Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
נסיכת האפר
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 426
"אמא שלי היתה ידועה כמלכת האש, מלכותית וחזקה. אני נסיכת האפר, בדיחה מהלכת." לפני עשר שנים, כשהיתה בת שש, נאלצה הנסיכה תֵיאוֹדוֹסִיָה לצפות באמה המלכה מוצאת להורג על ידי הקָאלוֹוַקְסִיאָנִים, שכבשו את ארצה אַסטְְריֵאָה. שמה של הנסיכה שונה אז לליידי ת'ורה, והיא הוכרחה להישאר לחיות בארמון שנגזל ממשפחתה כחלק מחצרו של הקייזר הרצחני. עכשיו, בגיל שבע־עשרה, תיאודוסיה־ת'ורה חיה חיי פאר בארמון, לבושה בשמלות מפוארות, חברתה הטובה ביותר היא בתו של האדם שרצח את אמה, אבל לראשה היא נאלצת לחבוש כתר של אפר, ובכל פעם שבני עמה מנסים למרוד בחיי העבדות שכפו עליהם הכובשים היא סופגת עונשים נוראיים לעיני כול — למען יראו וייראו. כשהנסיך הצעיר, בנו של הקייזר, חוזר לארמון לאחר היעדרות ממושכת, נפתחת בפני הנערה דרך מסוכנת לחלץ את עצמה ואת בני עמה המעונים מגורלם המר של המנוצחים. נסיכת האפר הוא סיפור מותח ומרגש, שמציג גיבורה שייעודה הוא למלוך, אבל גורלה הוא עבדות. מיד כשיצא לאור נהפך נסיכת האפר לרב־מכר בארצות הברית ובעולם כולו. זהו ספר ראשון בסדרה, וכמו מיליוני מעריציו, גם אתם תתקשו להניח אותו מהיד.

היא הייתה רק בת 6 כשהפכה ליתומה. אבא מעולם לא היה לה, ועכשיו גם אמא לא. והגרוע מכל היה שזה קרה ממש מול העיניים שלה. אמא שלה לא הייתה היחידה שאבדה ביום הזה. תאודוסיה איבדה באותו היום גם את החופש, הבית, השם ואת העם שלה. 

הנסיכה תאודוסיה הפכה לאסירה בתוך ביתה שנכבש על ידי הקאלווקסיאנים. מאז לא הייתה יותר תאודוסיה, אלא ליידי ת׳ורה. הסיבה היחידה שזכתה להמשיך לחיות הייתה שהקייזר השתמש בה כנשק נגד העם שלה. אם מישהו רק חושב על מרד, ליידי ת׳ורה נענשת. 

היא אומנם חיה בארמון מפואר, לבושה במיטב השמלות וחברה של הבת של הגנרל הראשי, אך היא לעולם לא תוכל לשכוח מי היא באמת. הקייזר לא יתן לה. היא מוכרחה לחבוש כתר של אפר ולהיות אסירת תודה על חיים שנכפו עליה. 

כשהנסיך חוזר לארמון אחרי זמן רב, נראה שלליידי ת׳ורה יש הזדמנות לשינוי. מזה שנים שהיא לומדת להתכופף ולשכוח את זהותה כדי להתחמק מעוד עונש שהיא יודעת שיבוא ממילא. אבל הפעם ליידי ת׳ורה רוצה שינוי. היא רוצה שדברים יהיו אחרת, גם בעבורה וגם בעבור עמה שסובל ייסורים. היא לא רוצה להיות ליידי ת׳ורה, נסיכת האפר. היא רוצה להיות תאודוסיה, הבת של מלכת האש. 

 

הספר מתחיל עם סיפור רקע די מטלטל. ילדה שחוזה במות אימה, נאלצת לחיות תחת שלטונו של גבר חסר רחמים, ולבלות את זמנה עם הבת של מי שרצח את אמא שלה. ואם זה לא מספיק, היא גם צריכה להיענש בשם כל מי שמעז להתנגד לקייזר. 

למרות ההתחלה הקשה, לא הרגשתי שזה מזעזע. נכון, זה תוכן קשה וברור שיש שם הדחקה מצד הדמות, אבל זה היה אמין והכרחי לסיפור. 

התחברתי מאוד לדמויות. בהרבה ספרים שקראתי הדמות הראשית נשארת בגדר קורבן גם כאשר היא מתחילה להתנגד, ופה נראה שיש מלחמה פנימית אצל תאודוסיה, אבל היא עושה את זה האופן שגרם לי להתלחבר אליה. דמויות המשנה מאוד נוכחות וקל מאוד להבין את האופי של כל אחד. 

כמובן שזה לא היה ספר נוער אם לא היה שם משולש אהבה, ודי מהתחלה ניתן היה לראות במי מדובר, אבל אהבתי מאוד שזה לא כל הסיפור. אני חושבת שהספר מעלה נקודות למחשבה באשר להשלכות המעשים שלנו על האנשים שקשורים אלינו, וזה לא משהו שתמיד נמצא בכל ספר נוער.הכתיבה טובה מאוד, הצלחתי לדמיין את העולם בקלות, אבל זה לא בא על חשבון ההנאה. אין אובר פירוט או חלקים ארוכים מידי של נוף. 

הסוף הפתיע אותי והשאיר לי טעם של עוד. עדיין לא קראתי את ההמשך אבל אני בהחלט רוצה לגלות איך זה ממשיך ומה עשו עם הטוויסט הנהדר הזה.

ספר כתוב היטב עם דמויות טובות ועלילה זורמת. 

 

עדן עבודי

עדן, אמא לשלוש נסיכות תולעת ספרים בין הבישולים והכביסות. מלמדת את בנותיי שספרים הם מסע של חלומות, תקווה, מנגינה ואהבה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן