Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מפגש גורלי
קטגוריה:
סוגה:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 368
"חשבתי שאולי הגענו עתה לסוף הדרך. הבטתי בשושנה, ועל אף שהפכה בחודשים האחרונים ללוחמת מיומנת שקשה לגבור עליה, חשתי צער וחרטה על כך שלא מנעתי מאהובתי להיות אשת מבצעים פעילה במחתרת ה'זאבים'. נזכרתי בכל רגעי האושר שלנו ובאהבתנו הגדולה, שייתכן שעומדת עתה לפני סיומה הטרגי. המתח, הכאבים הקשים והמאמץ המחשבתי, הכריעו אותי. הרגשתי שאני מפסיק לקלוט מה קורה סביבי ואני מתחיל להיות צופה מהצד בחלום רע." כך נפתח מפגש גורלי, שעלילתו מתרחשת לאחר החלטת האו”ם להקים מדינה יהודית בארץ ישראל. הערבים מנסים לחסל את יהודי הארץ, ועבד אל-קאדר אל-חוסייני, מנהיג הכנופיות הערביות באזור ירושלים מנסה להרוג את תושבי העיר, ובנוסף, מטיל מצור שימנע אספקה לעיר. דויד, הלוחם עז הנפש, מנצל את הניסיון שצבר כמפקד פרטיזנים ביערות בלארוס, ואת ניסיונו במלחמתו בבריטים שניסו למנוע הקמת מדינה יהודית, כדי ללחום בעבד אל-קאדר אל-חוסייני ובכנופיותיו. מסייעת לו בדבקות, שושנה, אהובתו היפהפייה, והלוחמת המיומנת. על רקע הסיפור ההיסטורי המרתק של אותה תקופה, בנשימה עצורה יוצא הקורא יחד עם דויד ושושנה למשימות הכמעט בלתי אפשריות שהציבו לעצמם, ובמקביל הוא מלווה את סיפור אהבתם המרגש והסוער. זהו ספרו השלישי של אהוד דיסקין, לאחר האוטוביוגרפיה הן אפשר, ולאחר ספרו רב המכר, זאב בודד בירושלים, המספר גם כן על עלילותיהם של דויד ושושנה. אהוד דיסקין, דור שביעי בירושלים, המכיר את העיר וסביבותיה כאת כף ידו, מגיש כאן לקוראים רומן מתח היסטורי ססגוני ומרתק, רווי עצב והומור, דרמה ורומנטיקה.

מפגש גורלי

מעטים הספרים שלפחות אני נחשפתי אליהם, המספרים את סיפורם של הלוחמים אשר הגנו על השיירות המפורסמות שעלו לירושלים. עלי לציין כי אהוד דיסקין, דור שביעי בירושלים היטיב לכתוב רומן היסטורי מרתק וכובש המביא את הקורא לרגעי דרמה ומתח לצד רומנטיקה  בקרב הלוחמים.

אז נתחיל?

השנה 1947. החלטת האו"ם להקים מדינה יהודית בארץ ישראל. "הוועד הערבי העליון" שהתיימר לייצג את ערביי ישראל , הודיע כי לא יקבל את החלטת האו"ם להקמת מדינה יהודית וכך החלו הכנופיות הערביות בהנהגת עבד קאדר אל-חוסייני להגיב בתקיפות מרה את היהודים והבריטים. בירושלים פעלה מחתרת "הזאבים" בראשות צבי , מפקד עז רוח ולוחם מנוסה. רוב הלוחמים במחתרת היו ניצולי שואה חלקם מבלארוס שחברו לפרטיזנים ונלחמו כאריות.

המקום- באב אל ואד, בית מחסיר- שיירות האספקה עולות לירושלים בתווי דרך קשה הצלפים הערבים מאזור אבו גוש יורים והורגים יהודים רבים ומונעים הגעת אספקת מזון , נשק ותרופות לירושלים.

דוד ושושנה חברי המחתרת, לוחמים ללא חת . שושנה היתה צלפית מצוינת ודוד לוחם חד וחזק בעל ראייה היקפית ובניית תכניות לחימה נועזות. השניים איבדו את היקר להם מכל בשואה , עלו לארץ ישראל וכאן בנו את אהבתם לצד הקרבות. משימת המחתרת היתה להרוג את עבד אל-קאדר אל-חוסייני , מנהיג הכנופיות. דוד מצליח לרתום למשימה מדריך קרב מגע , יוסוף, המתגורר באבו גוש. דוד ברוב חכמתו יוצר מפגשים עם אנשי מפתח שונים כמו: קצין בריטי השואף לנקום את נקמת מות בן דוד , קצין בריטי נוסף שאוהד את היהודים ותומך במאבקם למדינה משלהם . שלל הדמויות הללו ועוד רבים אחרים, שזורים בסיפורי הקרב העקובים מדם על ירושלים. צבי מפקדם שהיה תחת פיקודו של יצחק נבון מפקד האזור היה הגורם שהחליט כל קרב מיהם האנשים שיבצעו אותו. דמות אמיצה אשר פותחת סדק צר לעולמם האישי של המפקדים ההם.

מה יעשה דוד? האם ייתן לשושנה אהובתו לצאת ולהילחם בקרבות ? מבחן האהבה לצד מבחן הקיום היהודי בארץ ישראל.

מפגשים גורליים מזדמנים במהלך העלילה. כל אחד מזמן אירוע, רגש , עוצמה ומטרה. האם המפגשים הללו יצליחו להשיג את המטרה העיקרית?

הספר נקרא בנשימה אחת. הייתי כצופה על השיירות מהצד על הגבעות בבית מחסיר ועוצרת נשימה כשהשיירה מגיעה…

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן