Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
משקלו של פסנתר
קטגוריה:
סופר/ת:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 321
קטיה בת השמונה, ילידת ברית המועצות, מקבלת בירושה ב- 1962 פסנתר בלות'נר שנבנה בתחילת המאה העשרים בגרמניה. לימודי המוזיקה בקונסרבטוריון והנגינה בפסנתר נעשים כל עולמה, והיא שואפת להתפתח ולעסוק במוזיקה. ואולם לאחר נישואיה קטיה מהגרת לאמריקה עם משפחתה הצעירה, בעקבות דרישתו העיקשת של בעלה, והפסנתר שלה אובד בדרך. קלרה לנדוי בת העשרים ושש מקליפורניה, מכונאית מוכשרת שעובדת במוסך משפחתי, נפרדת ב- 2012 מבן זוגה ובמקביל נאלצת לעזוב את דירתו. מעבר לדירה חדשה הוא עניין מורכב, בגלל מתנה שהעניק לה אביה ביום הולדתה השנים-עשר, פסנתר בלות'נר שהיא מעולם לא למדה לנגן בו היטב. ברגע של תסכול פתאומי מחליטה קלרה למכור את הפסנתר, ולשמחתה היא אינה מתקשה למצוא קונה, אבל הסיפור מקבל תפנית גורלית כשמתבררת זהותו של האדם שמעוניין מאוד בפסנתר. הקשרים המסתוריים והטרגיים בן קטיה לקלרה, ובין שתיהן לפסנתר הבלות'נר, נחשפים בהדרגה ומשרטטים דיוקן של נשיות מודרנית ושיר הלל לאהבת המוזיקה. משקלו של פסנתר הוא ספר על משיכה, כפייתיות, להט יצירתי אהבה ואובדן.

משהו בכריכה של הספר לא משך אותי, הרבה זמן הוא שב אצלי על מדף הספרים בקטגוריה "עוד נגיע אליו". אבל שתי חברות שאלו אותי עליו ואני לתומי חשבתי מה מסקרן אותן? אז לקחתי וקראתי תקציר ואמרתי לעצמי אתחיל פרק ונראה… מהרגע שהתחלתי לא יכולתי להפסיק לקרוא, הספר מגנט אותי וניגן על מיתרי ליבי. נסחפתי למנגינות הפסנתר בלות'נר העתיק בצליליו העמוקים וצללתי לתוכו.

קטיה מקבלת בגיל שמונה פסנתר בלות'נר משנת 1962 שנבנה בגרמניה. היא פשוט מתאהבת בכלי שהופך להיות כל עולמה! לימים היא לומדת מוזיקה, יוצרת לחנים יחודיים ומלאי תוכן. חבר טוב ללימודי המוזיקה הוא שחקן, שמזמין אותה ללוות אותו בנגינה שתחייה את הדמות שלו על ידי פרשנות המוזיקה שלה. הלחן שקטיה יוצרת מפריחה חיים ומשאירה רושם בקהל שאף אחד לא יכול להישאר אדיש אליה. עוד באותו ערב היא פוגשת בחור מלא ביטחון ההיפך הגמור ממנה, שמו מיקאיל, שמשאיר עליה רושם רב ולימים הם נישאים. כשהימים בברית המועצות הופכים להיות קשים, מיקאיל שסיים תואר בהנדסת בניין מזהה הזדמנות להגר לאמריקה עם חלום גדול להצליח ולהתפתח. קטיה לא חושבת כמוהו ופוחדת להשאיר הכל מאחור ומה יהיה על הפסנתר הכיצד יצאו למסע איתו כי בלעדיו זאת לא אופציה. מיקאיל מבטיח למצוא פתרון טרם יציאתם וכך באמת היה הוא מוצא דרך יצירתית במיוחד לשלוח את פסנתר בלות'נר במקביל למסעם בדרך לא דרך ושביום מן הימים מסלולם יפגשו.
האם קטיה אהבה את הרעיון, האם יכלה להשאיר הכל מאחור ולהאמין שהכל יבוא על מקומו בשלום?

גרג, הוא צלם אומן שחיפש לסגור מעגל עם אובדן ושכול, כל מה שהיה צריך זה פסנתר בלות'נר בצבע שחור. יום אחד, מתפרסמת מודעה במדור יד שניה למכירה פסנתר שעונה בדיוק לדרישותיו תמורת 3,000$. גרג, מוכן לשלם הון מלבד שהפסנתר הזה לא יחמוק מידיו. מאותו הרגע שהוא קנה את הפסנתר גרג לא הבין לאיזה מערבולת רגשות הוא נכנס ומה יגלה במסע שיצא אליו אל "עמק המוות".

לסיום: הספר ישאיר אתכם מרותקים לנופים המנוכרים, למינימליסטיות ולאופק הבלתי נגמר ובתוך כל הנופים רק פריט אחד דומם יספר סיפור על פני דורות והמוזיקה תתנגן בראשכם.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. רחל רוזיליו

    קלעת בול….ספר מדהים

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן