Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
מלכת היופי של ירושלים
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2013
מס' עמודים: 450
מהרגע בו פגש מבטו של רפאל ארמוזה בברק העיניים הכחולות של הנערה המסתורית, דבר לא חזר להיות כמו שהיה. אותו ברק שהכה ברפאל יפגע לאחר שנים בבנו גבריאל כשיפגוש את רוח‘ל, ולאחר מכן יפגע גם בלונה, בתו של גבריאל, כשתפגוש בדוד. את סיפורן של האהבות הבוערות, הרגשות והיצרים העזים, והמציאות הכואבת שעוברים כחוט השני בין ארבעה דורות במשפחת ארמוזה, מספרת גבריאלה, בתה של לונה. היא מקשיבה קשב רב לסבתה רוזה, לדודה הזקנה אלגרה ולדודתה רחליקה, ואט־אט נחשפים בפניה הסודות והשקרים, ובעיקר כוחות הנפש שנאלצים בני המשפחה לגייס כדי להתמודד עם הפסגות והתהומות שהחיים מציבים בפניהם. מלכת היופי של ירושלים היא סאגה על משפחת ארמוזה, בני הקהילה הספניולית בירושלים, מתחילת המאה העשרים והשלטון התורכי, דרך שנות המנדט הבריטי, הקמת מדינת ישראל ועד תחילת שנות השבעים. הספר רווי באווירה הירושלמית הישנה והטובה, בניחוחות שעולים מן המטבחים ומצמחי התבלין ובאור הלבנה המאיר את הפינות האפלות ביותר של המשפחה. זהו רומן רחב־יריעה, מרגש, שכתוב בשפה עשירה וקולחת של עברית מתובלת בספניולית, בקור ירושלמי צורב של החמצה וחום של קיץ ואהבה. מלכת היופי של ירושלים הוא רומן הביכורים של שרית ישי-לוי, עיתונאית, חברת מערכת ‘עולם האשה‘, מחברת ספרי טיולים וביוגרפיות ומגישת תוכניות ופינות בטלוויזיה.

אתחיל עם גילוי נאות, את הספר מלכת היופי של ירושלים התחלתי לקרוא מתוך סקרנות שהתעוררה אצלי בעקבות הסדרה המבוססת על הספר שרצה בימים אלו, ואני חייבת לציין שהספר רחוק שנות אור מהסדרה, דבר שאני שמחה עליו מאוד.

מלכת היופי של ירושלים בעצם מסופר מנקודת מבטה של בתה של אותה מלכה בלתי מעורערת. המלכה הלוא היא לונה ארמוזה, ביתם של גבריאל ורוזה ארמוזה, ונכדתם של מרקדה ורפאל ארמוזה. משפחה זו הייתה ידועה בירושלים במשך שנים רבות בתור משפחה ספניולית מכובדת ביותר. משפחה אשר מתבלת את השפה העברית עם שפת הלאדינו. הסיפור מגולל את עלילות משפחת ארמוזה לאורך כל ההיסטוריה הירושלמית, עוד מהזמנים שהתורכים שלטו בארץ ועד להכרזת המדינה.

העלילה מלאה הסתעפויות ומתחילה מהרגע שגבריאל מתאהב באישה כשרה למהדרין ורוצה לשאת אותה לאישה, דבר שהיה אסור בתכלית בקשר הספניולים. דבר זה מצער את אביו של גבריאל עד כדי כך שהוא נפטר מצער, ומאותו הרגע, היחסים בין אימו של גבריאל לגבריאל עולים על שרטון, עד כדי כך שאימו מחתנת אותו עם נערה יתומה, ללא השכלה או הורים, רוזה, והוא בתמורה לכך שאימו השיאה אותו לאישה שלא אהב, קרא לביתו הבכורה לונה, ולא מרקדה כנהוג באותם ימים. העלילה על משפחת ארמוזה משתלבת עם ההיסטוריה שלנו בתוך כך שאחיה של רוזה מצטרף לאצ"ל בתקופת הבריטים, לונה נפצעת אנושות מההפגזות במלחמת השחרור, ויש אף אזכור לאלי כהן היפה, הלוא הוא אלי כהן המרגל הידוע.

נישואיהם של גבריאל לרוזה בעצם ממשיכה את הקללה של הילדים הבכורים לבית משפחת ארמוזה, אותה קללה שאומרת שהם לא יתחתנו מאהבה, ולא יחיו לצד אדם שאוהב אותם בחזרה. הקללה הרובצת על משפחת ארמוזה המכובדת מכבידה מאוד על דורות ההמשך במשפחה, האם היא תוכל אי פעם להישבר? האם מה שימלא את החלל הזה הוא האהבה לילדים, או התקווה שהאדם שנישאת לו יתפקח פתאום, ויתחיל לתת אהבה בחזרה?

אין ספק שהספר מעורר סקרנות חדשה לגבי הזמנים בהיסטוריה שלנו, ונותן לקורא פן אחר להסתכל על אירועים אלו בהיסטוריה, הוא מזכיר לנו שהיו אנשים קטנים וגדולים מעורבים באירועים היסטוריים אלו, ואצלי באופן אישי התעורר יצר הסקרנות מחדש לגבי תקופות היסטוריות אלו, בעקבות הספר, ועל כך אני שמחה עוד יותר.

תהל רוזיליו

כל ספר טוב יתקבל אצלי בברכה. אוהבת לטייל בארץ ובעולם. "הדבר המדהים בספרים הוא שהם נותנים לך לטייל מבלי להזיז את הרגליים שלך."

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן