Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
נמר בירושלים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 302
אני מניח שזה מראה מוזר. נער ונערה, מחופשים לחובש ואחות, דוחפים בבהילות חולה על כיסא גלגלים. אני מנסה להירגע, ולא מצליח. האמת מוזרה עוד יותר. אנחנו מבריחים חולה גוסס, זוכה בפרס לאומי, מחוץ לבית החולים בדרך למנזר המצלבה בירושלים. אם זה לא מספיק מוזר, אנחנו מתכוונים להגיע לשם בוֶוסְפָּה עם סירה, ולאף אחד מאיתנו אין רישיון נהיגה." ערן וולוצקי הוא נער מופנם בן 16, בישראל של שנת 1972,אשר נאלץ, במסגרת מחויבות מטעם בית הספר, לבקר בבית חולים חולה ערירי, עולה חדש מרוסיה. ערן, שגדל ללא אם, ועם אב ששותק מילים ומדבר תבשילים שונא כדורגל וחולם בכלל להתקבל למגמת ציור בבית הספר לאומנויות. המקום האחרון בו הוא רוצה להיות הוא חדר 6 במחלקה פנימית א׳ בבית החולים. אבל החולה הוא דב גפונוב, המתרגם הגאון של יצירת המופת הגיאורגית ״עוטה עור הנמר״. תרגום אשר שלונסקי, הכתיר כלא פחות מנס וזיכה את גפונוב בפרס טשרניחובסקי לתרגום. בין ערן וגפונוב מתפתחת ידידות מפתיעה, כנגד כל הסיכויים. נמר בירושלים הוא סיפור על התבגרות והשלמה עם פצעי העבר, סיפור של נשמות בודדות המחפשות הכרה בעולם, סיפור שנע בין גיאורגיה של המאה ה-12, ברית המועצות של השלטון הקומוניסטי וישראל של שנות ה-70, אשר נפגשים כולם בליל ירח של יום השוויון במנזר המצלבה, במרץ 1972. אורן ולדמן חושף ומדמיין פנינת היסטוריה נשכחת בסיפור מרטיט לב על התבגרות ואהבה. אורן ולדמן, ילדי 1973 נולד וגדל ברחובות ומתגורר כעת במונטריאול עם אשתו, חמשת ילדיהם וזוג ארנבי בית. נמר בירושלים הוא הרומן הראשון שלו. קדם לו קובץ סיפורים קצרים בשם סיפורי יוגה.

הספר הראשון שקראתי מהוצאת שתיים הוא ספר הביכורים " נמר בירושלים". שמעתי והסתקרנתי מאוד מספרי ההוצאה החדשה והאיכותית, שבחרה בצורה מיוחדת אלו ספרים להוציא לאור. בימים אלו של שפע רב בספרות מקור, ייחודיות ההוצאה ניכרת ומעניקה לספרים והסופרים, במה נפלאה.

זהו רומן, מסע והתבגרות של ערן וולוצקי- נער בירושלים של 1972. ערן בן ה16 גדל עם אביו ללא אם ( גרסה מוקדמת למשפחה חד הורית ). אביו הרוקח, הסגור,  מגדל את בנו בצניעות, תוך בישול ארוחות פשוטות וניקיון הדירה הקטנה בה הם חיים בשותפות. כשהיה צעיר אביו לימד את בנו לרכב על הווספה שלו (אופנוע עם סירה ). אימו של ערן נעלמה מחייו כשהיה בן כ5 והוא מדי פעם מתכתב איתה (מעביר לאביו את המכתבים כדי שישלח מבית המרקחת). הוא אינו זוכר אותה במדויק ולא מדבר עם אביו על כך מאחר והוא מפחד שזה יעציב אותו.

ערן חובב ציור וחולם להתקבל לבית ספר לאומנות בחיפה- מדרשת אתנה. החלום להתקבל ללימודים הוא הסוד הגדול של ערן והוא מפחד לשתף בו את אביו. ערן צריך להגיש תיק עבודות עם פורטרטים עליהם הוא עובד בשקידה רבה כאשר אביו אינו בבית. הוא מחביא את הטפסים והציורים מתחת למיטה. בבית הספר, ערן  תלמיד טוב אך לא פופולרי חברתית. אחד מהבנים בכיתה קרא לכריך שלו "מדברית" ומאז נדבק בו הכינוי. במסגרת מחויבות חברתית המורה הטיל על ערן להתנדב בבית החולים ולבקר חולה גלמוד. שאר הילדים בכיתה קיבלו משימות התנדבות מלהיבות, במד"א או במשטרה וערן מרגיש שלא בנוח עם המשימה שנבחרה עבורו.

ערן מגיע לבית החולים לבקר את החולה הערירי – דב גפונוב, הוא מתייחס למשימה כמטלה אך אט אט הוא מבין מבין שמדובר בעולה מגרוזיה שתירגם יצירה ספרותית מפורסמת. בעת הביקורים בבית החולים ערן פוגש בנערה בת גילו המציגה עצמה בשם: "חווה". ערן נקשר לחווה, שעברה תאונת דרכים והם משתפים אחד את השניה בחוויות אישיות כמוסות בעיקר סביב נושא האמא החסרה לכל אחד מהם.  ערן מחפש את הקשר עם חווה והוא כמהה אליה ולשיחות איתה שמשאירות אותו עם הרבה מחשבות. מצבו הרפואי של דב מתדרדר וערן מחליט על רעיון יוצא דופן -להצילו, חלום אותו הוא מעוניין להגשים. האם יצליח? במה זה כרוך ומי יתגייס לעזור לו?

הספר משלב רבדים שונים של סיפור בתוך סיפור ואנו עדים לתהליך שעובר ערן, תוך כדי הגילוי העצמי. מה קרה למשפחתו? מה הסוד שיגלה על אמו? מה קרה לה? מדוע עזבה אותו? מה הסיפור ההיסטורי שחושף דב? מה הסיפור של חווה? ערן הוא ילד יחיד ובודד עם אינטילגנציה רגשית יוצאת דופן, האם יגשים את חלומו? מיהו הנמר בירושלים ומה הקשר לסיפור?

מוזמנים לצלול לתוך קריאה מרגשת של ספר ביכורים משובח, אני אהבתי ולא יכולתי להפסיק עד הסוף המפתיע.

לרכישת הספר דרך אתר עברית לחצו כאן

יעל גילת נוי

יעל גילת נוי, קוראת כמו אוויר לנשימה. מטיילת בעולם מעל דפי הספרים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן