Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
משפט ריגול
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 150
"משפט ריגול" הוא רומן מתח משפטי המתרחש בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, בבית-המעצר המחוזי באבו-כביר, בחצר הקמפוס של שירות הביטחון הכללי ובביתה של השופטת. זהו סיפור על משפט-סתר. משפט המתנהל מאחורי דלתיים סגורות, ואיש אינו יודע עליו. העיתונות מנסה לפרסם אותו – אבל נבלמת. הנאשם הוא ידוען תל-אביבי, שמאלני, מרצה באוניברסיטת תל-אביב, הנוהג להופיע לעיתים קרובות בתוכניות-אירוח ובשעשועונים בטלוויזיה. פניו מוכרות כמעט לכל ישראלי. יום אחד הוא נעלם. הוא נעצר בנמל התעופה כשהוא חוזר ארצה מחו"ל, ומואשם בקיום מגעים עם אירגוני טרור ובמותם של שלושה לוחמי מוסד בפריז. הסניגורית שבית-המשפט ממנה לו סולדת ממעשיו. היא קצינה לשעבר בצה"ל, שכסטודנטית למשפטים עבדה כפקידה בלשכתו של ראש הממשלה יצחק רבין. אבל במהלך המשפט קורים דברים מפתיעים. כל אחת מהדמויות – הנאשם, עורכת-הדין הצעירה, השופטת, פרקליט המחוז – עוברת תהליך. עד הסוף, שאיש לא יכול היה לחזות אותו. קוראי הספר הראשונים הגדירו אותו כ"ג'ון גרישם בתל-אביב"

שנת 1982

דן צבר הוא דוקטור לספרות שגדל לתוך אהבת הארץ וניחן בכושר מנהיגות שסחף עמו אנשים רבים.
הוא הופיע בתכניות טלוויזיה רבות כשהוא דן בנושאים ציבוריים חשובים, רואיין לרדיו ומאמריו התפרסמו מידי פעם בעיתונים המקומיים.
דן הוא מה שאנו מכנים היום: אושיה ציבורית מוכרת.
הוא גם נהנתן שאוהב לטייל בעולם ולבלות עם נשים יפות ולכן אף אחד לא התפלא כאשר הוא נעלם בקיץ 1982 למספר שבועות.
דן נעצר על ידי המדינה כשניפגש עם פעילי אש"ף והוא נכנס לכלא כ"אסיר איקס" איש לא יודע על דבר מעצרו ולא על דבר הפרשה שמעטה של סודיות נכרך סביבה והמשפט שלו נערך מאחורי דלתיים סגורות.
עורכת הדין מוניקה אהרוני מונתה מטעם המדינה להגן על דן שנחשב לבוגד במדינה.

בעיני אתה בוגד במדינה שלנו,  אבל אתה ראוי למשפט הוגן. אני עורכת דין טובה. אני אשת מקצוע, וזכותך לקבל את ההגנה הטובה ביותר. (עמ' 29)

מוניקה לא מסכימה עם מעשיו של דן הלקוח שלה אבל כעורכת דין מקצועית היא מבצעת את עבודתה על הצד הטוב ביותר.
מאחורי הקלעים, דן ומוניקה מתנצחים ולא מצליחים להגיע להחלטה שתגרום לכך שדן יקבל את העונש המינימלי על מעשי הריגול שלו נגד מדינת ישראל.
מעשיו הביאו לכך שיהודים ישראלים מצאו את מותם ודן לא מצליח להבין לעומק עד כמה מצבו חמור ולמה עליו לשלם את המחיר הכבד בגלל דעותיו הפוליטיות.
ככל שהמפגשים ביניהם נהיים יותר אינטנסיביים, גם המסכות נופלות והם מתחילים להכיר זה את זו בצורה פחות מקצועית ויותר אישית.
בינתיים, מאחורי הדלתות הסגורות של אולם בית המשפט מסתובב חסר מנוחה אבי דקל, עיתונאי שנחוש לגלות את האמת אודות המשפט הסודי ביותר במדינה ואודות זהותו של האסיר איקס הידוע לשמצה.

אני יודע שאתם מנהלים תיק ריגול.  ברור חי שיש דברים שאסור לפרסם, אבל לפי החוק אפשר להרשות לאנשים מסוימים להיות נוכחים באולם, ואחר כך להחליט מה מותר לפרסם ומה לא. (עמ' 75)

העלילה מתרחשת בעיקר בתוך אולמות בית המשפט ומתמקדת במשפטו של דן צבר וגם מתארת את חייהם האישיים של שאר הדמויות שקשורות בפרשה.
האם יצליח דן צבר לצאת זכאי מהמשפט השערורייתי הזה או לשלם את המחיר הכבד בגלל מעשיו?
דמותו של דן היתה שנויה במחלוקת בעיני, היו רגעים שאהבתי את קסמו האישי והיו רגעים שלא הסכמתי בשום אופן עם דעותיו הפוליטיות וכעסתי על כך שהוא נלחם להוכיח את חפותו למרות שזה ברור לכל בר דעת שהוא טועה (ואולי לא, מי יודע מה נכון ומה לא?)
אהבתי את חוש הצדק של מוניקה והזדהתי עם תחושת הקונפליקט שעברה בין רצונה לייצג את הלקוח שלה בדרך הנאותה לבין אי הסכמה עם הדרך שבה התנהל.
זהו ספרו החמישי של עו"ד משה רונן שעסק במשך ארבעים שנה כעיתונאי.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן