Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מתכונים לאהבה ולרצח
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 410
טאני‭ ‬מריה‭ ‬היא‭ ‬אלמנה‭ ‬שאוהבת‭ ‬לבשל‭, ‬לאכול‭ ‬ולהאכיל‭.‬ היא‭ ‬חולקת‭ ‬את‭ ‬אהבתה‭ ‬הקולינרית‭ ‬במדור‭ ‬מתכונים‭ ‬בעיתון‭ ‬המקומי‭, ‬עד‭ ‬שהעיתון‭ ‬מחליט‭ ‬שקוראיו‭ ‬רעבים‭ ‬יותר‭ ‬לעצות‭ ‬בענייני‭ ‬הלב‭ ‬דווקא‭. ‬טאני‭ ‬מריה‭ ‬לא‭ ‬מרוצה‭ ‬מהשינוי‭, ‬אבל‭  ‬מגלה‭ ‬שיש‭ ‬לה‭ ‬כישרון‭ ‬ועניין‭ ‬לעזור‭ ‬לאנשים‭. ‬אלא‭ ‬שעד‭ ‬מהרה‭ ‬מתברר‭ ‬כי‭ ‬לא‭ ‬כל‭ ‬בעיה‭ ‬אפשר‭ ‬לפתור‭ ‬בקדֵירה‭, ‬וכי‭ ‬בסביבתה‭ ‬הכפרית‭ ‬מתרחשים‭ ‬מעשים‭ ‬אפלים‭ ‬ומסובכים‭ ‬בהרבה‭ ‬מאיתור‭ ‬המתכון‭ ‬המושלם‭ ‬לעוגת‭ ‬שוקולד‭...‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ חמושה‭ ‬באומץ‭ ‬לב‭, ‬ספר‭ ‬מתכונים‭ ‬ומערוך‭, ‬טאני‭ ‬מריה‭ ‬מסכנת‭ ‬את‭ ‬חייה‭ ‬כדי‭ ‬להגן‭ ‬על‭ ‬הצדק‭ ‬ועל‭ ‬חייהם‭ ‬של‭ ‬אחרים‭ ‬למורת‭ ‬רוחו‭ ‬של‭ ‬שוטר‭ ‬נאה‭ ‬וגבוה‭. ‬אט‮–‬אט‭ ‬נרקמת‭ ‬בספר‭ ‬זה‭ ‬עלילת‭ ‬מתח‭ ‬גדושת‭ ‬תפניות‭, ‬שעליה‭ ‬חולשת‭ ‬דמות‭ ‬בלשית‭ ‬החורגת‭ ‬מתבנית‭ ‬הבלש‭ ‬המצוי‭, ‬ומקסימה‭ ‬ממנו‭ ‬פי‭ ‬כמה‭.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ סאלי‭ ‬אנדרו‭ ‬מתגוררת‭ ‬בבית‭ ‬עשוי‭ ‬לבנֵי‭ ‬בוץ‭ ‬בשמורת‭ ‬טבע‭ ‬בקליין‭ ‬קארו‭ ‬שבדרום‭ ‬אפריקה‭, ‬עם‭ ‬בן‭ ‬זוגה‭ ‬ונמר‭ ‬חשאי‭ ‬וזהיר‭. ‬היא‭ ‬אוהבת‭ ‬להסתובב‭ ‬באזורי‭ ‬הפרא‭ ‬של‭ ‬דרום‭ ‬אפריקה‭. ‬במשך‭ ‬כמה‭ ‬עשורים‭ ‬היתה‭ ‬אקטיביסטית‭ ‬בתחומי‭ ‬החברה‭ ‬והסביבה‭. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

טאני מריה פן-הרטן חיה במקום שנקרא הפלט שבדרום אפריקה ומנהלת מדור מתכונים במערכת עיתון בשם: "קליין קארו גאזט".
יום אחד מגיעה אליה נסערת, העורכת שלה הטי, ומודיעה לה חגיגית שמנהלי העיתון דורשים לבטל את המדור שלה ולשים במקומו מדור עצות בענייני אהבה.
הטי מציעה למריה שתנהל את המדור החדש אבל מריה שהתאלמנה לפני שנים רבות מבעלה המכה פאני, מבהירה להטי שהיא האחרונה שיכולה לתת עצות בענייני הלב.
מריה מחליטה להגיע לפשרה בה היא תקשיב לצרות של הקוראים ובתור עצה תיתן להם מתכון כתרופה לגוף ולנפש.
במהרה, המדור מצליח מאד ומריה מקבלת מכתבים רבים.

הרבה אנשים היו רעבים למתכונים ולעצות שלי.  זאת היתה אחריות רצינית, אבל נהניתי מזה.  כשנתתי למישהו מתכון, בדרך כלל בישלתי אותו גם לעצמי. (עמ' 34)

מבין כל המכתבים, מקבלת מריה מכתב בעילום שם מאישה שבעלה מכה אותה והיא רוצה לעזוב אותו, מריה מרגישה שהמכתב מדבר אל לבה מכיוון שהיא עצמה היתה אישה מוכה במשך שנים רבות והיא מחליטה שהיא רוצה לעזור לאותה אישה.
לצערה, היא לא מספיקה לעשות זאת כי האישה (ששמה מרטין) נרצחת, בעלה אמנם נעצר אבל מחוסר ראיות משתחרר והחשודה העיקרית בפרשה היא אנה, חברתה הטובה של מרטין וגם האישה שהיתה מאוהבת בה.
מריה ושתי חברותיה למשרד מחליטות להתגייס ולחקור באופן פרטי את נסיבות מותה של מרטין.

אני יודעת שנראה לנו שברור שהבעל עשה את זה, אבל אנחנו חייבות למצוא דרך להוכיח את זה.  אנחנו צריכות לוודא את סיבת המוות.  אנחנו צריכות גם למצוא ראיות שיביאו להרשעה של האשם. (עמ' 71)

מריה מוצאת את עצמה נכנסת לתוך פרשת רצח שהולכת ומסתעפת מרגע לרגע ומה היא בסך הכל רצתה בחיים? לכתוב מתכונים במדור שלה אולי אפילו להוציא יום אחד ספר מתכונים רב מכר אבל בכל זאת היא מוצאת את עצמה מסתבכת ואף עסוקה במכתבים של אנשים שבורי לב, נותנת בעל כורחה עצות על אהבה ומחלקת מתכונים של אוכל מנחם ששום לב שבור לא יכול שלא להתאחות בזכותם.
מריה מצליחה להכנס ללבם של קוראיה עם העצות והמתכונים המנצחים שלה ובדרך גם מגלה שלמרות היותה בודדה, היא כמהה לאהבה לא פחות מהקוראים שלה.

מריה המקסימה הצליחה להכנס גם ללב שלי, צחקתי בקול מהמצבים המביכים שהיא הצליחה להכניס את עצמה אליהם, בכיתי יחד איתה ברגעים הקשים, מצאתי את עצמי במטבח מכינה אוכל מנחם, ובמילים פשוטות: אהבתי את הספר מאד מאד – מומלץ ביותר.
הסופרת סאלי אנדרו חיה חיי פרא בדרום אפריקה יחד עם בן זוגה האמן, זהו ספרה הראשון, לספר זה יש המשך שעדיין לא תורגם לעברית.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. מיכאלה מאור

    תודה חגית על סקירה ממצה ומדויקת!
    גם אני נהניתי מאוד מהספר מצוהר שפתחה סאלי אנדרו לאפריקה הדרומית , מהשילוב של שפת האפריקנס בספר ,ומהבישול של טאני מריה. ואוכל מנחם? ברור שאני אוכלת!
    ספר מעורר תיאבון ממתינה לתרגומים של ספרי ההמשך

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן