Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
משכילה
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 420
טארה גדֵלה בחיק משפחתה המתכוננת לקץ הימים באזור הררי נידח באיידהו. כמו אחֶיה, טארה מוסתרת מהרשויות – אין לה תעודת לידה או תיעוד רפואי כלשהו, והיא אינה לומדת בבית ספר. בבית אין רדיו, טלוויזיה או טלפון, וילדי המשפחה מעבירים את ימיהם בעבודה קשה ומסוכנת במגרש הגרוטאות של האב, ואוגרים כלי נשק ומזון כדי להתכונן לחורבן העולם. טארה מעולם לא שמעה על השואה או על נפוליאון, על אלגברה או על ביולוגיה. כשהיא מתבגרת הופך אביה לקיצוני ופרנואיד עוד יותר, ואחד מאחיה מתגלה כאדם אלים ומסוכן. בגיל שש-עשרה ברור לה שעליה להציל את עצמה ולעזוב את הבית. בעשותה כן היא מגלה את כוחה המטלטל של ההשכלה, המשנה את עולמה לנצח, ואת המחיר הכבד שעליה לשלם על בחירתה. זהו מסע יוצא דופן של אישה צעירה, המגלה חוסן נפשי מול עוני, אמונה דתית קיצונית ואלימות, ומצליחה לפלס את דרכה, בקשיים פיזיים ונפשיים עצומים, אל היכלות התהילה של ההשכלה הגבוהה. טארה וסטאובר, מסאית והיסטוריונית אמריקאית, נבחרה לאחת ממאה האנשים המשפיעים בעולם לשנת 2019 על ידי המגזין טיים. ספר זה, שכתבה על חייה, הוא רב-מכר עולמי. "עדות יפהפייה לכוחה של ההשכלה לפקוח עיניו של אדם ולשנות את חייו." ניו יורק טיימס

 

טארה גדלה באיידהו בבית מיוחד במינו. היא היתה בת למשפחה שלה 7 ילדים שגרו בבית מבודד למרגלות הר כאשר חלק מהילדים לא היו בכלל רשומים ברשויות. רק שלושת הילדים הגדולים זכו ללמוד בבית הספר כמה שנים. הקטנים יותר למדו בחינוך ביתי ועבדו בעבודות קיומיות כדי לקיים את משק הבית. האם היתה מיילדת ועסקה בעשבי מרפא ואילו האב עבד בעבודות כפיים ופרנס בדוחק את משפחתו הגדולה.

הוריה של טארה היו שונים משאר ההורים. הם התנגדו שילדיהם ילמדו בבית הספר, הם היו נגד השלטונות. אימה של טראה ילדה בבית והם מעולם לא ביקרו רופא או היו בבית חולים (גם כשהיה צריך). היתה להם מכונית שלא היתה רשומה על שמם ומן הסתם הם נהגו בה ללא רשיון. הם היו דתיים אדוקים – משפחה שכזו…

כשאחיה טיילר עזב את הבית לטובת לימודים והשכלה, זה החל לבעור בה. טארה חשבה על דרך שבה תוכל להרשם ללימודים ציבוריים למרות שהוריה מתנגדים לכך. היא ניסתה ללמוד מספרים ואנציקלופדיות בכל זמן פנוי ואילו אביה ניסה להפריע לה בכל דרך אפשרית. נתן לה מטלות נוספות, כיבה לה את האור, הרביץ בה את תורתו… אבל את טארה זה לא שכנע. בסופו של דבר מה שחיזק את החלטתה היתה פציעה שנפצעה בעבודה עם אביה והגישה של הוריה לטיפול הפציעה. טארה הבינה שכדי לצאת מהחיים שאליהם היא גדלה, היא צריכה השכלה!

לא רק אביה עמד בפניה, גם אחיה שון היה שם. הוא התעלל בה פיסית ובעיקר נפשית ואף אחד לא היה שם לעצור אותו. כשקראתי את הספר כל הזמן חשבתי על העובדה שהחיים של טארה עד שאזרה אומץ לצאת מהבית היו נראים בלתי אפשריים ואף הזויים. איך אפשר לגדול ככה? הרי מדובר בסיפור אמיתי.

בזכות הנחישות של טארה היא יצאה מהחווה שהיא גדלה בה. בהתחלה בצעדים מהוססים כשקנתה לעצמה ספרים כדי ללמוד בעצמה לבחינה הפסיכומטרית ולאחר מכן כשהצליחה להתקבל למסלול אליו רצתה היא גילתה שהשמיים הם הגבול עבורה.

סיפור חזק, מעורר השראה, מעניין ומחזק. זהו עוד סיפור שמלמד שאין דבר העומד בפני הרצון. נהנתי לקרוא בו בעיקר מפני שמספק הצצה לחיים אחרים, לחיים ששונים כל כך מהחיים שאני חייתי שהייתי בגילה של הגיבורה. התרגשתי לקרוא על הדרך שטארה עשתה, למרות שהיתה מהוססת בהתחלה.

אסיים בציטוט שחתם את הספר ושלדעתי הוא אומר הכל:
"את תהליך השינוי הזה היה אפשר לכנות בשמות רבים: טרנספורמציה, מטורפוזה. רמאות. בגידה. אני מכנה אותו השכלה".

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן