Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ניחוח האפרסמון
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 351
 חייה של אלה, נערה צעירה כבת 16, משתנים בן לילה לאחר שהיא נלקחת בשבי על ידי חנאל, חייל יהודי טוב לב, במהלך כיבושה של עיר אדומית בשלהי תקופת החשמונאים. המסע המטלטל שהיא עוברת מוביל אותה לגילוי סודות עלומים מעברה, הודות למגילת קלף זעירה שאמה מפקידה בידיה רגע לפני שהן נפרדות. אלה מובאת אל ביתו של חנאל ומתאהבת בו. בחצרו היא פוגשת גם את מרים וחברות אמיצה נרקמת ביניהן. תהפוכות הגורל מאלצות את השתיים לעבור קשיים רבים על רקע מאורעות התקופה שבה התחוללו בארץ מלחמות אחים, כיבוש זר והתעוררות של כיתות דתיות קנאיות. ניחוח האפרסמון הוא סיפור אהבה וחברות הסוחף את הקוראים אל עלילה מקורית ומפתיעה על רקע התרחשויות היסטוריות.

אלה בת השש עשרה חיה עם הוריה בעיירה האדומית בית סלע שבהרי הגלעד.
ערב אחד עורכים חיילים פשיטה בעיר ואלה ואמה נלקחות מביתן, אלה מופרדת מאמה ונלקחת בשבי עם עוד כמה נערות.
אמה של אלה מוסרת בידיה איגרת ומבקשת ממנה שתיתן אותה למי שייקח אותה לביתו.
אלה מגיעה עם אחד מהחיילים העבריים ששמו חנאל, לביתו אשר בבית לחם, שם היא מקבלת דירת חדר קטנה ועלובה והיא מבוהלת ולא יודעת האם תימכר לכל המרבה במחיר או תהפוך לשפחה.
חנאל מבהיר לאלה שלא תהפוך לשפחה אבל תיאלץ לגלח את שיערה היפה ואם אחרי כל זה הוא יחליט שהוא מעוניין בה, עליו לשאתה לאישה, לגייר אותה ולשכנע את בני משפחתה להתגייר אף הם.

כאשר אנו כובשים עיר, אנו מאפשרים לתושביה לאמץ את דתנו, אם אינם מעוניינים בכך,  עליהם לעבור לארץ חבל אחר. (עמ' 27)

אלה מוסרת לחנאל את האיגרת שקיבלה מאמה וכשהוא קורא אותה הוא מגלה סוד שהיה נסתר ממנה-אלה היא יהודיה וכאשר יירגעו הקרבות בחוץ היא תוכל לחזור לביתה ובינתיים ללמוד את המצוות, החוקים ותורת העם היהודי.
אלה הנסערת מהגילוי החדש מתחילה אט אט להתרגל למקום החדש בו הוצבה.
היא לומדת קרוא וכתוב, לומדת תורה יחד עם חנאל ואף מקימה לעצמה גינה קטנה עם תבלינים וירקות, יום אחד היא פוגשת בחצר הבית נערה יפיפייה ששמה מרים.​​
מרים שבאה לבקר את קרובי משפחתה מתחברת מיד לאלה, היא מספרת לה שהיא בת למשפחת החשמונאים וקשורה לשושלת סבוכה בה שני סביה שונאים זה את זה ונלחמים על המלוכה.

גדלתי במשפחה של חשמונאים שאפתנים ועשירים מופלגים.  סבתי ואמי היו מעורות בשלטון.  לפעמים סבורה אני כי טוב להיות בת לפשוטי העם מלהיות בת למשפחה מיוחסת ותככנית. (עמ' 51)

מרים ואלה הופכות להיות חברות בלב ובנפש ואלה נשאבת לתוך עולמה של מרים וחייה מלאי התככים בתוך משפחת המלוכה, גם כאשר מרים חוזרת לירושלים, שתי הנערות שומרות על קשר הדוק.
אלה ומרים עוברות דילמות לא פשוטות בחייהן האישיים והרומנטיים ובזמן שמרים מחוזרת על ידי השליט הרודס, אלה מאוהבת בחנאל והוא מציע לה שתחזור אל בית הוריה ותוך חודש ינשאו והם נפרדים בכאב לב.
האם יחזור חנאל לזרועותיה של אלה וינשא לה?  האם מרים תינשא להרודס שאותו אינה אוהבת ומשפחת החשמונאים תגיע למנוחה ולנחלה שלה?

בתוך סיפור האהבה שמרכיב את העלילה מתואר גם סיפור הסטורי אמיתי וכואב על מלחמה עקובה מדם מסביב לכתר, מלחמה שאין בה מנצחים וממלכה שיש בה הרבה תככים, מזימות, קנאה, בגידות ושקרים.
הספר הזה ילווה אתכם גם אחרי שתסיימו אותו, נהנתי ממנו מאד, אהבתי את הסיפור ההסטורי וסיפור אהבתם של אלה וחנאל ונשאבתי לתוך העלילה המרתקת.
זהו ספר המבוגרים הראשון של הסופרת מרגלית אשוש – מורה וכותבת מחזות וספרי ילדים.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן