Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מתנת התופרת
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 285
Amazon Charts Number 1. רב המכר של ה - Washington Post ושל ה- Wall-street Journal פיונה ואלפי, סופרת רבי המכר הבינלאומיים ברומן היסטורי מרתק ומרגש על שלוש חברות בתקופת מלחמת העולם השנייה. "הפירוט ההיסטורי והדמויות המיוחדות, ייסחפו אותך פנימה." —Woman’s Weekly פריז. 1940. בעיר הכבושה על ידי הנאצים, שלוש תופרות צעירות, חיות את חייהן הכי טוב שהן יכולות. אבל כל אחת מהן מסתירה סוד משלה. מצולקת ממראות המלחמה, מיריי מצטרפת לכוחות המחתרת הצרפתית; קלייר מתפתה לחיזוריו של קצין גרמני; ויוויאן לא יכולה לספר לאף אחת מהן על מעורבותה במלחמה. שני דורות מאוחר יותר, הארייט, הנכדה הבריטית של קלייר, מגיעה לפריז. לבדה בעולם, ללא שורשים, היא מחפשת אחר קשר עם עברה. מתגוררת באותו הבניין בו חיה סבתה ועובדת ברו קארדינל, היא מגלה את האמת, וחושפת היסטוריה משפחתית אפלה וכואבת יותר משאי פעם תיארה. סיפור מרתק על שלוש נשים המתמודדות עם בחירות בלתי אפשריות. סודותיהן של שלוש התופרות מציבות אותן בסכנה מיידית. עם הנאמנות שמאחדת אותן, ועם איום הבגידה המרחף מעליהן, האם יצליחו לשרוד את העידן האפל בהיסטוריה בלי שהחברות ביניהן תאבד? איך סיפור חייהן השפיע על הדורות הבאים? האם ההיסטוריה תשפוט אותן? פיונה ואלפי היא סופרת רבי מכר רבים, שתורגמו ליותר מעשרים שפות שונות ברחבי העולם. את השראתה היא לוקחת מסיפוריהן של נשים חזקות, בייחוד מתקופת מלחמת העולם השנייה. המחקר ההיסטורי המדוקדק שלה מעשיר את כתיבתה בתחושת זמן ומקום המעוררת את כל החושים. היא בילתה שבע שנים בצרפת, וחזרה לגור בסקוטלנד, מולדתה. אהבתה לשתי המדינות, לאנשים ולהיסטוריה שלהן, מוצאת את דרכה לספרים שהיא כותבת.

מתנת התופרת

סיפורים שלמים נכתבים סביב תמונה אחת ישנה בשחור ולבן. זו התמונה שמצאה הארייט  בתוך תיבה עליה התנוסס שמה .אמה איבדה את חייה והארייט ביגונה, מנסה להתחקות אחר הנערות המופיעות בתמונה משנת 1941. על גבי התמונה מופיעות שלוש נערות צעירות לבושות בהידור העומדות לפני חולון ראווה שמעליו צוירו מספר הבית- 12 והמילים "דאלוויניה, חייט."

היא מזהה מיד את השמאלית בעלת השיער הבהיר ובחיוכה העדין- הלוא היא  סבתה קליר.  התמונה נהפכה לחלק משמעותי במורשת משפחתה. התמונה סללה לה את הדרך להגשים את חלומה בסוכנות גאימה בצרפת כיחצנית אופנה בדיוק במקום בו צולמה התמונה. היא מתגוררת באותו בנין בו התגורר ו אותן נערות אבל זאת גילתה אח"כ. דבר לא הכין אותה כי סיימון חברתה תגלה לה גילוי מדהים על התמונה.

סיפורן של שלוש הבחורות הצעירות שהיו מוכשרות בתפירה הוא לב ליבו של הספר. קלייר מיריי ווויאן . לכל אחת עולם משלה ויחד הן חלק מסיפור היסטורי. השנה 1940. השלוש מתגוררות בעליית הגג של מקום עבודתן. כל אחת בדרכה מצטרפת לפלוגות אשר נלחמות בגרמנים. הן מנסות להמשיך בחיי שגרה רזות יותר ומנסות לשרוד את היום יום . שלושתן מוכשרות ביותר לתפירה, עובדה שתסייע להן בהמשך חייהן . על אף שניסו בכל יכולתן לסייע לאותן פלוגות, הלשינו עליהן. מכשיר קשר נתפס אצל וויואן  והיא וקלייר נאסרו והובלו לבית סוהר . וויויאן עונתה עינויים קשים אך השתיים הצליחו לשרוד והועברו למחנה ריכוז. השתיים החלו את מסע ההישרדות המשותף הטרגי , הקשה והמרגש. עצם היותן ביחד נאמנות אחת לשנייה בחברות אמיצה האחת למען השנייה בתנאים קשים מנשוא, סייע בעדן לקום כל בוקר מחדש מדרגש העץ עליו ישנו ולהתחיל מחדש. האם יצליחו לשרוד את התופת? מה עשתה מיריי כשגילתה עובדת היעלמותן של חברותיה?

הארייט מבולבלת. בכל פעם היא מגלה פיסת זיכרונות ויחד היא מחברת את הפיסות הרגישות לסיפורה של סבתה ואמה. בתוך התיבה היא מגלה חפצים המחברים עבר להווה. ללא ספק הקורא יישאר פעור פה נוכח הגילויים המתגלים אט אט ברקמה מפוארת אחת. עלילתו של הספר מאמצעו קלחה לי יותר. ספר על אומץ ליבן של נשים במלחמה הנוראה. אי אפשר שלא להתייחס לכריכה המיוחדת והמרהיבה אשר מרמזת ולו במעט על תוכנו. מומלץ.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן