Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
מתנת כוכבים
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 424
בתקווה להימלט מחייה המחניקים באנגליה, נישאת אליס רייט לאמריקאי הנאה בנט ואן קליב. אבל העיירה הקטנה בקנטקי מתגלה כקלאוסטרופובית בה במידה, במיוחד כשבבית מתגורר גם אביו השתלטן של בעלה. לכן כאשר נודע לאליס על היוזמה החדשה של אלינור רוזוולט, שמגייסת נשים למסע של חלוקת ספרים בעיירות שכוחות אל, היא מצטרפת בהתלהבות. את המשלחת מנהיגה מרג'רי, אישה עצמאית ומלאת תעוזה, שמעולם לא נזקקה לאישורו של גבר כלשהו, ויחד עם שתי נשים נוספות יוצאות הספרניות הרכובות לדרכים, אל הרי קנטקי ומעבר להם. קורותיהן — וקורות הגברים שהן אוהבות — נרקמים לכדי דרמה בלתי־נשכחת העוסקת בנאמנות, בצדק, בחמלה ובתשוקה. הנשים האמיצות מסרבות לרקוד לחלילם של הגברים או לציית למוסכמות, ואף על פי שהן נאלצות להתמודד עם מצבים מסוכנים בנוף יפהפה אך לפרקים אכזר, הן נשארות מסורות לתפקידן: הענקת ספרים וידע משנה חיים למי שלא יכולים להגיע אליהם בשום צורה אחרת. מתנת כוכבים מגולל סיפור רחב־יריעה ומרשים הנסמך על אירועים אמיתיים בעברה של ארצות הברית. זהו ספר שעתיד להיהפך לקלאסיקה מודרנית — רומן סוחף, מצחיק, שובר־לב ומסעיר על חברות נשית, על אהבת אמת ועל מה שעשוי לקרות כשאנחנו מושיטים יד אל מעבר לקצה גבול היכולת שלנו, אל הלא־נודע.

ארצות הברית של תחילת המאה הקודמת היתה ללא ספק תקופה בה מעמדות בחברה הוקצנו וחודדו.  מעמדה של האישה ומעמדן של האנשים שאינם לבנים- נפגעו ביותר עד כדי אלימות פיזית ומילולית שהתקבלו כמקובל באותה תקופה.

הרומן ההיסטורי המיוחד של ג'וג'ו מויס מגולל את סיפורה של אליס, אישה אנגליה אשר שוברת מוסכמות חברתיות, הן באנגליה (ארץ מולדתה) והן באמריקה לשם הגיעה בעקבות נישואיה לבנט ואן קליב. בנט הינו בן למשפחה בעלת עסק למכרות פחם. אמו מתה וכך מוצאים עצמם הזוג הצעיר גרים יחד עם אביו הנוקשה בעיירה נידחת בייליוויל בקנטקי.

באחת ישיבות העיירה מגיעה הודעה מאשת הנשיא רוזוולט להקמת ספריות ניידות ולגיוס ספרניות אשר יגיעו לבתים מרוחקים. אליס התנדבה למורת רוחם של בעלה וחמיה. בספריה מנוהלת ע"י מרג'רי אוהייר, אשר שמה "הטוב" הולך לפניה. אביה היה ידוע כאלכוהוליסט, אלים ואכזר.

באשמורת הבוקר היתה יוצאת אליס יחד עם יתר הספרניות: מרג'רי, בת', סופיה וקתלין לשבילים מפותלים במעלה ההרים רכובה על פרד. בצדדיו שקים עמוסי ספרי קריאה ומגזינים בנושאים שונים. כך היו הן מגיעות לבתים נידחים שנפש אדם כמעט ולא היתה מבקרת בהם. שם פגשה גבר אלמן ולו בנות אשר שמחו עד מאד לקרוא ואת האישה שבעלה חולה ומתמודדת לבדה מול תלאות היום.

חמיה ובעלה בנט ניסו ללא הצלחה למנוע בעדה לעבוד לצידה של מרג'רי אשר החלה להפיץ את הקשיים והתנאים של כורי הפחם מול המושל. לאחר שחמיה תקף אותה באכזריות רבה , עזבה את ביתם ועברה להתגורר בביתה של חברתה. העיירה לא ראתה זאת בעין טובה בשם קדושת מוסד הנישואין אך אליס עמדה על שלה אל מול הקולות .

יום אחד התגלתה גופה ולצידה כתמי דם וספר "נשים קטנות", מרג'רי מואשמת ברצח לא לה. וכך בצל התקופה המיוחדת הזו, מוצאת עצמה כלואה בבית כלא גברי בעודה בהריון מחברה סוון.

הספרניות מנסות בכל דרך למצוא את הפתרון לחלצה מגזר דין מוות.

הספר מגולל בטוב טעם ויופיין של מילים את המהפכה הנשית שחלה בתקופה השמרנית. האם הכוח הנשי יספיק להציל גם מגזר דין מוות? ומה יהיה גורלה של אליס?

נשאיר את הקורא עם טעם של עוד. סיפור היסטורי, פוליטי משהו מתובל בדמויות המשרות אל נכון על אווירת התקופה.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן