Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
נטע זר
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 191
"נטע זר" לוקח אותנו למסע בן-דורי של משפחה שמוצאה בטורקיה. הוא נע בתוך זמן עבר והווה, בין ישראל לתורכיה ואפילו גולש לקולומביה. בדרך פוגשים הקוראים מגוון של ריחות, טעמים, תבשילים ובליל ססגוני של לדינו, טורקית ועברית. נטע היא מטפלת רגשית, ושני מטופלים שלה חוברים אל סיפור משפחתה-שלה בדרכים מפתיעות. דמויות וצללים מן העבר צצים ונקשרים לסיפור המשפחה בד בבד עם חייה היומיומיים של נטע, ופורמים את סיפור משפחתה לחוטים בלתי נראים עד שבסופו של דבר, השלם גדול מסך חלקיו. החוטים מתחזקים וקושרים קשר חזק שמפענח את המסתורין המרחף על הסוד של המשפחה. ספר הביכורים של שרית פליין, "נטע זר", בעל שפה עשירה ועלילה מרתקת ומסקרנת. היא אורגת ברגישות ובחוכמה את העלילה הסוחפת ובוראת עולם מול עיני הקוראים. שרית פליין, נשואה ואם לשניים, מתגוררת בנס ציונה. פליין בעלת תואר בחינוך ומאסטר בNLP מבוסס מיינדפולנס. היא כותבת על ספרים בבלוג "אוצר מילים", מנהלת ערבי ספרות עם סופרים, צלמת ומציירת. זהו ספרה הראשון.

נטע זר הוא ספר ביכורים מיוחד ומרגש שיצא לאור לפני כשנה בדיוק עם פרוץ הקורונה לחיינו. הספר כבש אותי מצילום הכריכה המקורי, בלעתי אותו והיה ממש קשה לי להניח אותו מהיד.

גיבורת הספר נטע, לוקחת אותנו למסע בין חייה כמטפלת רגשית, אשתו של דורי מדריך הטיולים, אמא לים (ביתה היחידה )  ושורשי משפחתה הטורקית. הנשים במשפחה סבתא קאדן, בקי הבת ונטע הנכדה עוצמתיות, אך לצערן הרב נתקלות במשברים ומתקשות ללדת יותר מילד אחד. הן שייכות למשפחות חמות שאוהבות ילדים, חיות עם  מחסומים ולא מאפשרות לקשיים לסדוק אותן. אנו מלווים בספר את המשפחה המיוחדת על שלל הדמויות הססגוניות המדברות בלדינו לצד טורקית עברית עם ניחוחות של בישולים ריחניים וסיפורי זוגיות לא פשוטים.

המעבר בין העבר וההווה, דמויות המשפחה והחיבור החם בינהם מציף זיכרונות  וכל אחת מהנשים מרגישה כנטע זר במקומה. סבתא קאדן הנשואה למרקו, חיים בטורקיה וכיהודים הם מרגישים כנטע זר במולדתם. ביתם היחידה בקי נישאת לשבתאי ועולה לארץ, לאחר געגועים רבים מצטרפים הוריה אך  גם בארץ הם נתקלים בקשיים ומרגישים כנטע זר. שבתאי אביהן של נטע וטל עסוק בעבודתו ובקי נותרת לבדה לגדל את הבנות. נטע ביתה הבכורה של בקי היא למעשה הדור הראשון שנולד בארץ אך היא קשורה מאוד למסורת המשפחתית וחלק מהזמן גדלה אצל סבתא קאדן וסבא מרקו. הקשר הבן דורי עם הסב מהווה תחליף לדמות האב החסרה לה כל כך.

נטע מחפשת במסעה את הילדות האבודה שלה ושל אחותה הצעירה טל. אחותה בוחרת להעלם לה במסעות בעולם ומדי פעם היא מגיחה לארץ- "חופשיה כציפור" לחיות כרצונה ללא מגבלות החברה, להינשא וללדת ילדים. נטע מתלבטת עם דורי בעלה לגבי ילד נוסף. היא משתפת אותנו הקוראים עם סיפורם האישי של חלק מהמטופלים שלה בקליניקה, שמשפיעים עליה לא מעט עם הקושי שלהם, שמתחבר אליה אישית ברבדים אחרים.

במהלך קריאת הספר התרגשתי מהשפה העשירה והתיאורים הציוריים של ילדותה של נטע. ההליכה לחוף הים עם סבא מרקו והליווי אל חנות הבדים. הספר ממש עטף אותי בגעגועים לזיכרונות ילדותי ביקור בבית הסבים והסבתות, ניחוח הבישולים מהמטבח.

רוצים לדעת אלו סודות מחביאה המשפחה? איך מתחברים הסיפורים של המטופלים לחייה האישיים של נטע? כל אלו ועוד בספר המקסים והמומלץ הזה. רוצו לקרוא ואל תפספסו.

לרכישת הספר באתר עברית, לחצו כאן.

 

יעל גילת נוי

יעל גילת נוי, קוראת כמו אוויר לנשימה. מטיילת בעולם מעל דפי הספרים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן