Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מתנת כוכבים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 417
בתקווה להימלט מחייה המחניקים באנגליה, נישאת אליס רייט לאמריקאי הנאה בנט ואן קליב. אבל העיירה הקטנה בקנטקי מתגלה כקלאוסטרופובית בה במידה, במיוחד כשבבית מתגורר גם אביו השתלטן של בעלה. לכן כאשר נודע לאליס על היוזמה החדשה של אלינור רוזוולט, שמגייסת נשים למסע של חלוקת ספרים בעיירות שכוחות אל, היא מצטרפת בהתלהבות. את המשלחת מנהיגה מרג'רי, אישה עצמאית ומלאת תעוזה, שמעולם לא נזקקה לאישורו של גבר כלשהו, ויחד עם שתי נשים נוספות יוצאות הספרניות הרכובות לדרכים, אל הרי קנטקי ומעבר להם. קורותיהן — וקורות הגברים שהן אוהבות — נרקמים לכדי דרמה בלתי־נשכחת העוסקת בנאמנות, בצדק, בחמלה ובתשוקה. הנשים האמיצות מסרבות לרקוד לחלילם של הגברים או לציית למוסכמות, ואף על פי שהן נאלצות להתמודד עם מצבים מסוכנים בנוף יפהפה אך לפרקים אכזר, הן נשארות מסורות לתפקידן: הענקת ספרים וידע משנה חיים למי שלא יכולים להגיע אליהם בשום צורה אחרת. מתנת כוכבים מגולל סיפור רחב־יריעה ומרשים הנסמך על אירועים אמיתיים בעברה של ארצות הברית. זהו ספר שעתיד להיהפך לקלאסיקה מודרנית — רומן סוחף, מצחיק, שובר־לב ומסעיר על חברות נשית, על אהבת אמת ועל מה שעשוי לקרות כשאנחנו מושיטים יד אל מעבר לקצה גבול היכולת שלנו, אל הלא־נודע.

"מתנת הכוכבים" הוא רומן העוסק בכוח ובעוצמה הטמונים בכל אחת מאיתנו, וביכולתנו לעשות כל העולה על רוחנו בתנאי שנאמין בעצמנו. הוא רומן על נשים חזקות ובראשן אליס ומרג'ורי.

אליס היא צעירה אנגלייה שמתחתנת עם בנט האמריקאי. היא עוברת לגור איתו ועם אביו באחוזה שלהם בעיירה בקנטקי. אך חיי הנישואים בעיירה הנידחת לא זוהרים והרפתקניים כפי שהיא ציפתה ואף משעממים. בנט לא נוגע בה בטענה שאינו מסוגל לממש את נישואיהם בעוד אביו נמצא בחדר לידם. ואילו אביו השתלטן והכוחני מנסה לגרום לה להרגיש כמו "אישה קטנה" שכל תפקידה להביא ילדים ולדאוג למשק הבית. אליס מתקשה ליצור חברויות עם נשות העיירה הרכלניות ומרגישה בודדה ואומללה.

בעת מפגש עירוני היא מגלה על היוזמה לפתוח ספרייה ניידת והיא מיד מחליטה להתנדב להיות ספרנית. יחד עם עוד 4 ספרניות, שבראשן עומדת מרג'ורי אוהייר, היא רוכבת על סוס ברחבי העיירה ומעבירה לתושבים ספרים ומגזינים.

מרג'ורי אוהייר היא אישה שונה בנוף המקומי. היא עצמאית, אמיצה, לא דופקת חשבון לאף אחד ועושה כטוב בעינייה. היא מנהלת רומן עם סוון הכורה למרות שאין לה שום כוונה להתחתן. היא פורצת גבולות פיזיים וחברתיים. אליס לומדת ממנה המון ואף שואפת להיות כמוה – מה שכמובן מרגיז את חמה.

רעיון הספרייה הניידת הוא שנוי במחלוקת בעיירה. מצד אחד הוא מעניק לתושבים העניים וחסרי ההשכלה תקווה לעתיד וחינוך טוב יותר. מצד שני גברי העיירה חושבים שזה לא יאה לנשים לדהור לבדן ומנסים להגביל את עצמאותן ולסגור את הספרייה.

דעתי על הספר

"מתנת הכוכבים" הוא רומן מעניין בעיקר בעידן של היום. הוא סיפור על נשים חזקות שמגלות את כוחן, שלא נותנות לאיש להרפות את ידיהן ושואפות להגשים את ייעודן.

אהבתי את שתי הדמויות הראשיות. אליס האנגלייה העדינה שעם התקדמות העלילה מתחספסת ולומדת לדרוש את מקומה ולעמוד על שלה, ואת מרג'ורי הקשוחה שאט אט מתרככת ומבינה שזה לא הופך אותה לחלשה.

מויס מבקרת בספרה תפיסות רבות שהיו נהוגות כלפי מעמדן הנחות של נשים. זה אולי הספר הכי פמיניסטי וחברתי שלה. אך היא גם יוצאת כנגד תפיסות חברתיות נוספות כגון ההבדלים בין שחורים ללבנים ובין עשירים לעניים.

למרות זאת נדרשתי להמון סבלנות על מנת לקרוא אותו שכן הוא מאוד איטי וכבד בהתחלה. הפרקים ארוכים מדי ולפחות בהתחלה לא זורמים ולא מתקדמים. מה שכן עזר לי לצלוח את הקריאה זו העובדה שקראתי את הספר בפורמט דיגיטלי שיותר זורם ומהיר בעיניי מספר מודפס.

"מתנת הכוכבים" הוא ספר מעניין ומומלץ גם למי שלא מעריץ את ספרי הרומנטיקה של מויס, בעיקר בגלל שהרומנטיקה בו היא משנית לעלילה החברתית וטוב שכך הפעם.

הספר נקרא בדיגיטלי דרך אתר עברית.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן