Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
משפחה. סיפור
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 256
״בארוחת הבוקר החטופה התחבטו סביב ארבעתם וביניהם רגשות שנעו בין החזקה ולפיתה לשִחרור חסר אונים. בין הריח של הקפה והמילוי של הסנדוויצ'ים, עמד במטבח ריח של מתח. כן, למתח יש ריח ולא רק כלבים מריחים אותו. ואפילו במקום קטן כמו המטבח אפשר להתרחק, כי לא רוצים לגעת ולהתחכך ובכך לשלהב שאריות חתרניות של כעסים קודמים. וכדי להישמֵר.״ דווקא כשנדמה שהכל בסדר, הילדות גדלות, המאבק על הפרנסה נרגע, החיים במסלולם הצפוי והטוב — משהו משתנה באיתן, אירוע זניח מעברו כחייל שב ורודף אותו והוא לא מוצא את עצמו בבית של עצמו, בין שלוש הנשים שהוא אוהב. משפחה, סיפור. עוקב אחר הכרוניקה של פרידה ושל פירוק התא המשפחתי במבט מפוכח, שקט וכמעט נטול אמוציות. קולם של בני המשפחה, שני ההורים ושתי הבנות, נמזגים זה בזה ופורשים את כל שלבי האבל על הפירוק של הסיפור המשפחתי, על מה שיש בו, על מה שיכול היה להיות בו ועל מה שהיה ואיננו. נירה מאי היא אשת חינוך, יועצת חינוכית ודוקטור לפילוסופיה. עוסקת כיום בהכשרת מורות ומורים במרכז בובר לחינוך דיאלוגי. אמא לשתי בנות וסבתא לשישה נכדים.

לכל משפחה יש סיפור משלה, לכל אדם יש סיפור משלו. הספר שלפנינו מספר את סיפורה של משפחה אחת בנקודת זמן מסוימת שלכאורה השיגו את מה שרצו. הבנות גדלו, אין דאגות לפרנסה, הקריירה התייצבה, הכול רגוע וטוב. אבל הכול רק לכאורה…

קשה לשירה עם אביה איתן שמעיר לה הערות קשות וחסרות טעם מבחינתה, קשה לאיתן עם עצמו, הוא מרגיש לכוד וחבר מהעבר גורם לו להתערער. מלכה מרגישה שאיתן והיחסים בניהם משתנים לה מול העיניים ולנועה הצעירה היו את הקשיים היומיומיים שלה בבית הספר ובתנועה.

הכל התחיל מזה שלאיתן היה קשה. היה לו קשה להתמיד בעבודה והוא היה חוזר מריר הביתה ומוציא את זה על מלכה והבנות. הוא הרגיש רע עם הכל והחליט לנסוע צפונה כדי לחשוב עם עצמו איך הוא ממשיך בחייו. הוא עזב באופן פתאומי מבלי ליידע את משפחתו, מה שגרם לכעס ולשבר גדול יותר עם מלכה.

כשהוא חזר ורצה לנסות לחזור לזרועות המשפחה שלו זה היה כבר קשה, הקרע גדל וגדל…

המשפחה שלפנינו היא סיפור, היא לא אמיתית, אבל אני בטוחה שכל אחד מאיתנו יוכל לראות גם קצת את משפחתו בדרך כזאת או אחרת.הסיפור הוא ישראלי, מציאותי שמספר את סיפורם של הרבה משפחות שחיות יחד מכוח האינרציה וחוות לא מעט קשיים בדרך כדי להישאר מאוחדים. השנים עושות את שלהן, בני הזוג משתנים ומתפתחים לכיוונים אחרים, השחיקה היא גדולה, יש לא מעט פיתויים מסביב, הרבה משפחות לא שורדות וזה עצוב.
הכול מתחיל ונגמר בבני הזוג שחייבים לוותר, לקבל ולהכיל האחד את השנייה ולא פחות חשוב לדבר ולפתוח הכול. הרבה פעמים אפשר להגיע לעמק השווה ולשמור על מה שיש.

הספר כתוב בשפה רהוטה וקולחת, הפרקים קצרים ומסופרים מקולם של הגיבורים לסירוגין. סיקרן אותי לדעת מה יהיה סוף הסיפור והאם יצליחו להישאר יחד.
לצערי לא התחברתי לדמויות, היה לי חסר ההתמודדות שלהם וחיבוטי הנפש שעברו כשאיתן עזב את הבית. הייתי שמחה לקרוא על סיפורי רקע מן העבר שלהם כמו סיפור ההיכרות, הילדות של הבנות וכו.

נהנתי מההצצה לתוך המשפחה, מההצצה לסיפור שלגמרי יכול להיות אמיתי. הקריאה כמובן לשיקולכם 😄.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן