Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
נהר ארוך בוהק
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 454
שתי אחיות, קייסי ומיקי, גדלות באחת השכונות העניות של פילדלפיה, בצילה של מגפת הסמים. אימן מתה ממנת יתר, אביהן נעלם. קייסי לא הצליחה לברוח מהגורל המשפחתי, היא חיה ברחוב, מכורה לסמים ועובדת בזנות. מיקי רואה אותה מפעם לפעם בסיורים שהיא עורכת במסגרת עבודתה כשוטרת. השתיים לא מדברות כבר שנים, אבל מיקי לא מפסיקה לדאוג לאחותה ולחפש אותה. זה כמה שבועות שקייסי נעדרת מפינת הרחוב הקבועה שלה, ואיש לא מסכים להגיד למיקי לאן היא נעלמה. דאגתה של מיקי גוברת כשבזו אחר זו מתחילות להתגלות גופות של נשים צעירות. כשהיא משתכנעת שהבלשים שחוקרים את שורת הרציחות לא עושים את עבודתם כראוי, מיקי פוצחת בחקירה משלה בניסיון נואש למצוא את אחותה, או את הרוצח שמתמקד בנשים צעירות ועניות. נהר ארוך בוהק הוא רומן מתח יוצא דופן, שמביא לצד עלילת מתח מצוינת גם דרמה משפחתית מרגשת ותיאור חזק ולופת של אמריקה שלא הכרנו ושל מציאות חיים קשה של אין ספור אנשים. הספר יצא לאור בשנת 2020 והפך מייד לרב–מכר בארצות הברית ובעולם. ברק אובמה ושורה של עיתונים הכתירו אותו לאחד הספרים הטובים של השנה והוא קיבל ביקורות מהללות. זהו ספרה הרביעי של ליז מור והראשון המתורגם לעברית. "איזון מוקפד בין התיאור הריאליסטי לרגש הכן הוא מה שהופך את נהר ארוך בוהק מספר מתח מבדר לספר שמעורר בך את הרצון לטלפן למישהו אהוב."  ניו יורק טיימס בוק ריוויו "רומן מעורר מחשבה ורב–עוצמה. נהר ארוך בוהק הוא רומן מתח יוצא מהכלל... אהבתי אותו מאוד."  פולה הוקינס, מחברת ‘הבחורה על הרכבת‘ "ספר מתח עוצר נשימה. מייד עם סיום הפרק האחרון תרצו להפציר באנשים שיקראו אותו."  פורבס

ספר מתח אך לא במובן הקלאסי של המילה. יותר סאגה משפחתית מותחת. מיקי, שוטרת , חסרת ביטחון עצמי וחסרת כישורים חברתיים, אך עם המון דאגה לאחותה היחידה, קייסי, שנמצאת בקצה השני של הקשת. זונה, נרקומנית וחיה ברחוב.

הפרקים בספר נעים בין העבר להווה בחייהן של האחיות. העבר מכיל את סיפורי ילדותן, הקשר שהיה בניהן, מציאות חייהן ותיאורים איך כל אחת הגיעה למקום בו היא נמצאת היום.

בהווה מיקי מנצלת את תפקידה כשוטרת סיור לבדוק את שלומה של אחותה ברחובות, גם אם הן לא מדברות כבר חמש שנים. רק שלאחרונה מיקי לא רואה את אחותה בשום פינת רחוב ובמקביל מתחילות רציחות של נשים באותה שכונה בה אחותה חיה ועובדת.

מיקי וקייסי באות ממשפחה עניה שסמים ופשע הם לא דברים שזרים לה. יש המון דודים ודודנים וכולם "בעניינים" רק מיקי היא זאת שיוצאת מהכלל, זו שהתאמצה והשקיעה להגיע להישגים אך גם בודדה את עצמה מהמשפחה.

למרות המחלוקות של מיקי עם אחותה היא דואגת לה מאוד ויוצאת במסע חיפוש. כמעט אף אחד לא מוכן לסייע לה בחיפוש. היחיד שמוכן הוא השותף שלה לשעבר שכרגע נמצא בחופשת מחלה לאור פציעה שקרתה לו בעבודה.

מיקי מחפשת את אחותה במרץ אך היא נעלמה ואיננה. לא דיירי הרחוב וחברותיה של קייסי ולא בני המשפחה מוכנים לשתף איתה פעולה. מיקי מגששת באפלה וזה גורם לה לעשות טעויות קריטיות ולפגוע באנשים שאוהבים אותה, תלויים בה ואיכפת להם ממנה. זה משהו שמאוד הפריע לי. בעקבות האובססיביות הזו לאחותה היא הורסת בדרך את כל מה שהיא עמלה וטרחה עבורו. מהלך קצת לא הגיוני בעיניי.

בכל אופן בדרך למציאת אחותה היא מגלה כל מיני סודות משפחתיים ומציאות שונה ממה שהיא הכירה. היא גם למדה שהתפיסה שלה את האנשים סביבה אינה נכונה ושאנשים שנראים טובים אינם בהכרח כאלה וההפך.

"חבל על כל אדם שמת. אבל תלוי איך הוא חי" עמ' 57

נהר ארוך בוהק מציג לנו את עולם הסמים והזנות בשכונת קנזיגטון בפילדלפיה. אנשים שהחיים לא האירו להם פנים והבחירות שלהם היו מוטעות. בניהם יש גם אנשי חוק שמנסים להגן ולגונן אך גם אנשי חוק שמעלו בתפקידם. ומול כל אלה יש אנשים טובים שמנסים לעזור ולעשות טוב. עירבוביא שלמה אך מרתקת.

קריאה מהנה.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן