Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
מתנת כוכבים
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 424
בתקווה להימלט מחייה המחניקים באנגליה, נישאת אליס רייט לאמריקאי הנאה בנט ואן קליב. אבל העיירה הקטנה בקנטקי מתגלה כקלאוסטרופובית בה במידה, במיוחד כשבבית מתגורר גם אביו השתלטן של בעלה. לכן כאשר נודע לאליס על היוזמה החדשה של אלינור רוזוולט, שמגייסת נשים למסע של חלוקת ספרים בעיירות שכוחות אל, היא מצטרפת בהתלהבות. את המשלחת מנהיגה מרג'רי, אישה עצמאית ומלאת תעוזה, שמעולם לא נזקקה לאישורו של גבר כלשהו, ויחד עם שתי נשים נוספות יוצאות הספרניות הרכובות לדרכים, אל הרי קנטקי ומעבר להם. קורותיהן — וקורות הגברים שהן אוהבות — נרקמים לכדי דרמה בלתי־נשכחת העוסקת בנאמנות, בצדק, בחמלה ובתשוקה. הנשים האמיצות מסרבות לרקוד לחלילם של הגברים או לציית למוסכמות, ואף על פי שהן נאלצות להתמודד עם מצבים מסוכנים בנוף יפהפה אך לפרקים אכזר, הן נשארות מסורות לתפקידן: הענקת ספרים וידע משנה חיים למי שלא יכולים להגיע אליהם בשום צורה אחרת. מתנת כוכבים מגולל סיפור רחב־יריעה ומרשים הנסמך על אירועים אמיתיים בעברה של ארצות הברית. זהו ספר שעתיד להיהפך לקלאסיקה מודרנית — רומן סוחף, מצחיק, שובר־לב ומסעיר על חברות נשית, על אהבת אמת ועל מה שעשוי לקרות כשאנחנו מושיטים יד אל מעבר לקצה גבול היכולת שלנו, אל הלא־נודע.

אומרים "אל תשפטו ספר על פי כריכתו", חברינו דוברי האנגלית, אבל אני מודה שכריכת הספר "מתנת כוכבים" מצאה חן בעיניי מייד כשראיתי אותה בפרסומים השונים במרשתת. השם של הספר סיקרן אף הוא ואת ג'וג'ו מוייס אני אוהבת לקרוא. כן, כן גם את "ספינת הכלות" המושמץ אהבתי. אז מה קרה כשהתחלתי לקרוא את הספר "מתנת כוכבים?"
לצערי הפסקה הראשונה בהקדמה של הספר הייתה לי קצת לא ברורה. התחלה בגוף ראשון ואז מעבר לגוף שלישי, היה מבלבל. לקח זמן עד שהצלחתי להתניע את הקריאה, כל כך רציתי לתת לספר הזדמנות אמיתית ובסופו של דבר צלחתי את ההתחלה.

הספר מתחיל בהקדמה כשמרג'ורי אוהייר, ספרנית נועזת ועצמאית, יוצאת רכובה על הפרד שלה כדי לחלק ספרי קריאה לתושבי אזור העיירה בייליוויל שבקנטקי. תושבי הסביבה אינם אנשי ספר ותרבות, אך יש מי מביניהם שמעריכים את המילה הכתובה ויודעים קרוא. הספרים הללו מחיים את נפשם ומעניקים להם רגעי הנאה משגרת ימיהם הפשוטה ומלאת העוני. בעיירה בייליוויל הבורגנית ישנם תושבים שמנהלים את חוותיהם או עסקיהם וישנם תושבים שמתפרנסים מכריית פחם. בייליוויל ידעה אסונות ואובדן כשהמכרה התמוטט על הכורים. חלק מהכורים מתגוררים גם בבתים הפזורים בסביבה, בין הגבעות והגאיות. כמי שגרים בשממה, רחוקים מהווי העיירה ומבודדים רוב הימים, הופעתה של מרג'ורי עם ספריה מעודדת אותם. אך לא כולם אוהבים את הספרנית הרכובה שמגיעה אל האזור ולעיתים היא נתקלת בתושבים מלאי איבה או לעג לה ולספריה. באותו יום קפוא כשמרג'ורי חוצה את היער על הפרד משהו משתבש. משהו אפל מתרחש שם, משהו שמרג'ורי תסתיר מכל אדם.

בפרק הראשון אנו מתוודעים לדמות נוספת, זוהי אליס רייט, אישה צעירה מאנגליה שנישאת לבן העיירה בנט ואן קלייב, בחור נאה ועשיר שהקסים אותה בביקורו באנגליה. היא ראתה בבנט מוצא לחייה המעיקים כמי שחיה תחת עיניהם הביקורתיות של הוריה, אבל עד מהרה היא מגלה כי לא כל הנוצץ זהב. אליס ובנט מנהלים חיי נישואים משמימים והיא לא מוצאת את מקומה כעקרת בית או כחברת קהילה בעיירה הבורגנית. תושבי העיירה כמו סוכנת הבית בבית ואן קלייב לא מקלים עליה את ההשתלבות ולא מעניקים לה תחושה של רצויה. חיי האהבה הפושרים עם בנט יוצרים בה תסכול ואף על פי כן היא מנסה להציל אותם. כאשר היא שומעת יום אחד באולם האסיפות הקהילתי שמרג'ורי מחפשת ספרנית רכובה כדי לעזור לה לחלק את הספרים בסביבה, אליס קופצת על המציאה. החלטתה אינה לרוחו של בעלה בנט או של אביו, האדון ואן קלייב שתחת קורת גגו הם גרים, אך אליס מצליחה להשיג את מבוקשה. זהו הצעד הראשון שלה לעצמאות.

סביב אליס ומרג'ורי מתגבשת חבורה של נשים נוספות מהעיירה ומהסביבה כאשר לכל אחת מהן רקע וסיפור חיים משלה. יחד הן עוברות שלל חוויות מרתקות בזמן שהן מחלקות את הספרים, חלקן מצמררות וחלקן מחממות לב, נתקלות במכשולים, באנשים לא נעימים שירצו להכשילן ובאנשים שיעלו על הבריקדות בשבילן. לעיתים הן נכשלות ולעיתים משיגות ניצחון קטן כנגד החברה השמרנית והמאוד פטריארכלית של בייליוויל.

מלבד מעמד האישה הנמוך בו הספר עוסק הסופרת גם נוגעת בנושא הגזענות נגד האפרו-אמריקאים שהייתה קיימת באותה התקופה בארה"ב (סוף שנות ה- 30 של המאה ה- 20), כאשר היא משלבת בעלילה דמות של אישה אפרו-אמריקאית כמנהלת הספרייה בעיירה.

הספר "מתנת כוכבים" הוא ספר על חברות אמיצה שנרקמת בין נשים שונות באופיין שהמכנה המשותף שלהן הוא רצונן בעצמאות ובחופש לבחור את החלטותיהן ואת הדרך לאושרן בכוחות עצמן. הרקע לחברות מתרקם בין מדפי הספרייה הקטנה שהן מתחזקות ובין הביקורים והסיורים ביערות, בגאיות וברכסי ההרים בדרכן לחלק את הספרים לקוראים שלהן. היחס שלהן אל הגברים שחולקים איתן את חייהן תופס מקום רב בעלילה ומסמל את הרצון שלהן בקבלת החלטות בעצמן ולא משנה מה המחיר שישלמו בעתיד.

"מתנת כוכבים" הוא ספר מקסים ומלא דרמה שתחילתה בהקדמה ושיאה לקראת הסוף.

האם גיבורות הספר יצליחו להשיג את העצמאות לה ייחלו? האם יצליחו להשתחרר מכל המוֹסֵרוֹת שכובלות אותן או ייכנעו לחברה הגברית? האם החברות תשרוד או תתפרק בשל המכשולים? גלו בעצמכם.

הילה ארוון

אוהבת לקרוא רומנים היסטוריים, ספרי עיון לצורך תחקירים, מותחנים ובכלל כל ספר טוב באשר הוא. בלוגרית ספרים לעת מצוא ואימא עסוקה מאוד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן