Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מתנת התופרת
תגית:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 287
Amazon Charts Number 1. רב המכר של ה - Washington Post ושל ה- Wall-street Journal פיונה ואלפי, סופרת רבי המכר הבינלאומיים ברומן היסטורי מרתק ומרגש על שלוש חברות בתקופת מלחמת העולם השנייה. "הפירוט ההיסטורי והדמויות המיוחדות, ייסחפו אותך פנימה." —Woman’s Weekly פריז. 1940. בעיר הכבושה על ידי הנאצים, שלוש תופרות צעירות, חיות את חייהן הכי טוב שהן יכולות. אבל כל אחת מהן מסתירה סוד משלה. מצולקת ממראות המלחמה, מיריי מצטרפת לכוחות המחתרת הצרפתית; קלייר מתפתה לחיזוריו של קצין גרמני; ויוויאן לא יכולה לספר לאף אחת מהן על מעורבותה במלחמה. שני דורות מאוחר יותר, הארייט, הנכדה הבריטית של קלייר, מגיעה לפריז. לבדה בעולם, ללא שורשים, היא מחפשת אחר קשר עם עברה. מתגוררת באותו הבניין בו חיה סבתה ועובדת ברו קארדינל, היא מגלה את האמת, וחושפת היסטוריה משפחתית אפלה וכואבת יותר משאי פעם תיארה. סיפור מרתק על שלוש נשים המתמודדות עם בחירות בלתי אפשריות. סודותיהן של שלוש התופרות מציבות אותן בסכנה מיידית. עם הנאמנות שמאחדת אותן, ועם איום הבגידה המרחף מעליהן, האם יצליחו לשרוד את העידן האפל בהיסטוריה בלי שהחברות ביניהן תאבד? איך סיפור חייהן השפיע על הדורות הבאים? האם ההיסטוריה תשפוט אותן? פיונה ואלפי היא סופרת רבי מכר רבים, שתורגמו ליותר מעשרים שפות שונות ברחבי העולם. את השראתה היא לוקחת מסיפוריהן של נשים חזקות, בייחוד מתקופת מלחמת העולם השנייה. המחקר ההיסטורי המדוקדק שלה מעשיר את כתיבתה בתחושת זמן ומקום המעוררת את כל החושים. היא בילתה שבע שנים בצרפת, וחזרה לגור בסקוטלנד, מולדתה. אהבתה לשתי המדינות, לאנשים ולהיסטוריה שלהן, מוצאת את דרכה לספרים שהיא כותבת.

להארייט לא היו זכרונות של ממש מאמה שנפטרה. תיבה עם כיתוב עליה "בשביל הארייט" מגיעה אליה לגמרי במקרה בה היא מוצאת מסמכים ישנים של אימה המנוחה, ברכות ישנות שכתבה לאימה לכבוד יום ההולדת, תמונות ישנות מבושמות בריח המיוחד שהיה לאמא שלה. צלום אחד משך את תשומת ליבה, צילום ישן בשחור לבן, מצהיב ומיושן בו היו מצולמות שלוש נערות, לפני חלון ראווה של חייט ושלט של רחוב. מאחור היה רשום: קלייר, ויוויאן, מיריי פריז, מאי 1941.

אותה תמונה ישנה הובילה אותה להגיש מועמדות להתמחות ביחצנות אופנה, ממש באותה כתובת שבה צולמה התמונה. היא מתקבלת לעבודה ועוברת לגור ממש באותו הבניין בחדרון פצפון, בחדרון שהרגישה בו בבית. היא הביאה איתה את התמונה ואז הבינה שהיא לא מחפשת לדעת מי הן בתמונה, היא מנסה לגלות מי היא עצמה. היו לה המון תובנות על מה שקרה אז ועל החיים בכלל. "החיים יכולים להיות מאוד שבריריים לפעמים. אבל אולי השבריריות הזאת היא מה שהופך אותם ליקרים כל כך בשבילנו. ואולי האהבה העמוקה הזאת לחיים היא זאת שגורמת לנו לפחד כל כך לאבד אותם".

הסיפור על הארייט הוא סיפור המסגרת ואינו הסיפור העיקרי. סיפורן המדהים של שלוש הנשים שחיו בפריז תחת הכיבוש הנאצי הוא הסיפור האמיתי שהחזיק אותי דרוכה לאורך כל הסיפור וסיקרן אותי להמשיך לקרוא.

הן היו שלוש חברות טובות, לכל אחת היו סודות משלה וכל אחת מהן רצתה להגן על חברתה מכל מה שקרה מסביב. בסופו של דבר הן הבינו שהן עמוק ביחד בכל הסיטואציה ושלחברות שלהן יש ערך מאין כמוהו.
הן גרו בעליית הגג ותפרו בגדים למי שאז יכל להרשות לעצמו אבל לא רק. בין לבין הן הצטרפו לפלוגות ההתנגדות ועזרו ככול יכולתן במשימות קטנות כגדולות להלחם בכיבוש הנאצי.

כושר העמידות שלהן, החברות שלהן, הנאמנות שלהן עמדו לא פעם במבחן גם בתנאים קשים מאוד.

אם תרצו לגלות מה ואיך גילתה הארייט על סבתה וחברותיה ועל מוצאה, אתם חייבים לקרוא את הספר הנפלא הזה.

נתחיל בכריכה המרהיבה שלו, נמשיך בכתיבה קולחת וזורמת ונסיים בסיפור מרתק, נוגע ללב. יש לנו את כל המרכיבים לספר טוב.
אני אוהבת לקרוא ספרים על המלחמה ההיא, במיוחד על נשים אמיצות ששרדו אותה. נהנתי לקרוא על אומץ הלב של הבנות, על שותפות הגורל שלהן ועל החברות המיוחדת שלהן.

אמנם לקח לי קצת זמן אבל הספר שאב אותי פנימה וברגעים מסויימים אפילו הרגשתי שם איתן, בפריז.

ממליצה לכם בחום להתמסר לסיפור המקסים הזה שהנעים את זמני ואף השאיר לי טעם של עוד.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן