Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מפגש גורלי
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 368
"חשבתי שאולי הגענו עתה לסוף הדרך. הבטתי בשושנה, ועל אף שהפכה בחודשים האחרונים ללוחמת מיומנת שקשה לגבור עליה, חשתי צער וחרטה על כך שלא מנעתי מאהובתי להיות אשת מבצעים פעילה במחתרת ה'זאבים'. נזכרתי בכל רגעי האושר שלנו ובאהבתנו הגדולה, שייתכן שעומדת עתה לפני סיומה הטרגי. המתח, הכאבים הקשים והמאמץ המחשבתי, הכריעו אותי. הרגשתי שאני מפסיק לקלוט מה קורה סביבי ואני מתחיל להיות צופה מהצד בחלום רע." כך נפתח מפגש גורלי, שעלילתו מתרחשת לאחר החלטת האו”ם להקים מדינה יהודית בארץ ישראל. הערבים מנסים לחסל את יהודי הארץ, ועבד אל-קאדר אל-חוסייני, מנהיג הכנופיות הערביות באזור ירושלים מנסה להרוג את תושבי העיר, ובנוסף, מטיל מצור שימנע אספקה לעיר. דויד, הלוחם עז הנפש, מנצל את הניסיון שצבר כמפקד פרטיזנים ביערות בלארוס, ואת ניסיונו במלחמתו בבריטים שניסו למנוע הקמת מדינה יהודית, כדי ללחום בעבד אל-קאדר אל-חוסייני ובכנופיותיו. מסייעת לו בדבקות, שושנה, אהובתו היפהפייה, והלוחמת המיומנת. על רקע הסיפור ההיסטורי המרתק של אותה תקופה, בנשימה עצורה יוצא הקורא יחד עם דויד ושושנה למשימות הכמעט בלתי אפשריות שהציבו לעצמם, ובמקביל הוא מלווה את סיפור אהבתם המרגש והסוער. זהו ספרו השלישי של אהוד דיסקין, לאחר האוטוביוגרפיה הן אפשר, ולאחר ספרו רב המכר, זאב בודד בירושלים, המספר גם כן על עלילותיהם של דויד ושושנה. אהוד דיסקין, דור שביעי בירושלים, המכיר את העיר וסביבותיה כאת כף ידו, מגיש כאן לקוראים רומן מתח היסטורי ססגוני ומרתק, רווי עצב והומור, דרמה ורומנטיקה.

השנה היא 1947, האו"ם מכריז על הפסקת המנדט הבריטי, והקמת שתי מדינות בשטחה של ישראל, מדינה אחת לערבים ומדינה אחת ליהודים. ואז הכול מתחיל.

דוד, ניצול שואה שחבר לפרטיזנים בבלארוס אשר לחמו בנאצים, עלה ארצה באוניית מעפילים ולחם נגד המנדט הבריטי יחד עם חבריו במחתרת ה"זאבים", אינו מוצא מנוחה כאשר היהודים בישראל של שנת 1947 בכלל, ובירושלים, עירו האהובה בפרט, נמצאים במלחמת קיום ממשית כנגד הערבים החיים בארץ, אשר אינם מקבלים את בשורת האו"ם בזרועות פתוחות, בלשון המעטה.

בספר זה אנחנו חוזרים לעלילותיהם של דוד ושושנה, יחד עם מחתרת הזאבים, כאשר הפעם הפעולה מכוונת כנגד כנופיות הצלפים שחוסמות את שיירות האספקה לירושלים וגורמות למצור ומחסור ממשי בתרופות ומזון, כאשר המשימה הראשית והחשובה מכול היא, להרוג את עבד אל-קאדר אל-חוסייני, מנהיג הכנופיות בירושלים שמשליטות טרור ביהודים.

בהמשך העלילה אנחנו נפגוש בעוד לא מספר דמויות מפתח דוגמת קצין בריטי אחד שניתן לומר עליו שהוא צדיק בסדום, וזאת מכיוון שהוא בין החיילים הבריטים שנשארו בארץ שתומכים ביהודים ולא בערבים, נפגוש במדריך קרב מגע ערבי עם לב של זהב, נפגוש בקצין קומנדו בריטי בעל משאלת לב לנקום את מות בן דודו האהוב, נפגוש בסיפורי אהבה מרגשים שצומחים דווקא מתוך כל הקושי והאפלה.

הספר, מפגש גורלי, הוא בהחלט ספר שמצליח להעביר את ההיסטוריה של כ"ט בנובמבר בצורה יפייפיה, אהוד דיסקין ברגישות לוקח את ההיסטוריה של העם היהודי ומצליח לבנות ממנה עלילה דרמטית וסוחפת. עם נודה על האמת, בהיסטוריה של העם היהודי לא חסרים סיפורים דרמטיים, אך לא כול סופר מצליח להביא את הסיפור בצורה כל כך מדויקת ומעניינת. קשה שלא להתחבר לדמויות של דוד ושושנה שאיבדו את כל עולמם בשואה, עלו לארץ ובסוף עוד הם נלחמים עליה למען העתיד שלהם ושל ילדיהם.

גילוי נאות, את הספר בו מכירים את דוד ושושנה לראשונה, "זאב בודד בירושלים" לא קראתי, אך לאחר שנחשפתי לחוש הכתיבה המהמם של דיסקין ונחשפתי לדמויות המרתקות בספריו, אני יותר מאשמח לקרוא ספר זה, וכן את שאר כתביו של דיסקין.

תהל רוזיליו

כל ספר טוב יתקבל אצלי בברכה. אוהבת לטייל בארץ ובעולם. "הדבר המדהים בספרים הוא שהם נותנים לך לטייל מבלי להזיז את הרגליים שלך."

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן