Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
מסע אל החיים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 288
החיים נועדו לחיים, החיים נועדו לאהבה בגיל שמונה קפץ נתן לאגם להציל את חייה של ילדה וטבע. הוא נכנס לדום לב, ראה אור בקצה המנהרה, וקבעו את מותו. אלא שאז, כנגד כל הסיכויים, הוא חזר לחיים. כעבור עשרים שנה נתן הוא עורך דין מצליח בניו יורק. הוא מצולק מגירושים ושקוע עד צוואר בעבודה. פתאום צץ בחייו רופא מסתורי. הגיע הזמן לגלות למה הוא חזר. גיום מוסו הוא הסופר המצליח ביותר בצרפת, בנה של ספרנית שכבר בגיל עשר חלם להפוך לסופר. כתב עד כה 17 ספרים שתורגמו ל־40 שפות, נמכרו ב־28 מיליון עותקים וחלקם עובדו לקולנוע. מסע אל החיים ראה אור ב־2004, עובד לקולנוע בגרסה אמריקנית וצרפתית וסלל את דרכו לצמרת של מוסו. ספריו קולו של המלאך, מחר, סנטרל פארק, הנערה מברוקלין ודירה בפריז ראו אור בהוצאת כנרת זמורה ביתן והיו לרבי־מכר. "גיום מוסו מלהטט באמנות המתח ביעילות של סופרי המתח הגדולים בעולם." ל'אקספרס

מסע אל החיים הוא ספר שמתפלסף עם המוות.

למשרדו של נתן דל אמיקו, עו"ד שאפתן ומצליח מגיע דר' גראט גודריץ', רופא בכיר. הוא מתיישב מולו ומתחיל לדבר איתו על המוות, על החיים ועל הזמן החולף ואובד. הוא אומר לו שיוכל להיות לו לעזר. שהוא בא להעביר אליו מסר.

מסתבר שדר' גודריץ' הוא שליח. שליח זהו אדם רגיל היכול לראות מתי בן אדם הולך למות לפי ההילה המשתנה שלו. אגב, דבר זה גם מופיע ביהדות, ששלושים יום לפני שהאדם נפטר ההילה שלו מסתלקת, חשוכה. אומנם בספר שלנו זה הפוך, רואים הילה לבנה מוארת, אך יש לנושא אחיזה במציאות.

"מי שמאמין שהוא שולט בחייו, לא רוצה שיערערו על תפיסת המציאות שלו" עמ׳ 75

נתן חושש לגורלו אך לא מאמין לדברי הרופא. הוא טיפוס ראליסטי, מחובר לקרקע ולא מאמין בשטויות כאלה. אך כאשר שני אנשים שדר' גודריץ' הזהיר את נתן לגביהם, אכן מוצאים את מותם. נתן מתחיל לחשוש, לדאוג לעצמו ולחשב מסלול מחדש.

"קריירה היא דבר נהדר, אבל אי אפשר להתכרבל איתה בלילה קר" (מרלין מונרו) עמ׳ 21

נתן הוא גרוש ואב לבת, הוא היה נשוי לאהבת חייו, מלורי. האהבה לא מתה אך היא נדחקה לקרן זווית בגלל הצורך של נתן להוכיח את עצמו, לצבור מעמד והרבה כסף. הקריירה התובענית באה על חשבון הזוגיות והמשפחה, וכעת במצבו החדש הוא חושב על אישתו ובתו וצער גדול ממלא אותו לראות עד היכן העניינים התדרדרו.

הוא לוקח חופשה מהמשרד ומהעבודה.

"המודעות למוות המתקרב דוחפת אותך לחיות אחרת, לטעום מלוא הפה את רגעי החסד שנותרו, ולעשות הכל כדי לחיות עוד קצת." עמ׳ 145

נתן רוצה לבלות יותר עם בתו, לנסות לתקן את היחסים עם גרושתו, שמבחינתו היא עדיין אישתו. הוא מעולם לא הוריד את טבעת הנישואים, והאהבה פועמת חזק בליבו. ובמירוץ הזה נגד הזמן הוא נחשף לחולים סופניים ורואה את ההשלמה שלהם. הוא. שתמיד בשליטה, שהכל אצלו מתוכנן וידוע מראש מוצא את עצמו מול שאלות קיומיות ללא מענה ותחושות של חרדה וחוסר אונים.

ולחשוב שלא פעם התלונן על חייו: יותר מדי עבודה, יותר מדי מיסים, יותר מדי אילוצים…. זאת בדיוק הבעיה עם המוות: הוא מעורר בך שאלות קיומיות כשכבר מאוחר מדי. עמ׳ 149

הצורך של נתן "לסגור פינות" יוצר סיטואציות מאוד מרגשות, עם בתו, אישתו והוריה, המזכירה שלו ועוד.  גם בספר זה גיום מוסו מפתיע בטוויסטים מעניינים ומפתיעים.

המוות כשלעצמו אינו רע, אלא משימות שלא הושלמו" עמ׳ 281

את הסקירה אני מקדישה לזכרה של דודתי רחל ברונפלד ז"ל. את ההודעה על מותה קיבלתי כשסיימתי לקרוא את הספר והתחלתי לכתוב את הסקירה. פתאום הכל קיבל משמעות נוספת וחזקה יותר.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן