Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
נערה במעיל כחול
סופר/ת:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 288
אמסטרדם, 1943. הָנֶקֶה מקדישה את הימים בלהשיג ולספק ללקוחותיה מוצרים מהשוק השחור, את הלילות בלהסתיר מפני הוריה את אופיו האמיתי של עיסוקה, וכל רגע אחר באבל על אהובה, שנהרג בחזית ההולנדית כשהגרמנים פלשו. היא אוהבת לראות בעבודתה הבלתי-חוקית מעשה התקוממות קטן. במהלך אספקה שגרתית, לקוחה פונה להנקה בבקשת עזרה. היא מצפה לשמוע מגברת יאנסֶן בקשה שגרתית,  הזמנה של בשר או נפט, אך הנקה נדהמת מתחינתה של האישה המבוגרת כי תאתר עבורה בן אדם – נערה יהודיה שגברת יאנסן הסתירה, שנעלמה מחדר סתרים מבלי להותיר עקבות. תחילה הנקה מסרבת לקחת על עצמה משימה כה מסוכנת, אבל בסופו של דבר היא נמשכת לתוך מערבולת של אירועים מסתוריים וגילוים מדהימים המובילים אותה ללב המחתרת, פוקחים את עיניה לנוכח זוועות מכונת המלחמה הנאצית, ומשכנעים אותה לנקוט בפעולה נואשת. עלילה כובשת הכתובה בסגנון נפלא, נערה במעיל כחול הוא רומן יוצא דופן על גבורה, אבל ואהבה בתקופה בלתי-אפשרית. ********* מוניקה הסה היא מחברת רבי-המכר נערה במעיל כחול ו-American Fire, ועיתונאית של הוושינגטון פוסט. היא מתגוררת באזור וושינגטון די.סי. עם בעלה וכלבם. "נערה במעיל כחול הוא שילוב שובה לב של שברון לב, אהבת נעורים, ותקווה." – כריסטין האנה, מחברת רבי-המכר "הזמיר" ו"הלבד הגדול" "כובש... מותחן היסטורי מרתק." – פבלישרז וויקלי "מותח ואינטליגנטי... הרקע ההיסטורי מתואר בידי מומחית." – הוושינגטון פוסט

"נערה במעיל כחול" מתרחש בהולנד בעת הכיבוש הנאצי. הנקה היא צעירה שלמראית עין עובדת כמזכירה בבית קברות אך למעשה היא סוחרת בשוק השחור בזמן המלחמה. זו הדרך שלה לשרוד ולמרוד. היא מתאבלת על אהוב ליבה, בס, שנהרג בטרם עת בזמן שירותו הצבאי, והיא מרגישה אשמה. היא בחורה דעתנית, חכמה, חדה שמנהלת יחסים עסקית עם הלקוחות שלה, היא לא מגלה להם דבר על חייה הפרטיים ועל רגשותיה.

יום אחד הלקוחה שלה, גברת יאנסן, מבקשת ממנה עזרה במציאת נערה יהודייה שהתחבאה אצלה וברחה. שמה מרים רודפלט. לגברת יאנסן אין אף אחד – בעלה נעלם אחרי שנאשם בהחבאת יהודים ובנה יאן נהרג. היא נקשרה למרים והנקה היא תקוותה היחידה.

בהתחלה הנקה מסרבת לבקשתה של גברת יאנסן שכן היא לא רוצה לסכן את עצמה ואת משפחתה. היא גם לא בטוחה שהיא מתאימה למשימה הרגישה – איך היא תמצא נערה יהודייה שהיא כלל לא מכירה והדבר היחיד שהיא יודעת עליה זה שהיא לובשת מעיל כחול? אך לאחר שכנועים והפצרות אינסוף היא מסכימה ונשאבת למאמץ המחתרתי נגד הנאצים.

האם היא תצליח למצוא את מרים? מה היא תגלה על עצמה ועל מולדתה בזמן הקשה? האם הנקה תשלים עם עברה הכואב?

דעתי על הספר:

אני מודה שלא קראתי הרבה ספרים על הולנד בעת מלחמת העולם השנייה כך ש"נערה במעיל כחול" חידש לי הרבה בנושא. הספר פירט היטב את האווירה הקשה ששררה במדינה שרצתה בהתחלה להיות ניטראלית ובעיקר את הלך הרוח של התושבים.

אהבתי את דמותה של הנקה שניסתה להיות אמיצה ולעמוד בדילמות לא פשוטות. היא התחילה את המסע לחיפוש מרים כבחורה תמימה יחסית ומהר מאוד גילתה את אימת השלטון הנאצי. היא מנסה לשרוד אך גם להיות נאמנה לארצה ובעיקר לעצמה ולעקרונות שלה, ועל כך נתונה לי הערכה רבה כלפיה.

בנוסף, הספר מכיל דמויות רבות ומגוונות – יהודים, הולנדים שהיו נגד הנאצים וכאלו שהיו בעדו – וכולן מתוארות באופן אובייקטיבי ולא שיפוטי יחסית. כולן סובלות לנוכח חיי היומיום הקשים, כולן מנסות לשרוד בדרך כזו או אחרת וכולן מנסת לכפר על חטאיהן.

"נערה במעיל כחול" הוא ספר מעניין וסוחף, אפילו קצת מותח והטוויסט בסוף העלילה לא צפוי אך הכרחי ומעניק קצת תקווה.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן