Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
משקלו של פסנתר
סופר/ת:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 320
קטיה בת השמונה, ילידת ברית המועצות, מקבלת בירושה ב-1962 פסנתר בלות'נר שנבנה בתחילת המאה העשרים בגרמניה. לימודי המוזיקה בקונסרבטוריון והנגינה בפסנתר נעשים כל עולמה, והיא שואפת להתפתח ולעסוק במוזיקה. ואולם לאחר נישואיה קטיה מהגרת לאמריקה עם משפחתה הצעירה, בעקבות דרישתו העיקשת של בעלה, והפסנתר שלה אובד בדרך. קלרה לנדוי בת העשרים ושש מקליפורניה, מכונאית מוכשרת שעובדת במוסך משפחתי, נפרדת ב-2012 מבן זוגה ובמקביל נאלצת לעזוב את דירתו. מעבר לדירה חדשה הוא עניין מורכב, בגלל מתנה שהעניק לה אביה ביום הולדתה השנים-עשר, פסנתר בלות'נר שהיא מעולם לא למדה לנגן בו היטב. ברגע של תסכול פתאומי מחליטה קלרה למכור את הפסנתר, ולשמחתה היא אינה מתקשה למצוא קונה, אבל הסיפור מקבל תפנית גורלית כשמתבררת זהותו של האדם שמעוניין מאוד בפסנתר. הקשרים המסתוריים והטרגיים בן קטיה לקלרה, ובין שתיהן לפסנתר הבלות'נר, נחשפים בהדרגה ומשרטטים דיוקן של נשיות מודרנית ושיר הלל לאהבת המוזיקה. משקלו של פסנתר הוא ספר על משיכה, כפייתיות, להט יצירתי אהבה ואובדן.

אני רוצה להגיד שיש סיבה לכך שהפסנתר הזה קיים בעולם. הפסנתר המסוים הזה. שיש בו משהו חשוב לאנשים שניגנו בו ואיבדו אותו ומצאו אותו ואיבדו אותו שוב, וחשבו שהוא אבד לנצח.
הבלות'נר הזה הפיק מוזיקה משום דבר, הוא הפשיר דמיונות קפואים ואז נשרף, והופיע שוב עם השריטות הישנות… הפסנתר הזה ניגן בתוך הראש שלי את מנגינת חיי, ואף אחד לא יודע את זה… (עמוד 221)

אנשים היודעים לנגן בפסנתר ניחנים בכישרון מיוחד, למביט מהצד זה נראה לעתים כאילו האדם המנגן והפסנתר מתמזגים ליצירת פאר מוזיקלית ולרוב גם מרגשת. גם אני שאינני מתחברת למוזיקה הקלאסית, רואה בכך אומנות של ממש.

הספר הזה סובב סביב פסנתר ישן מדגם בלות'נר, הנבנה מעצים שנבחרו אחד – אחד, בקפידה, בדיוק למטרה זו, תהליך הרכבתו של הפסנתר נמשך שנים עד שהוא מגיע לידיים הנכונות שידעו להעריך את האוצר וליהנות ממנו.

הפסנתר מתגלגל לידיה המוכשרות של קטיה בגיל 8 בברית המועצות, היא לומדת להכירו ולנגן עליו והופכת לנגנית מחוננת ומוכשר, הפסנתר הופך למרכז עולמה. לאחר נישואיה, כאשר תושבי ברית המועצות סובלים מרעב, עוני ואימת השלטון, בעלה מחליט כי עליהם להגר לארה'ב, והפסנתר נעלם בדרך.

במקביל מסופר סיפורה של קלרה. קלרה עובדת כמכונאית במוסך שהוא לה כמו משפחה. לאחר שבן זוגה נפרד ממנה היא נאלצת לעבור דירה ולהעביר את הפסנתר שניתן לה כמתנה מאביה. לאחר המעבר היא מפרסמת מודעה ומציעה למכירה את הפסנתר.
בעקבות המודעה פונה אליה מישהו המעוניין לרכוש את הפסנתר באופן מיידי, לאחר שהבחור מעביר את הכסף, קלרה מתחרטת ומבקשת לבטל את המכירה אך הבחור מתגלה כעקשן מסיבות מסתוריות..

למשקלו של הפסנתר בספר משמעות כפולה, הוא כבד פיזית וגורם קלרה לשבור את היד בעת העברתו, והוא טעון במשקל רגשי וסודות.
עצם שבירת היד של קלרה משביתה אותה מעבודתה ומובילה אותה למסע בעקבות הפסנתר, סודותיו והזר המסתורי.

חייהן של קלרה וקטיה מלאי סבל וכאב, כל אחת מהן חיה סביב טרגדיה. שתיהן קיבלו את הפסנתר כמתנה מאביהן (אמנם בהפרש של 50 שנה) מתוך שאיפה שהן תלמדנה לנגן ותגשמנה חלום.
הפסנתר משמש את קטיה בכדי להירגע ואת קלרה כמזכרת ילדות, אף על פי שמעולם לא למדה לנגן עליו.
שתיהן נשים הבוחרות להישאר במקום המוכר גם אם אינו בהכרח הטוב, שתיהן עם לב שבור, והן מלאות געגועים לעבר ומנסות להיאחז בו.
הדמויות של קלרה וקטיה מרגשות וקל להזדהות איתן, סיפורן המשולב בסיפורו של הפסנתר נוגע ללב.

הספר מקסים, שואב מתחילתו , העלילה מקורית ומרתקת כך שקשה להפסיק לקרוא באמצע, וסיימתי אותו בקצת יותר מיום.
חובבי המוסיקה והנגינה (וגם כאלה שלא מבינים בנושא, כמוני למשל) ייהנו ממנו, היות ומוזכרות בו המון יצירות, והנגינה עליו מתוארת באופן כה חי וברור עד כי נדמה ששומעים ברקע את המנגינה..

מה שכן היה חסר לי, הוא תרגום למילים המופיעות בספר ברוסית/ספרדית וכו', המילים מופיעות בשפת המקור וכיוון שאינני דוברת את השפות האלו, לא תמיד הבנתי את פירושם.

בשורה אחת: המנגינות והמוזיקה שמעורר הפסנתר הן נוגות, מרגשות, משנות חיים, מעוררות זכרונות ונכנסות ללב.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן