Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
מעבר לים
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 288
רומן ביוגרפי מרגש ומפתיע הכולל גילויים חדשים. באוגוסט 1920 יוצא נחום גוטמן בן העשרים ושתיים מתל אביב, העיר העברית הראשונה, לבירות האמנות והתרבות של אירופה, שאך זה הקיצה מחלום הבלהות של "המלחמה הגדולה". גוטמן הוא בנו של הסופר ש. בן ציון, אך אף שגדל מוקף בסופרים ואנשי רוח אמצעי הביטוי שלו אינם המילים, אלא העין המתבוננת והיד המציירת. משחר ילדותו הוא מבקש להיעשות לאמן; זו משאת נפשו, מטרת נסיעתו, והוא חותר להגשימה. חמש השנים שעשה בווינה, ברלין ופריז הן המסד לאמנותו ולהכרה הציבורית הגורפת שזכה לה כאמן ישראלי חשוב, אך הן מוזכרות רק ביעף בביוגרפיות המוסמכות שנכתבו עליו. תמר רותם חקרה לעומק את המכתבים המשפחתיים הרבים שהשתמרו מאותן שנים, וכן תעודות ומסמכים נוספים, וגילתה אוצר בלום. את ממצאיה שזרה ליריעה רחבה, מרתקת ומעוררת השראה.      בעברית עשירה ורבת רבדים היא מסרטטת ברגישות את דיוקנו של איש צעיר כאמן מתחיל. הקור האירופי, תנאי המגורים הקשים, חסרון הכיס המתמיד והספקות העצמיים הם לחם חוקו, כמו גם לבטיו בנוגע לזהותו האמנותית, געגועיו למשפחתו וכמיהתו להצלחה ולהכרה. תוך כדי ציור התמונה האינטימית של חייו, מתבהרת גם התמונה הרחבה של עולם האמנות והספרות העבריות בגולת אירופה, שעל רקעה זוהרות דמויות נפיליות כמשורר הלאומי ח.נ. ביאליק, מייסד "בצלאל" בוריס שץ, הסופר ש"י עגנון ואחרים. לאט־לאט כובשת את הסיפור דמותה של פ"פ, אהובת האמן. פרשה נסתרת ומפעימה זו, המאירה את דמותו של נחום גוטמן באור חדש, התגלתה במהלך הכתיבה בעקבות תחקיר מאומץ וראשון מסוגו. מֵעבֶר לים הוא ספרה הראשון של תמר רותם, עיתונאית וכותבת. אחרית הדבר בסוף הספר שופכת אור על מסע החיפוש והתגליות.

מעבר לים הוא רומן ביוגרפי על האמן נחום גוטמן.

נהנתי מאוד מהקריאה. סגנון הכתיבה והתיאורים הנרחבים והעשירים,  העבירו אותי בבת אחת לתקופה אחרת. לוינה של 1920, לברלין ולפריז. בכל מקום התיאורים מכניסים לאוירה ומשדרים את תחושת המקום.

לאורך הספר אנו נפגשים עם אמנים גדולים וידועים מתחומים שונים וכן עם סופרים ומשוררים דגולים כמו ח.נ. ביאליק, ש"י עגנון ועוד, המהווים חלק בלתי נפרד מנוף ילדותו ועיצובו של נחום גוטמן.

תוך כדי קריאה נזכרתי בספר שירי הילדים של ח.נ. ביאליק, שקיבלתי מתנה ליום הולדתי בהיותי ילדה ושמור עימי עד היום. אגב, אחד מהשירים בספר נקרא "מעבר לים" ממש כמו שם הספר של תמר רותם ואפילו יש לו ביצוע של הזמרת נתנאלה. דפדוף קצר הבהיר לי שהאיורים הם אכן של נחום גוטמן וההוצאה היא הוצאת דביר – הוצאה שהייתה בבעלותו של ח.נ. ביאליק. ממש כמו שכתוב בספר של תמר רותם. לשניה הרגשתי חלק מההיסטוריה. הייתה פסקה אחת בספר ששבתה את ליבי ובאורח פלא מתקשרת לכתוב לעיל. זה היה  הרגע בו נחום גוטמן הבין את ייעודו, עת עבד על איורים לאחד מספרי הילדים של ביאליק.

"אט אט נובטת בו ההכרה שעבודת האיור היא בשבילו הרבה יותר מפרנסה לעת מצוא… ביאליק מבקש לחנך… הוא אוהב אומנות, אך האמנות חשובה לו בעיקר כמכשיר פדגוגי…. ואילו אני מצייר מתוך הזדהות עם הילד. אני רוצה להעשיר את עולמו ביופי, בדימיון…"

מחשבות אלו אכן מתבטאות באיוריו.

נחום גוטמן הוא בנו של ש. בן ציון (שם העט של שמחה בן ציון אַלתֶר גוטמן). הוא בוגר בית ספר לאומנות בצלאל ונשלח לוינה בהמלצתו של בוריס שץ, מקים ומנהל "בצלאל", על מנת להרחיב ולהשלים את השכלתו בתחום האומנות. גוטמן מוקסם ומלא התפעלות מכל המראות הנגלים לפניו. הוא הולך לתיאטראות ומוזיאונים, ורואה את יצירות האומנות בגודלם הטבעי. הוא נחשף לאמנים שונים בתחומים שונים ומתנסה במגוון חומרים, טכניקות וסוגי אמנות, אבל אהבתו הגדולה היא איור וציור. הוא מצייר כרזות מסחריות ודיוקנים. מאייר ספרים ובניהם את ספרי הילדים של ח.נ. ביאליק וכן את ספריו של אביו. לאורך הספר אנו נחשפים גם למערכת היחסים העקלקלה של נחום עם אביו. אימו של נחום גוטמן נפטרה בהיותו קטן, אביו התחתן עם רופאה ועבר לגור בביתה, ונחום וארבעת אחיו גודלו על ידי סבתו באהבה ובמסירות. אנו נחשפים גם לקשר ההדוק ולאהבה השורה בין האחים.

ב 1925  חוזר נחום גוטמן לארץ ישראל. למשפחתו ומולדתו. הוא כבר אמן מוכר וידוע. הוא עובר ממקום למקום בארץ על מנת לצייר את נופיה יחד עם חבריו בחוג הציירים. הוא בעצמו מציג במוזיאונים ותערוכות וממשיך לעבוד עם ביאליק על איור ספריו ושיריו.

באחרית דבר של הספר, משתפת אותנו הסופרת בגילוי המיוחד שחשפה במהלך מחקריה לגבי אישה אשר הייתה חלק משמעותי מחייו של נחום גוטמן ואשר לא נמצא לה אזכור בביוגרפיות קודמות. פרידה פליגלמן, אנתרופולוגית ובלשנית אשר היתה במערכת יחסית מתעתעת עם אחיו של נחום ופגשה את נחום לראשונה בברלין. הם היו ביחד באירופה ועברו ממקום למקום עד אשר נותק הקשר כאשר נחום חזר לישראל. 

לספר מצורפות תמונות צבעוניות מיצירותיו של נחום גוטמן, חלקן מתוארות בספר, ונותנות טעימה מכישרונו למי שלא מכיר.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן