Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מקוצי'ן שבהודו כל הדרך הביתה
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 269
"ההמולה סביבן מרגע שנודע להן שאימא מתה, הסתיימה. היו להן מטלות קבועות: לאסוף ביצים, למלא שקתות במים, אבל הן פשוט ישבו בכניסה לבית, הביטו זו בזו, וההלם ממה שקרה בשעות האחרונות החל לתת בהן את אותותיו. "רציתי ללכת להלוויה," אמרה כרמלה. "אני ממש לא," אמרה תמר. "אותי זה מפחיד." "אף אחד לא שאל אותנו אם אנחנו רוצות לבוא," הוסיפה כרמלה. "אתן חושבות שמישהו יודע שאנחנו פה?" "אני רציתי לראות אותה בפעם האחרונה," אמרה מיכל. "להגיד לה שלום. גם אותי אף אחד לא שאל אם אני רוצה." "הבנות השתתקו, שקועות כל אחת במחשבותיה. הן המשיכו לשבת שם בפתח הלול עוד שעה ארוכה." "מקוצי'ין הביתה" הוא סיפור מסעה של משפחה יהודית-הודית שעלתה לישראל אחרי קום המדינה. זמן קצר אחרי הגעתם נפטרים ההורים בזה אחר זה, ושמונת הילדים נשארים להתמודד לבדם עם תלאות החיים. במרכז הסיפור עומדות בנות המשפחה הצעירות, אשר נפגעו יותר מכולם מאובדן ההורים, וכעת עליהן ללמוד לצעוד במסע החיים ללא עוגן ומשענת. הקשיים, המכאובים והאכזבות, לצד שמחות וניצחונות קטנים מתוארים כולם ביד אוהבת ובנפש רגישה של אחת הבנות הצעירות, ומשקפים לקורא סיפור של עדה ותקופה בזמנים לא קלים של מדינה בהתהוות. זה ספר שמספר את הרע ואת הטוב. ספר שעוזר לסגור מעגל, לחזור למשפחה ובעיקר לחזור הביתה ולמצוא מחדש את העוגן שאבד. יש מעט בני אדם שסיפור מבקש להתפרץ מתוכם, ומרגע שנותנים לו דרך הם מחויבים אליו בכול נפשם. ריקי שטרן כתבה באומץ, בכאב ובהרבה חמלה את סיפורה, והביאה בזה תיקון לנפשות המעורבות בו. כי אין דבר העומד בפני החמלה והאהבה. זהו ספר חזק, לופת לב, שנולד בייסורים והביא תיקון לעולם. זהו גם סיפורה של משפחה, בעלייה אחת מני רבות, המרכיבות את הפסיפס היפהפה של ישראל. אילן שיינפלד

מקוצ'ין שבהודו כל הדרך הביתה

מסעה של משפחה קוצ'ינית מדרום הודו ועד עלייתה של ישראל מתחיל בשנת 1920. אברהם מחליט להינשא למרים, אותה ראה בחתונה. אמה נפטרה בלידתה ואביה השיכור גידלה יחד עם דודותיה. את עבודתו כבורסקאי שנא וייחל למצוא אחרת. מרים ילדה שתי בנות זו אחר זו ולאחריהן שני בנים. אברהם כאב המשפחה, הקפיד עם ילדיו על תפילות, מסורת קוצי'נית. התפילה בבית הכנסת שבקוצי'ן, בית כנסת מפואר היתה לשם דבר . גם לנשים בקוצ'ין היה מפגש של שירה, הווי נשי אליו נחשפה בבוא העת בתה הבכורה של מרים- ציפורה.

באחד הימים הגיע שליח מארץ ישראל כדי להכשיר את עלייתם של היהודים לארץ. אברהם התרגש מהמחשבה כי יעלו לירושלים ואילו מרים שרתה בחרדה אך כמנהג ביתה, הלכה אחר בעלה. לאחר תלאות הדרך הארוכה, הגיעו ל"שער העלייה" שם ילדה בת כרמלה. אז החליט אברהם כי חייב למצוא מקום של קבע במקום המגורים בצריף. לאחר שישבה שבעה על מות אביה אותו סעדה ואהבה , התיישבה המשפחה במושב בפאתי ירושלים.

בנותיהן הגדולות הגיעו לפרקן ונישאו. במשפחה המנהגים היו נטועים איתן אך עם הזמן נמתח לו החבל הדק בפריצת הגבולות. מרים המשיכה להביא ילדים לעולם לצד בנותיה וכך גדלו להן תמר ויעל  בנות הדודות בצוותא ובחברות אמת. אב המשפחה, אברהם, הולך לעולמו בגיל צעיר ומרים נשאבת לעצב עמוק. היא איננה מסתדרת עם כלתה מזל אשת בנה דוד וביום שישי אחד, השתיים רבות וכבר באותו ערב שבת נופלת מרים למשכב, מובהלת עם אמבולנס לבית החולים בלוויית בנה דוד אך מוסרת נפשה לבורא. מזל מוצאת עצמה נאשמת על מות חמותה. בבית נותרו 4 בנות צעירות  יתומות.  במהלך השבעה מבין דוד כי עליו לקחת אחריות על גידולן של הבנות למורת רוחה של רעייתו מזל. למורת רוחן של אחיותיו, דרים דוד ומזל בבית הוריהם ואילו הן עוברות לגור בחדר בסמוך ללא חום ואהבה. מזל מתעמרת בהם השכם והערב במטלות בית וחווה עם חוקים נוקשים מאד.

הבנות מוצאות עצמן לומדות במסגרת פנימייתית מחבקת חמה ואוהבת במקווה ישראל. בעודן מגיעות לשבת/ חופשה- מתהדק לו הקרע ביניהן לבין אחיהם דוד ורעייתו מזל. אחיהם הגדולים הבטיחו כי לא יתערבו בגידולם והן מוצאות עצמן לבדן. מה יקרה בתום הלימודים? המשכו של הספר מגולל את סיפורה של תמר הצעירה בילדים לאחר הפנימייה. האם תצליח לחבר את החוטים הפרומים?

סיפורה של עליית יהודי קוצ'ין דרך מסע אחד פרטי. קראתיו בנשימה אחת, מזדהה, כואבת, מחייכת ובעיקר נהנית .

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן