Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
נערה במעיל כחול
סופר/ת:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 288
אמסטרדם, 1943. הָנֶקֶה מקדישה את הימים בלהשיג ולספק ללקוחותיה מוצרים מהשוק השחור, את הלילות בלהסתיר מפני הוריה את אופיו האמיתי של עיסוקה, וכל רגע אחר באבל על אהובה, שנהרג בחזית ההולנדית כשהגרמנים פלשו. היא אוהבת לראות בעבודתה הבלתי-חוקית מעשה התקוממות קטן. במהלך אספקה שגרתית, לקוחה פונה להנקה בבקשת עזרה. היא מצפה לשמוע מגברת יאנסֶן בקשה שגרתית,  הזמנה של בשר או נפט, אך הנקה נדהמת מתחינתה של האישה המבוגרת כי תאתר עבורה בן אדם – נערה יהודיה שגברת יאנסן הסתירה, שנעלמה מחדר סתרים מבלי להותיר עקבות. תחילה הנקה מסרבת לקחת על עצמה משימה כה מסוכנת, אבל בסופו של דבר היא נמשכת לתוך מערבולת של אירועים מסתוריים וגילוים מדהימים המובילים אותה ללב המחתרת, פוקחים את עיניה לנוכח זוועות מכונת המלחמה הנאצית, ומשכנעים אותה לנקוט בפעולה נואשת. עלילה כובשת הכתובה בסגנון נפלא, נערה במעיל כחול הוא רומן יוצא דופן על גבורה, אבל ואהבה בתקופה בלתי-אפשרית. ********* מוניקה הסה היא מחברת רבי-המכר נערה במעיל כחול ו-American Fire, ועיתונאית של הוושינגטון פוסט. היא מתגוררת באזור וושינגטון די.סי. עם בעלה וכלבם. "נערה במעיל כחול הוא שילוב שובה לב של שברון לב, אהבת נעורים, ותקווה." – כריסטין האנה, מחברת רבי-המכר "הזמיר" ו"הלבד הגדול" "כובש... מותחן היסטורי מרתק." – פבלישרז וויקלי "מותח ואינטליגנטי... הרקע ההיסטורי מתואר בידי מומחית." – הוושינגטון פוסט

אמסטרדם 1943, הנקה בת ה 18 היא לא פחות מאשר סוחרת בשוק השחור, בעיקר מאתרת ומעבירה משלוחים לביתם של אנשים. הנאצים שולטים בהולנד של אותה תקופה ויש הרבה סחורות שלא בנמצא, מה גם שהיתה נהוגה מדיניות הקיצוב. החיילים הגרמניים נמצאים בכל פינה, אוספים את היהודים בתיאטרון המקומי, היהודים נרדפים. שואה.

יום אחד הנקה מגיעה לביתה של גברת יאנסן, אחת הלקוחות שלה והיא משתפת אותה בסוד. בעלה שהיה נגר בנה מחבוא אצלו במפעל ואצלם בבית במזווה. הוא החביא אצלו במפעל משפחה יהודית, ארבעה נפשות. 'נשמה טהורה' הלשינה והנאצים הגיעו למפעל והרגו גם את בעלה של גברת יאנסן וגם את המשפחה. ניצולה אחת היתה, נערה בת המשפחה שהיתה לגמרי במקרה בשירותים. הנערה שלבשה מעיל כחול ברחה לביתה של גברת יאנסן, שם היא הסתתרה בארון המזווה. עד ש… ברחה גם משם. נעלמה כלא היתה, נערה עם מעיל כחול.
גברת יאנסן החליטה לבקש עזרה מהנקה, אולי יש לה קשרים היא חשבה, אולי קשרים במחתרת? היא הרי עוסקת בסחורות אסורות…
הנקה מסרבת לבקשה, נראית לה מסוכנת מידי ואז מתרצה ומסכימה.
היא מנסה להתחקות אחרי החברים שלה, אולי היא מסתתרת אצלם? היא מתחילה לחפש אחריה ומגיעה מבלי שהיא תכננה, חשבה או רצתה להיות חלק מהמחתרת.

הנקה, בחורה צעירה אמיצת לב מסתכלת לגרמנים בלבן של העיניים ועושה הכל כדי למצוא את מרים. הכל בהחבא, באומץ לב כשהיא מקריבה את חייה.

זהו בעיקר סיפור על אומץ לב, סיפור על תקווה, על חברות, נחישות, געגוע ואהבה.
קראתי את הספר בסקרנות ורציתי לדעת מה יעלה בגורלה של מרים, הנערה עם המעיל הכחול.
הסיפור יפה, אני אוהבת לקרוא על התקופה אבל היה משהו בעלילת הספר שלא הצליח להתרומם מבחינתי. הרגשתי שהעלילה מונוטונית ולא מרתקת כפי שיכלה להיות.
אולי זאת רק אני… יש מצב. מציעה במיוחד למי שאוהב רומנים היסטוריים על התקופה לקרוא ולשפוט בעצמו.
קריאה מהנה!

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. רות יולס

    אני דווקא מאד התרגשתי מהספר. הוא נכתב ע'י סופרת אמריקאית, אבל ממש יכולתי "לטעום" את השפה ההולנדית ואת המנטליות ההולנדית כבת להורים יוצאי הולנד, ולאם שכל משפחתה נספתה בשואה, הספר ריתק אותי ונגע בליבי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן