוראים דרוכים." – פבלישרז ויקלי

כמו תבשיל המתבשל לאיטו כך הייתה הקריאה בספר. לאט לאט הסופרת מוסיפה עוד פרטים, מרחיבה את הסיפור, מותחת את החבל ולוקחת אותנו אל הסוף.

לאלי קסטיו יש פודקאסט הנקרא טחנות הצדק והוא עוסק בפשעים נגד ילדים, תיקי משטרה שהתקררו, משמע שעבר זמן ואף אחד לא חוקר אותם והם נשארו פתוחים.

הסיפור שלנו מתרחש ב 2020 והפודקאסט הנוכחי עוסק ברציחות שהחלו לפני 20 שנה בערך. רה"ל – ראשי תיבות של רוצח הספירה לאחור. רוצח מחושב מאוד שמספרים אצלו הן אובססיה. שלוש, שבע, עשרים ואחת.

שלושה ימים בין הנחטפות.

שבע ימים מרגע החטיפה עד מציאת הגופה.

עשרים ואחת סימני הצלפה על הגופות שנמצאו.

ונתון מטריד נוסף, הוא חוטף את הנשים, ילדות, בסדר יורד מבחינת הגילאים שלהן.

אלי נחושה למצוא אותו, לפענח את הרציחות האלה. לפודקאסטים שלה יש קהל מעריצים נלהב. אנשים מעלים השערות, זורקים רעיונות ומציעים הצעות ולעומתם יש לא מעט אנשים אלימים שמאיימים ומתריעים ומזהירים. ככה זה, היתרונות של הרשת והחסרונות שלה. כולם נגישים לכולם, חוכמת ההמונים, והאנונימיות.

הסיפור מוגש לנו בצורה מעניינת. מצד אחד יש את התמלול של הפודקאסט, כל פעם פרק אחר עם ראיון או שיחה עם מישהו שקשור לחקירה של רה"ל. פתולוג, חוקר משטרה, או קרוב משפחה של אחת הקורבנות. ומצד שני שיגרת חייה היומיומית של אלי שמתכתבת עם הפודקאסטים שלה.

 יום אחד מגיעה שיחה ממאזין שטוען שהוא יודע מי הוא רה"ל ומבקש להפגש איתה. היא מגיעה למקום המפגש דקות אחדות לאחר שירו בו מטווח אפס. מפה החקירה העצמאית שלה עולה שלב ואז נחטפת ילדה. בת 11. דפוס הפעולה תואם לדפוס הפעולה של רה"ל, אבל הוא לא היה פעיל כבר 20 שנה. מה הניע אותו לחזור? האם זה באמת הוא או חקיין שלו? האם הפודקאסט של אלי העיר אותו והניע אותו לפעולה? הוא בדיוק עצר כשהנערה שחטף הייתה בת 11.

"הגנטיקה טוענת את האקדח, האישיות והפסיכולוגיה מכוונות אותו, וההתנסויות לוחצות על ההדק" עמ׳ 165

פסיכולוגיה של רוצח סידרתי. לאט לאט אנו נחשפים למניעים, לסיבות, לשיטת הפעולה, לחשיבות המספרים, לאישיות של הרוצח.

לאט לאט אלי מתקרבת לפתרון אבל המחיר עולה ונוגע בחייה האישיים. לאט לאט הסופרת לוקחת אותנו בנפתולי החקירה.

מה הסוף ומהי הדרך אליו? תצטרכו לקרוא כדי לדעת. ממליצה לפנות כמה שעות טובות לקריאה רציפה כי לי היה ממש קשה להניח מהיד.

קריאה מהנה.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן