Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מתנת כוכבים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 424
בתקווה להימלט מחייה המחניקים באנגליה, נישאת אליס רייט לאמריקאי הנאה בנט ואן קליב. אבל העיירה הקטנה בקנטקי מתגלה כקלאוסטרופובית בה במידה, במיוחד כשבבית מתגורר גם אביו השתלטן של בעלה. לכן כאשר נודע לאליס על היוזמה החדשה של אלינור רוזוולט, שמגייסת נשים למסע של חלוקת ספרים בעיירות שכוחות אל, היא מצטרפת בהתלהבות. את המשלחת מנהיגה מרג'רי, אישה עצמאית ומלאת תעוזה, שמעולם לא נזקקה לאישורו של גבר כלשהו, ויחד עם שתי נשים נוספות יוצאות הספרניות הרכובות לדרכים, אל הרי קנטקי ומעבר להם. קורותיהן — וקורות הגברים שהן אוהבות — נרקמים לכדי דרמה בלתי־נשכחת העוסקת בנאמנות, בצדק, בחמלה ובתשוקה. הנשים האמיצות מסרבות לרקוד לחלילם של הגברים או לציית למוסכמות, ואף על פי שהן נאלצות להתמודד עם מצבים מסוכנים בנוף יפהפה אך לפרקים אכזר, הן נשארות מסורות לתפקידן: הענקת ספרים וידע משנה חיים למי שלא יכולים להגיע אליהם בשום צורה אחרת. מתנת כוכבים מגולל סיפור רחב־יריעה ומרשים הנסמך על אירועים אמיתיים בעברה של ארצות הברית. זהו ספר שעתיד להיהפך לקלאסיקה מודרנית — רומן סוחף, מצחיק, שובר־לב ומסעיר על חברות נשית, על אהבת אמת ועל מה שעשוי לקרות כשאנחנו מושיטים יד אל מעבר לקצה גבול היכולת שלנו, אל הלא־נודע.

הסיפור מתרחש בשנות השלושים של המאה הקודמת. אליס רק הכירה את בנט והכל היה נראה ורוד. הוא היה אמריקאי, חתיך הורס ואבא שלו היה תעשיין בארצות הברית – חלומה של כל בחורה. כשהציע לאליס להתחתן ולבוא איתו, היא היתה בעננים. היא טסה לאמריקה!!!

אבל לא, לא הכל היה ורוד. מהרגע הראשון הם היו שלישיה, היא, בנט ואבא שלו. לכל מקום הם הלכו איתו, הרי לא ישאירו אותו בודד, לבד, הרגע שכל את אישתו… הם אפילו גרו איתו בבית הגדול יחד כשרוחה של חמותה המנוחה מרחפת מעל ראשם.
אליס "לא מצאה את עצמה " בחיים החדשים שלה. לא היה לה עם מי לדבר, אפילו עוזרת הבית התעלמה ממנה. באחת מהאספות בכנסיה הם שמעו על מיזם חדש ומהפכני- ספריה ניידת, ספריית סוסי המשא. נשים יחלקו את הספרים בין הבתים ובכך ינגישו את הידע וההשכלה לכל דורש. להיות חלק ממשהו ותעסוקה, זה כמעט כל מה שאליס היתה צריכה, אבל בנט לא חשב ככה.
מרג'רי עבדה יחד עם אליס בספריה. היא באה ממשפחה מפוקפקת משהו ונותרה לבדה. היחידי שהיתה איתו בקשר היה סוון, מאהבה שחיזר אחריה וחלם להתחתן איתה. היא היתה אוזן קשבת לאליס, הן עבדו יחד והתיידדו. אליס לא התיידדה רק עם מרג'רי, היא רכשה חברות חדשות – החברות שלה לעבודה, הן הפכו להיות חברות טובות. הן לא רק עבדו זו לצד זו, הן בילו יחד לאחר שעות העבודה ועזרו האחת לשניה, הן הפכו להיות למשפחה. מהר מאוד העבודה הפכה להיות העיקרית בחייה ויחסיה עם בעלה הלכו והתקררו.
אליס לא הרתה וזה הפריע לה מאוד. מסתבר שלא רק לה אלא לסביבה כולה שלא חסכה ממנה מילים. מה הסיבה שהיא לא מצליחה להרות? אולי הבעיה היא לא אצלה?

הנישואים של אליס לא עלו יפה ונפתחת חזית בינה לבין בעלה וחמה. הם נגד הספריה הניידת ועושים ככול יכולתם לנסות לקרב את אליס חזרה ומצד שני להרוס את מיזם חלוקת הספרים בתואנה של פריצות, תכנים נגד הדת וכו'. חלק מהאוכלוסיה הצטרפה למשפחת בעלה וחלק נשארו להוקיר לבנות הספריה על התועלת והערך המוסף של המיזם.

מה יעלה בגורל הספריה הניידת? מה יקרה לאליס ולנישואים שלה? מה יקרה למרג'רי?

ברור שלא אספר, עליכם לקרוא בעצמכם אם זה מעניין אתכם. חייבת לציין שברגע שראיתי שיצא לסופרת ספר חדש, ידעתי שאני רוצה לקרוא אותו, לא היה לי אכפת על מה העלילה. קראתי את כל ספריה מלבד "ספינת הכלות" ואהבתי את כולם. מה כבר יכול להיות? חשבתי לעצמי…

הספר התחיל איטי, כתוב יפה, אהבתי את התקופה ואת התיאורים מסביב אבל… ולצערי יש אבל גדול. הספר לא התרומם מבחינתי והסופרת לא היטבה להוסיף עניין, מתח או פיקנטורה לסיפור. גם כשקרה משהו מעניין בעלילה, זה לא התפתח, היה נקודתי ולא לקח את הסיפור מעלה.
אין ויכוח על הכתיבה של מויס, שמחתי שבחרה לכתוב סיפור על תחילת המאה הקודמת, אבל במבחן התוצאה הפעם משהו לא עבד. הקריאה כמובן לשיקולכם.

הספר נקרא בדיגיטלי דרך אתר עברית.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן