Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ניצוץ של אור
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 351
יום סתיו חמים מתחיל ככל יום שגרתי ב"המרכז" — מרפאה לבריאות האישה שמציעה בין השאר שירותי הפלה. ואז, בשעת בוקר מאוחרת, אדם חמוש נואש ונסער פורץ פנימה, פותח באש ושובה בני ערובה. יו מק'אלרוי ממהר להגיע לזירה. בתור איש המשא ומתן לחילוץ בני ערובה, הוא מכין את השטח ועומד ליצור קשר עם היורה. בדיוק אז הוא מקבל הודעה בטלפון הנייד — מבתו בת החמש־עשרה, רֶן, שנמצאת במרפאה. רן אינה לבדה. היא תחלוק את השעות הבאות מורטות העצבים עם קשת דמויות בלתי נשכחות: אחות שמנסה להציל את חייה של פצועה; רופא שמבצע את עבודתו מתוך אמונה, שלראשונה עומדת למבחן; מפגינה נגד הפלות שמתחזה למטופלת ועומדת כעת מול הזעם שהרגישה בעצמה; בחורה שהגיעה להפסקת היריון; ויורה מעורער שגמר אומר להשמיע את קולו. ניצוץ של אור מסופר במבנה מפתיע שסופר את שעות העימות לאחור ומגולל את הרקע שהביא כל אחת מהדמויות אל המרפאה באותו יום גורלי. ג'ודי פיקו כתבה עד כה עשרות רומנים שתורגמו ל־21 שפות ונמכרו ב־14 מיליון עותקים ברחבי העולם. בשנת 2003 היא זכתה בפרס "ניו אינגלנד בוק" על מכלול יצירתה.

אלימות מזוית אחת ניראת כמו רחמים מזוית אחרת

עלילת הספר 'ניצוץ של אור' מתחילה מהסוף להתחלה ומתארת תרחיש אימה שנגמר ואת השתלשלות העניינים מספר שעות לפני שהמצב התדרדר עד כדי כך.
הסיפור מתחיל בחמש אחר הצהריים ומסתיים במקום שבו הכל החל, בשעה שמונה בבוקר.
עלילת הספר מתמקדת במרכז בריאות האישה במיסיסיפי ומרכיבה מספר דמויות שבעל כורחן מתקבצות יחד ונאלצות לבלות תשע שעות תחת קורת גג אחת לאחר שנלקחו כבני ערובה על ידי אדם חמוש בשם ג'ורג' שאף הספיק לירות ולגבות קורבנות בדרכו לחיפוש הצדק.
ג'ורג' מנסה להתנקם בעובדי המרפאה שסייעו לטענתו לבתו הקטינה לבצע הפלה ללא ידיעתו והסכמתו ומכאן הכל הולך ומסתבך וגדל כמו כדור שלג שלא ניתן לעצור אותו.
בני הערובה הם מספר אנשים חפים מפשע, כל אחד עם סיפור לא קל משלו, בתוכם יש פעילה נגד הפלות בשם ג'נין שמתחזה למטופלת, אישה בשם ג'וי שהגיעה לבצע הפלה, אחות בשם איזי, ד"ר ליאו וורד- גניקולוג ומיילד ונערה בת 15 בשם רן מק'לרוי שהיא גם במקרה בתו של בלש לוטנט יו מק'לרוי שהוא זה שמנהל את המשא ומתן על בני הערובה.
יו גידל את רן לבד מגיל צעיר לאחר שאמה נטשה את שניהם וכל המצב הרגיש הזה גרם לשניהם להיות מאד קרובים, עכשיו הוא עומד בפני דילמה קשה כשוטר וכאבא, האם לתת לצלפים לפגוע בג'ורג' תוך סיכון חייה של בתו? הוא צריך להיות מרוכז בניהול המשא ומתן וקשה לו להיות אובייקטיבי כאשר בתו נמצאת בסכנה. יו מפעיל את כל הכישורים שלו כמנהל משא ומתן ומשתמש בכל המניפולציות האפשריות כדי להסית את ג'ורג' מתכניתו לפגוע בעוד בני ערובה.

גיבור זאת סתם תווית, אבל כבוד זה מורשת. יש לך הזדמנות, ג'ורג'. הזדמנות לגאול את עצמך. לעשות את הדבר הנכון.

הדבר שמשותף לכל הדמויות הוא שלכל אחד מהן יש חסכים מהילדות. לאף אחת מהן לא היתה ילדות מושלמת שכוללת זוג הורים מתפקדים ונורמלים, מה שגרם להן להתבגר בטרם עת. כל אחת מהדמויות גם אכולת אשמה ובטוחה שבגלל חטאיה הירי התרחש.
כמו בכל ספריה הקודמים של ג'ודי פיקו, גם כאן העלילה מתמקדת בדילמה מוסרית והפעם הנושא המרכזי הוא הפלות – בעד ונגד.
האם עובר שעדיין לא נולד נחשב לאדם בעל זכויות משפטיות? האם סיום חייו של עובר על ידי הפלה הופך את אמו לרוצחת למרות שהוא טרם נולד והפך לישות?
ואיפה עובר הקו הדק בין הפלה כביכול מוצדקת כאשר מדובר בנערות צעירות שעברו אונס ולא יוכלו לגדל ילד לא רצוי לבין הפלה כשמדובר באישה בשלה ובוגרת שהבאת ילד לעולם לא מסתדר לה כרגע במשבצת ובמירוץ החיים בו היא חיה.
מה שבטוח זה, שבספר הזה אין טובים ורעים והוא לא מחולק לשחור או לבן, יש אנשים שנאלצו לקחת בחירות קשות שיתכן שהיו שגויות כתוצאה ממצוקה נפשית.
ככל שנכנסתי לעומק העלילה ונחשפתי לחיי העבר של הדמויות, הצלחתי להבין מה הניע אותן והדמות שהרגשתי הכי קרובה אליה היתה יו. קצת היה קשה לי לקרוא ספר שמתחיל מהסוף ומסתיים בהתחלה אבל אני חושבת שזה היה מתבקש וזה גם מה שעשה את הספר מיוחד וכמובן שבמסורת ספרי ג'ודי פיקו בסוף גם מתגלה סוד מפתיע שמהווה טוויסט בעלילה.
'ניצוץ של אור' זה מסוג הספרים שמותירים את הקורא עם הרבה מחשבות גם לאחר שמסיימים אותו.

קריאה מהנה.


ניתן גם להאזין לביקורת שמע על הספר 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן