Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מריק שנות אור
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 173
הקיץ הגיע, ומאור יוצא עם משפחתו להרפתקה במדינה אחרת; ללמוד את השפה, להסתגל למדינה חדשה, תרבות אחרת ולרקום חברויות חדשות, נראים לו כמו משימות בלתי אפשריות! יחד עם הוריו ואחותו שירה, שמעצבנת ומצחיקה בו-זמנית, מאור עובר שנה שבה הוא מגלה דברים חדשים על עצמו ועל העולם. הוא מתמודד עם ניצני ההתבגרות, פוגש בתוכו אומץ ותעוזה ומתגבר על אתגרים שמתרחשים בכל מקום שחיים בו ילדים – וכותב על כך יומן העשיר בתיאורי עולמו הפנימי ובגוף ראשון. בדרך הוא מגלה שבכל הילדים ובכל המבוגרים יש נדיבות, חוכמה, יצירתיות ואנושיות – רק שבכל מקום בעולם הם באים לידי ביטוי באופנים שונים. זהו סיפור חשוב על שייכות, על החיים במרקם חברתי וגם על החוויה של להיות ישראלי מחוץ לישראל. ה"שייכות" עולה וצפה בכל מעגלי התייחסות של הגיבור הצעיר: עם חבריו בארץ, עם ילדים במקום החדש, בתנועת הנוער, בהיבט היהדות ובעצם הישראליות. נקודות המשבר והצמיחה בספר קשורות בשייכות, ותחושת ה״ביחד״ נחוצה ונוטעת בו בטחון אדיר. בנוסף, המפגש הרב-תרבותי של מאור מאפשר לו להתבונן על הישראליות באור אחר וללמוד עליה ועל עצמו – הרבה מאוד. הספר, שכתוב מניסיונה האישי של הסופרת ומניסיונה המקצועי כאשת טיפול, משמש כלי תיווך מושלם עבור משפחות העתידות להעתיק את חייהן למדינה אחרת, אבל לא רק – הוא מאפשר הסתגלות והכנה נפשית לקראת מעבר דירה, עיר, בית-ספר, או כל שינוי אחר בשגרת החיים.

קיץ ישראלי באוויר ומאור נהנה מחופשת הקיץ שלו לפני שהוא עולה לכיתה ה' ומתחיל שנה חדשה.
בחופשה הוא טרוד עם פעילויות הצופים ומפגש עם חברים אבל יום אחד הוריו לוקחים אותו ואת אחותו הקטנה שירה לשיחה ומודיעים להם שבסוף הקיץ כל המשפחה עוברת לגור לשנה בניו גרז'י בעקבות עבודתו של אב המשפחה.
מאור ושירה לא מאושרים מהרעיון, מאור לא רוצה להפרד מהחברים שלו ומודאג מהעובדה שהוא לא דובר אנגלית אבל אחרי מחשבה עמוקה הוא מתחיל להתרגש לקראת ההתחלה החדשה שממתינה לו בפתח.
לאחר מספר שבועות המשפחה אורזת את עצמה, הם עולים על המטוס ונוחתים בניו יורק.

מאור שמח לגלות שביתם החדש גדול ויש לו אפילו חדר לעצמו אבל הוא חושש מאד מהיום הראשון של הלימודים ואפילו נכנס לחרדות מהרגע הזה.
בהתחלה הכל נראה לו מוזר ויש לו קשיי הסתגלות אבל במהרה הוא מוצא חברים חדשים ופתאום השד לא נראה נורא כל כך.
שירה לעומת זאת היתה מעדיפה לחזור הביתה לישראל והיא מאד נסערת ומתגעגעת לסביבה הטבעית שלה.
במהלך השנה מאור עובר טלטלות רבות: הוא מתגעגע לחברים בארץ, מסתגל למנטליות אחרת, מכשולי שפה, חוגג חגים אמריקאיים, מוטרד מהפרשי השעות עם ישראל ומנסה להתאים את עצמו לסגנון חיים שונה לגמרי ממה שהורגל אבל האם הוא יצליח?

הספר הזה הזכיר לי שלפני שנה טסתי עם הבנות שלי לחופשה קצרה בברלין, בדרך חזרה הביתה, הדיילת הושיבה לידנו ילד חמוד בן 10 בשם בן שסיפר לנו שהוא עבר עם הוריו להתגורר בברלין והוא טס לבד לארץ לבקר את סבא וסבתא שלו. במהלך הטיסה הוא תיאר את חייו שם ואת קשיי ההסתגלות שלו אבל בסך הכל הוא היה נראה ילד מאד מאושר ואין ספק שהמעבר ביגר אותו מאד.
בן במציאות הזכיר לי מאד את מאור מהספר וכשקראתי על כל מה שעובר על מאור ראיתי את בן מול עיני.
מאור היה מאד בוגר ומיוחד והוא גם קיבל יפה את המעבר (אני בטוחה שאני הייתי עושה את המוות להורים שלי אם הייתי במקומו).
מעולם לא חוויתי מעבר למדינה אחרת, כי מבחינתי הבית היחיד שלי הוא ישראל אבל אני חושבת שעל אף הגעגועים לחברים ולמשפחה בארץ, יש במעבר המון יתרונות כמו לימוד שפה חדשה, לראות עולם ולחוות סגנון חיים של אנשים שונים מאיתנו.
הספר נפלא ומאד מומלץ ואני גם חייבת לשבח את האיורים הנפלאים של המאיירת אלינה גורבן.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. עדית

  תודה חגית
  על הסקירה המאפשרת לחוש את החומה האישית שלך מהקריאה ואת דעתך המקצועית.
  תודה
  עדית

  1. חגית בן-חור

   תודה לך ושמחנו לארח אותך בקבוצה שלנו.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן