Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ניסויים פתוחים
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 221
ניסויים פתוחים הוא רומן שמשתעשע בשאלה "ומה אם?" ומה אם היה מותר נשים אחרות, גברים אחרים, סקס אחר; ומה אם היינו חיים בשבט, מגדלים ילדים עם עוד ידיים מחבקות, מכבסות ומבשלות. שלוש משפחות צעירות עוברות לגור יחד כדי לבנות קהילה אלטרנטיבית במרכז הארץ. הקומונה המודרנית שלהם מצטיירת כמבנה חברתי אפשרי, אבל מה שמתחיל לצלילי פעמוני הרוח המדנדנים על מרפסת העץ המשותפת, הופך אט־אט לסיר לחץ של יצרים ותשוקות. ספר הביכורים של אורלי סיגל עוסק באחד הדיסוננסים הגדולים של התרבות: משפחה ותשוקה. זהו רומן סקסי, חצוף, ביקורתי, חכם ופראי שמעמיד למבחן נורמות עתיקות, קורא תיגר על הצביעות הבורגנית ומזכיר לנו שמבנים חברתיים כמו נישואים, כמו משפחה, הם תחבושת שאנחנו מניחים על הפצע הפעור בלבנו. אהבה, מזכירה לנו אורלי סיגל במילים מכשפות ובתיאורים רבי קסם, זה כואב. אורלי סיגל, מנחה בינלאומית בחשיבה המצאתית וניהול חדשנות, פסיכולוגית ארגונית ומרצה אורחת באוניברסיטאות בארץ ובחו"ל. אמא לשני בנים, מושבניקית על עקבים ובלוגרית. אוהבת שפות, אנשים ואת האיש שלה.

אחינועם ובועז נשואים מזה מספר שנים והם הורים לאיתי ויואב הקטנים.
כמו כל זוג נשוי שמגדל יחד ילדים ומנסה לנהל בית מתפקד, הם חווים עליות ומורדות, שחיקה וקינאה, חולמים שנים לקנות את בית חלומותיהם וזה לא ממש קורה אבל הקש ששובר את גב הגמל ביחסיהם הוא גורם שלישי שאופף את חיי הזוגיות שלהם וקוראים לו יונתן.
יונתן הוא חבר טוב של בועז אך היה לפני כן חבר טוב של אחינועם ולמרות שהיה נשוי והתגרש וכבר ניסה הכל, חווה ופגש נשים סביב הגלובוס, מבחינתו, אחינועם תמיד היתה ותשאר האישה של חייו.
הוא כמובן לא עושה עם זה כלום אבל לפנטז מותר, גם אחינועם נמשכת אליו אבל הנאמנות שלה לבועז ולילדיה הקטנים גוברים על הכל ומה שצריך להשאר במגירה, נשאר במגירה.

יש לי מקום בלב ליותר מאחד.  בועז זורם לי בוורידים וכל המולקולות שלנו הן רצף אורגני,  ויונתן – החיבור שלי איתו יצרי ושלם. (עמ' 15)

לשלישיה הזאת יש עוד זוג חברים בשם מרקו ונעמה ושניהם הורים לליה ואדם, גם מרקו ונעמה עוברים משברים בחיי הזוגיות שלהם, מרקו הוא אש וגופרית וגם קצת מעורער בנפשו ונעמה היא חוף מבטחים אבל גם היא רוצה להרגיש נאהבת ומאושרת ומשום מה זה לא קורה לה בזוגיות שהולכת ומתרופפת לה בין העיניים.
יום אחד, במפגש בין כל החברים מציע להם יונתן הצעה מפתה: למה שלא יבנו במושב קומונה לחמישתם יחד עם הילדים? תהיה חלוקת תפקידים ביניהם, תהיה אחווה ושלווה, הילדים יגדלו יחד וכל ההורים ישקיעו בחינוך מיוחד עבורם, פשוט אידיליה אמיתית או במילים אחרות: חלום ליל קיץ.
בועז נרתע מהרעיון וגם נעמה אבל אחרי חודשים של התחבטויות, ויכוחים, מחשבות עמוקות והיסוסים, הם מחליטים ללכת על זה עד הסוף.
בהתחלה הכל נראה קסום ומסקרן, התחלה של שינוי טוב ושבירת שיגרה שהיתה מנת חלקם קודם, לעשות הכל ביחד ובשיתוף, לחיות בהרמוניה ואחווה כמו משפחה אחת גדולה ומאושרת אבל הם לא לקחו בחשבון את התשוקות הנסתרות שכל אחד מסתיר בחובו ואת האהבה האסורה שיכולה ברגע אחד להצית אש ולשרוף את כל מה שבנו בעמל רב.

אם מסתכלים פנימה, בלב של כל אחד, רואים רק אהבה וכאב, אהבה וכאב, בקודים שרק אנחנו יכולים לפענח. (עמ' 221) 

לא הצלחתי להתחבר לאף אחת מהדמויות בעלילה וגם לא לקונספט של חיי קומונה, אני מאמינה שבסופו של דבר זאת בועה שחייבת באיזה שהוא שלב להתפוצץ וזה לא משהו שיכול לשרוד לטווח הארוך, הרי אם זה היה כל כך מושלם, כולנו היינו חיים ככה באושר ובעושר עד עצם היום ההוא.
זה לא פשוט להכניס שלוש משפחות לבית אחד ולצפות שלא תהיה קנאה, אינטריגות, רגשות רומנטיים שיתעוררו פתאום בין הזוגות, כעסים כלפי הילדים, כמובן שזה מסוג הדברים שקורים גם במשפחה נורמטיבית של אבא-אמא-ילדים אבל כשיש גורמי חוץ נוספים זה מתחיל להיות בלגן שלם (כל המוסיף גורע).
הספר היה מאד מסקרן, פחות התחברתי לסצנות המיניות בספר אבל אהבתי מאד את כתיבתה היפה והקולחת של אורלי סיגל שזהו ספר הביכורים שלה.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן