Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ממזרת
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
ספר:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 214
צחוק הגורל. דווקא אני מבין כולם יצאתי ממזרת. עם תעודות. אני. אל משרדי המועצה הדתית ברחוב חבצלת, לא רחוק ממגרש הרוסים, מגיעה נעמי עם ארוסה להירשם לנישואים. לתדהמתה, היא מסורבת. "תשאלי את אמא שלך – היא תגיד לך מה הבעיה," מפטיר לעברה הרב ומאלץ אותה לחזור אחורה בזמן. בירושלים של תחילת שנות השבעים נקראת גברת רות לדירתו של אדון אברום, שהטלפון שברשותו משמש את כל תושבי השכונה, ומקבלת את הבשורה שתשנה את חייה. אגב כך פוגש בה בועז השכן. הוא אינו יודע דבר על עברה הפצוע, שתחילתו בעיר הולדתה בודפשט, עבר המטיל צל כבד על הקשר העז שנרקם בין השניים. גיבורות הרומן, נעמי ורות, מספרות את סיפורן הפרטי הנוגע ללב. אט-אט מתגלים החוטים המקשרים בין הדמויות - קורבנות של תפיסות חברתיות נוקשות, שהחמורה שבהן היא הממזרות. ממזרת הוא סיפור על אהבה בלתי אפשרית השזור בהיסטוריה הרחוקה והקרובה, שמנהגים דתיים מימים ימימה שולטים בה כבשלהם. ובכל זאת שורות על הרומן כולו תקווה ואמונה בכוחה של האהבה, במעשי חסד ובקירוב לבבות. בלשון עשירה וביכולת תיאור מסעירה מחיה פנקל דמויות, מקומות ואירועים, ולרגע אנו מתפתים להאמין כי היא הייתה עדה להם בזמן אמת, ואך זה מקרוב שבה מהם כדי לספר. מיכל פנקל, עורכת דין, נשואה ואם לשניים. זהו ספר הביכורים שלה. "לבד מכישרונה העצום, מיכל פנקל היא שליחה של חסד ואמת בעולם הזה, והספר הזה היה חייב להיכתב, להתפרסם ולהיקרא. אני מפצירה בכם ליטול אותו לידיכם. ובטוחני שלא תניחו אותו מן היד והלב עד לפסקת הסיום וימים אחריה." איריס אליה כהן

עטיפת הספר המרשימה ובעיקר המשפט: "רומן שמתחיל מהסוף" סיקרנו אותי. ספר ביכורים מרגש במיוחד המביא אל קידמת הבמה את המושג "ממזרת". מקרה של פסולת חיתון שלא באשמתה, שלא ידעה בכלל שהיא כזאת

צחוק הגורל, דווקא אני מבין כולם, יצאתי ממזרת, עם תעודות, אני.

סיפורה של נעמי נפתח ברבנות, לשם מגיע הזוג הצעיר במטרה להירשם לנישואים. נעמי מגלה לתדהמתה הרבה שהיא ממזרה והיא נשלחת לברר מול אימה מה קרה. הרב מאלץ את נעמי לחזור אחורה בזמן ולנסות לחשוף את הסודות שהוסתרו ממנה כל החיים.

שני סיפורים שזורים זה בזה, עבר והווה נפגשים יחדיו, אם, בת, משפחה, והרבה אוכל מנחם כמיטב המסורת ההונגרית.  רות היא עולה חדשה שמגיעה בשנות השבעים מבודפשט לירושלים. היא חיה בדוחק רב, מתקשה עם השפה העברית ומנסה נואשות להתמודד עם חייה הקשים. רות סוחבת מעמסה רגשית כבדה אותה היא מסתירה בסוד, היא מגיעה לביתו של אדון אברום לשיחת טלפון שמטלטלת את עולמה. אברום, אלמן שמחזיק בטלפון היחיד בשכונה (מי זוכר את הימים הללו בהם הטלפון היה מצרך נדיר כל כך) קשוב אל רות ומנסה לעזור לה. רות אסירת תודה ובוחרת לבשל ולאפות לאברום ולבנו, כך הם מתקרבים וכל אחד מוצא את נחמתו. בועז השכן הצעיר של אדון אברום נרתם לעזרתה ולוקח אותה ברכבו, הוא מצטרף לארוחות וחולם על קשר עם רות. קשה לרות עם חיזוריו של בועז והיא מודעת לעברה הבעייתי, היא מאמינה שרובצת עליה קללה. קדיה הרוכלת בשוק והשכנות עוזרות אחת לשניה להתאקלם תוך כדי סיפורים על מתכונים מהבית ו"טיפים" לזוגיות מוצלחת.

נעמי הצעירה מאוהבת ביואב, אך החיפוש אחר שורשיה ופתיחת תיבת הפנדורה של משפחתה, מעלה בה מחשבות לגבי הזוגיות ועתידה המשפחתי. אנו מגלים שזה אינו הקושי היחידי עמו נעמי מתמודדת. יואב רופא צעיר, חתיך וגרוש, אינו לחוץ חתונה, אימו מזועזעת מכך שנעמי ממזרה ומקשה עליה מאוד. נעמי מנסה להבין ולפתור את הסיפור המשפחתי הסבוך שלה.  האם תצליח נעמי? האם הוריה של נעמי יצליחו לגשר על הפערים?

בעקבות גלי ההגירה למדינת ישראל לאורך השנים, הגיעו לכותרות מדמי פעם, סיפוריהם של פסולי החיתון. נישואים אזרחיים הפכו לעניין שבשגרה. צעירים רבים בוחרים שלא להינשא דרך מוסד הרבנות. הסופרת מיכל פנקל חושפת ברגישות רבה ומנסה להציג פתרונות.

דמעות עלו בעיני כאשר קראתי את שמות המאכלים שרות הכינה ועוד בשפת המקור. זיכרונות מבית סבתי עם הבישולים והמאפים המיוחדים, המלחמה בשפה העברית, התאקלמות במדינה זרה בשנות השישים עם מגוון התרבויות.

אהבתי את הספר והוא מומלץ בחום רב.

יעל גילת נוי

יעל גילת נוי, קוראת כמו אוויר לנשימה. מטיילת בעולם מעל דפי הספרים.

לפוסט הזה יש 3 תגובות

 1. אילנית

  עשית לי חשק לקרוא את הספר

 2. יעל

  אילנית, אני שמחה לשמוע.

 3. טלי

  יעל יקרה, את מכירה את טעמי בבחירת ספרים לקריאה.
  אחרי שקראתי מה שכתבת אני "רצה" לקרוא את הספר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן