Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Et après
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 288
החיים נועדו לחיים, החיים נועדו לאהבה. בגיל שמונה קפץ נתן לאגם להציל את חייה של ילדה וטבע. הוא נכנס לדום לב, ראה אור בקצה המנהרה, וקבעו את מותו. אלא שאז, כנגד כל הסיכויים, הוא חזר לחיים. כעבור עשרים שנה נתן הוא עורך דין מצליח בניו יורק. הוא מצולק מגירושים ושקוע עד צוואר בעבודה. פתאום צץ בחייו רופא מסתורי. הגיע הזמן לגלות למה הוא חזר. גיום מוסו הוא הסופר המצליח ביותר בצרפת, בנה של ספרנית שכבר בגיל עשר חלם להפוך לסופר. כתב עד כה 17 ספרים שתורגמו ל־40 שפות, נמכרו ב־28 מיליון עותקים וחלקם עובדו לקולנוע. מסע אל החיים ראה אור ב־2004, עובד לקולנוע בגרסה אמריקנית וצרפתית וסלל את דרכו לצמרת של מוסו. ספריו קולו של המלאך, מחר, סנטרל פארק, הנערה מברוקלין ודירה בפריז ראו אור בהוצאת כנרת זמורה ביתן והיו לרבי־מכר.

גיום מוסו – צמד מילות קסם עבורי. כל מי שמכיר אותי יודע שאני ממעריצותיו של הסופר, ואהבתי את חמשת ספריו שתורגמו לעברית: קולו של המלאך, סנטרל פארק, מחר, הנערה מברוקלין ודירה בפריז שיצאו בהוצאת כנרת זמורה. כשראיתי שתורגם ספר נוסף, כמובן שנטשתי את כל עיסוקיי ומיהרתי לקרוא בו. מסע אל החיים שונה מיתר ספריו של גיום מוסו. למעשה, אם לא היה ציטוט מפורסם בתחילתו של כל פרק, כהרגלו של מוסו, לא הייתי יודעת כלל שמדובר בספר של הסופר. הסיבה היא שסגנון הכתיבה היה אחר, וכן לא מדובר בספר מסוגת המתח.

מסע אל החיים מספר את סיפורו של נתן דל-אמיקו. נתן הוא עורך דין מצליח, עשיר ועסוק, באמצע שנות השלושים לחייו שמתגורר במגדל מגורים יוקרתי בעיר ניו יורק. לא תמיד היה נתן איש בעל אמצעים. נהפוך הוא, נתן נולד לאם חד הורית ממוצא איטלקי בשכונת קווינס שעבדה שנים רבות במשק בית בכדי לפרנס את בנה. כשנתן גדל הוא התקבל ללימודי משפטים באוניברסיטה יוקרתית, ויחד עם השאפתנות והשכל החריף שלו דרכו אל ההצלחה נסללה. אך בד בבד עם ההצלחה הזו, החיים האישיים של נתן ספגו מהלומות רבות. אמו נפטרה, הוא נפרד מאשתו האהובה מלורי והם התגרשו, ומלורי עברה להתגורר בצד השני של המדינה, בסן דייגו קליפורניה, עם בתם בוני.

אנחנו פוגשים את נתן כמה חודשים לאחר הגירושין ממלורי, ביום בו נקבעה לו פגישה עם רופא בשם גארט גודריץ'. נתן בטוח שהרופא מעוניין להיפגש איתו על מנת לשכור אותו, או להיעזר בו בתביעה כלשהי, אבל לגודריץ' יש כוונה אחרת לגמרי. הוא מפזר משפטים שאינם ברורים ומתנהג כאילו הוא מכיר את נתן והם נפגשו בעבר. פניו של הרופא מוכרות מעט לנתן, אבל הוא לא מצליח להיזכר מהיכן הם מכירים. נתן לא מבין מה רוצה ממנו הרופא המכובד, אבל מנגד הוא נמשך משיכה לא ברורה לברר זאת, והוא נוסע לפגוש את גודריץ' בבית החולים בו הוא עובד.

נתן ממשיך להיפגש עם גודריץ'. בתחילה הוא חושד בכל מה שאומר לו הרופא, אבל לאט לאט הוא מתחיל להאמין לחלק מדבריו, ולהבין כי דברים גדולים ממנו עומדים להתרחש, ועליו להיות מוכן אליהם. הוא מתחיל לבחון את כל התחומים בחייו: ילדותו, מערכת היחסים שלו עם אשתו לשעבר, הקשר שלו עם בתו, האסון שקרה למשפחתו הקטנה וגרם לריחוק ביניהם, עבודתו והדרך שבה הוא ניהל את חייו עד כה.

פסק הדין:
קשה להגדיר את הסוגה אליה משתייך מסע אל החיים. יש בו הכל: קצת דרמה, קצת רומנטיקה, קצת על- טבעי, ואני מניחה שזה מה שהקשה עלי להתחבר אליו עד הסוף. הוא נוגע בהמון נושאים חשובים: מערכות יחסים, מערכת בתי המשפט, שאלות מוסריות, שאלות של חיים ומוות – והרגשתי שהוא לא כל כך יודע מה הוא רוצה להיות. הספר פורסם במקור ב-2004 לפני כ-15 שנה והיה ספרו השני של הסופר, כנראה שמוסו כתב אותו בסוף שנות ה-20 שלו, ואכן הכתיבה הייתה בוסרית יותר מספריו המאוחרים. הגיבור השתמש בביפר, חיפש מחשב בכדי לבדוק אימייל שקיבל – מה שהעלה חיוך על פני (מתי התחלנו להשתמש בסמארטפונים?). בסך הכל מדובר בספר קריא וקולח, שיכול להיות בן זוג נהדר לנסיעות ולחופשות, אך לא קיבלתי ממנו תובנות לחיים או ערך מוסף. למרות הכל מחכה לספרו הבא ומקווה שיקלע יותר לטעמי.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן