Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
מתנת כוכבים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 417
בתקווה להימלט מחייה המחניקים באנגליה, נישאת אליס רייט לאמריקאי הנאה בנט ואן קליב. אבל העיירה הקטנה בקנטקי מתגלה כקלאוסטרופובית בה במידה, במיוחד כשבבית מתגורר גם אביו השתלטן של בעלה. לכן כאשר נודע לאליס על היוזמה החדשה של אלינור רוזוולט, שמגייסת נשים למסע של חלוקת ספרים בעיירות שכוחות אל, היא מצטרפת בהתלהבות. את המשלחת מנהיגה מרג'רי, אישה עצמאית ומלאת תעוזה, שמעולם לא נזקקה לאישורו של גבר כלשהו, ויחד עם שתי נשים נוספות יוצאות הספרניות הרכובות לדרכים, אל הרי קנטקי ומעבר להם. קורותיהן — וקורות הגברים שהן אוהבות — נרקמים לכדי דרמה בלתי־נשכחת העוסקת בנאמנות, בצדק, בחמלה ובתשוקה. הנשים האמיצות מסרבות לרקוד לחלילם של הגברים או לציית למוסכמות, ואף על פי שהן נאלצות להתמודד עם מצבים מסוכנים בנוף יפהפה אך לפרקים אכזר, הן נשארות מסורות לתפקידן: הענקת ספרים וידע משנה חיים למי שלא יכולים להגיע אליהם בשום צורה אחרת. מתנת כוכבים מגולל סיפור רחב־יריעה ומרשים הנסמך על אירועים אמיתיים בעברה של ארצות הברית. זהו ספר שעתיד להיהפך לקלאסיקה מודרנית — רומן סוחף, מצחיק, שובר־לב ומסעיר על חברות נשית, על אהבת אמת ועל מה שעשוי לקרות כשאנחנו מושיטים יד אל מעבר לקצה גבול היכולת שלנו, אל הלא־נודע.

תמיד יש דרך מוצא מכל מצב. היא עלולה לתת לך הרגשה שהאדמה רועדת לך מתחת לרגליים אבל תמיד יש דרך מסביב.

שנת 1937
אליס רייט היא אישה אנגליה שנישאה לגבר אמריקאי שרמנטי בשם בנט ואן קליב ועברה להתגורר איתו בעיירה בשם בייליוויל שבקנטקי.
בנט ואביו פיקחו על העובדים בחברת כרייה בביילוויל והיה להם מעמד וכח באזור.
אליס שציפתה שחייה יהיו מלאים בחוויות חדשות של אוכל, תרבות והרבה פעילויות גילתה שחייה באמריקה משמימים ומלאי פטפוטי סרק עם קרובות משפחה קשישות ודרשות בלתי נגמרות בכנסיה.
השניים התגוררו יחד עם אביו של בנט שלא היסס להביע את דעתו על כל דבר ולהשתלט על חייהם של הזוג הטרי ואילו בנט מעולם לא חלק עליו, למורת רוחה של אליס.
בנט עודד את אליס ליצור קשרים חברתיים ולהיות יותר פעילה בקהילה אבל אליס לא הצליחה להרגיש שייכת ואנשי העיירה ראו בה גורם זר ומנוכר.
אליס היתה בודדה ואומללה והיא הרגישה שהחליפה את הכלוב שחיתה בו באנגליה בכלוב אחר, אמריקאי.
אבל אז התקבל רעיון מהפכני בעיירה: לנהל ספריה נודדת שבמהלכה נשים יחלקו ספרים ממקום למקום כשהן רכובות על סוסים וכך גם יעזרו לילדים הכפריים לקבל השכלה וישמחו אנשים שאוהבים סיפורים.

הרעיון התקבל ברגשות חצויים, יש כאלה שהתלהבו ממנו ואחרים (בעיקר גברים) ניסו לבטל אותו על הסף אבל לאט לאט הוא התחיל לקרום עור וגידים.
הוגות הרעיון ניסו לגייס כמה שיותר נשים שיהיו ספרניות רכובות על סוסים אבל באין מתנדבות למשימה החשובה, אליס היתה מוכנה להצטרף לספרניות הנודדות ואליה הצטרפה מרג'רי אוהייר שהיתה אחת הנשים הוותיקות בעיירה שהיתה מוכנה לשמש עבורה מלווה צמודה ולהכיר לה את מסלולי החלוקה.
אליס שמחה לברוח מהבית ובמיוחד מהטפות המוסר של אביו של בנט והיא עלתה על הסוס ויצאה למסע מרתק יחד עם מרג'רי, היא נהנתה בחברתה על אף שאביו של בנט הזהיר אותה שמרג'רי מהווה השפעה שלילית ועדיף להתרחק ממנה.
אליס התקבלה בהתחלה בחשדנות על ידי תושבי העיירה והם חשבו שהיא מתנשאת אבל לאט לאט היא הצליחה לחדור ללב שלהם עם העדינות והחסד שלה אך ככל שהיא התקרבה לספרניות, היא התרחקה יותר מבנט והנישואים שהתחילו כהבטחה לעתיד ורוד, החלו להריח כמו משהו שעומד לגווע ולמות.

אני מודה שהייתי סקפטית לגבי הספר הזה (עדיין הספר האהוב עלי ביותר של מויס הוא "אחד ועוד אחד"), הכתיבה היתה יפה אבל העלילה היתה קצת איטית ולעיתים מייגעת אך בכל זאת היה בו הרבה עומק והדמויות הצליחו להוציא ממני לא מעט רגש.
הספר הזה שונה מהספרים הרומנטיים הרגילים של ג'וג'ו מויס, זהו רומן תקופתי שמדבר על נשים נחושות, חזקות, ופורצות דרך, הוא מדבר על גאווה ודיעה קדומה, על גזענות בין שחורים ללבנים, על מעמדות בין עשירים לעניים ואלימות כלפי נשים.
יש בו ביקורת נוקבת על הרבה דברים שקרו באותה תקופה ובעיקר על מעמדן הנחות של הנשים שהיו אמורות לעמוד במטבח ולגדל ילדים ולא להתקדם ולהיות משכילות ובטח שלא לשבת ולקרוא ספרים.
היה בספר הזה משהו מקומם לנוכח השיפוטיות של אנשים צרי אופקים בעיירה כלפי אחרים.
אהבתי את דמותה של אליס, היא הצטיירה בתחילה כעלמה שברירית ועדינת נפש אבל הוכיחה שהיא הרבה יותר חזקה ממה שהיא ניראת ועמדה על שלה גם אם זה עלה לה בנישואיה המדשדשים.
במיוחד הערצתי את מרג'רי המופלאה, אישה עם ביצים שידעה להעמיד את כל הגברים במקומם.
מה שכן, הסיפור הזה הוכיח שלמרות שעיירות קטנות יכולות להיות לפעמים מעיקות ומחניקות, עדיין יש בהן גם אנשים טובים שיודעים לתת כתף כשצריך – מומלץ לקריאה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. מיכאלה מאור

    תודה על סקירה מעניינת ביקורתית ומפורטת!!

    1. חגית בן-חור

      תודה יקירה, זה מסוג הספרים שאת תהני מהם מאד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן