Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
משקלו של פסנתר
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 320
קטיה בת השמונה, ילידת ברית המועצות, מקבלת בירושה ב- 1962 פסנתר בלות'נר שנבנה בתחילת המאה העשרים בגרמניה. לימודי המוזיקה בקונסרבטוריון והנגינה בפסנתר נעשים כל עולמה, והיא שואפת להתפתח ולעסוק במוזיקה. ואולם לאחר נישואיה קטיה מהגרת לאמריקה עם משפחתה הצעירה, בעקבות דרישתו העיקשת של בעלה, והפסנתר שלה אובד בדרך. קלרה לנדוי בת העשרים ושש מקליפורניה, מכונאית מוכשרת שעובדת במוסך משפחתי, נפרדת ב- 2012 מבן זוגה ובמקביל נאלצת לעזוב את דירתו. מעבר לדירה חדשה הוא עניין מורכב, בגלל מתנה שהעניק לה אביה ביום הולדתה השנים-עשר, פסנתר בלות'נר שהיא מעולם לא למדה לנגן בו היטב. ברגע של תסכול פתאומי מחליטה קלרה למכור את הפסנתר, ולשמחתה היא אינה מתקשה למצוא קונה, אבל הסיפור מקבל תפנית גורלית כשמתבררת זהותו של האדם שמעוניין מאוד בפסנתר. הקשרים המסתוריים והטרגיים בן קטיה לקלרה, ובין שתיהן לפסנתר הבלות'נר, נחשפים בהדרגה ומשרטטים דיוקן של נשיות מודרנית ושיר הלל לאהבת המוזיקה. משקלו של פסנתר הוא ספר על משיכה, כפייתיות, להט יצירתי אהבה ואובדן.

"אי שם ביערות העבותים במרומי ההרים ברומניה, היכן שהחורפים קרים וארוכים במיוחד, נחבאים עצי אשוחית שמהם ייבנו פסנתרים…..רק אדם אחד ידע כיצד לבחור אותם." – בלותנר.

הספר המופלא שאחזתי בידיי פותח במילים כה עמוקות אשר מיד לוקחות את הקורא לנבכי מוצא הפסנתרים ואל ידי האומנים.

קלרה לנדוי מכונאית מוכשרת מאד יתומה מגיל 12 עובדת במוסך המשפחתי .מאז הייתה ילדה קטנה היו לה לקלרה ידיים טובות. הוריה נספו בשריפה בתוך ביתם והיא עברה לדור בביתם של דודיה. זה עתה נפרדה מחברה ראיין ,אשר גירש אותה מהבית. כך מוצאת את עצמה בדירה חדשה קטנה עם ארגזים ופסנתר בלותנר שקבלה מאביה .על הפסנתר לא למדה לנגן.

סיפור נוסף שזור הוא על קטיה . ילידת ברית המועצות .אביה של קטיה היה מכוון פסנתרים. שכנם הגרמני הוריש להם את הבלותנר שלו וכך גלתה קטיה את אהבתה הראשונה. לאחר לימודיה בקונסרבטוריון שאפה קטיה להתקדם בנגינתה ולהופיע. עם נישואיה, הבינה כי חלומה נגוז עת התעקש בעלה להגר לאמריקה למורת רוחה ובלי הבלותנר. אותו מכר ללא ידיעתה.

קלרה מחליטה ברגע של חולשה לפרסם הודעת מכירה של הבלותנר..עוד לפני שמתחרטת קופץ על המציאה גרג אשר לא מוותר לה ומוכן להשכירו למשך שבועיים תמורת סכום נאה. קלרה עוקבת אחר גרג ואנשיו ללא ידיעתה אודות הזהות המיוחדת של גרג.

יום אחד בדירתם של קטיה אשר לה בן גרישה מופיע הבלותנר. הוא חצה ימים והגיע לבסוף לביתה. קטיה החלה לנגן, לשחזר את היצירות המופלאות אותן ניגנה, הרגישה שמנגינות רצות בראשה ואצבעותיה ריחפו קלות על הקלידים הלבנים והשחורים. היא מחליטה להתחיל ללמד נגינה ומוצאת עצמה מתאהבת בתלמיד הראשון שלה. שיעורי הפסנתר הופכים להיות מפגשי אהבה.

קלרה עוקבת אחר המשאית עם הבלותנר שלה..פעם מצולם על נהר ופעם מצולם על רכס ההר.. מערכת היחסים שלה עם גרג המשכיר בוחנת גבולות. אט אט נחשף לו קשר מוזר ובלתי צפוי בין קלרה לקטיה עד לסוף עוצר הנשימה.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן