Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
מלכת החידות
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 315
וַתָּבֹא לְנַסֹּתוֹ בְּחִידוֹת... בָּשִׂימָה, הלוא היא מלכת שבא, יוצאת למסע אל ממלכת ישראל כדי לנסות בחידות את המלך שלמה שנודע כחכם באדם. אך מאחורי מסווה החידות מסתתרת מטרה נוספת: לשכנע את המלך לוותר על הסחר בים סוף הפוגע קשות בכלכלת ארצה. בנפשה של בשימה מתחולל מאבק כביר. האם תיכנע למשיכה העזה לשלמה המלך, או תבחר בנסיך המִדבר יפה התואר, שאותו פגשה בדרכה ולו יועדה מילדות? בירושלים נאלצת המלכה להתמודד עם מזימות אפלות המאיימות על חייה ובד בבד להתעמת עם השאלות הבלתי פתורות בנוגע לעברה. האם יעלה בידי מלכת החידות לפתור את החידות בנפשה ובחייה? קיימת סברה שמוצא יהודי אתיופיה הוא תוצאה של המפגש בין מלכת שבא למלך שלמה, והבן שנולד להם. באמצעות עלילה מרתקת ומרגשת, מגוללת חוה עציוני-הלוי את גרסתה לסיפור שכך (אולי) קרה. חוה עציוני-הלוי היא פרופסור אמריטוס באוניברסיטת בר-אילן, ומחברת הרומנים התנ"כיים "אשת לפידות", "אפר על ראשה", "ולו שתי נשים", "אל אשר תלכי", "והמלך לא ידעה", "שפחתי בחיקך", "כחוט השני" ו"ותמאן ושתי".

את סיפור מלכת שבא, למדתי כמדומני בכיתה י' בחטיבת הביניים.
זכרתי שמלכת שבא, הייתה מפולפלת שבאה לחוד חידות לשלמה המלך החכם באדם, מה הייתה מטרתה? זה פחות זכרתי ובזכות הספר של הסופרת חווה עציוני-הלוי, חזרתי לתקופה מקראית יפיפייה וקסומה שהייתה בעיניי, דרך הסיפור הפעם היה לי הרבה יותר קל להתחבר לעלילה ואפילו להבין אותו הרבה יותר טוב מכשהייתי נערה.

וּמַלְכַּת שְׁבָא שֹׁמַעַת אֶת שֵׁמַע שְׁלֹמֹה לְשֵׁם ה' וַתָּבֹא לְנַסֹּתוֹ בְּחִידוֹת

מי האיתנו לא אוהב חידות?! החידות יוצרות ערנות ודריכות – חידה מחדדת מחשבה.

בָּשִׂימָה המלכה האפריקאית האקזוטית מגיעה לירושלים בצוואתו של אביה, אשר מבקש ממנה שבזכות יופייה וחוכמתה שתצא למסע, לנסות את שלמה המלך. מה עמד מאחורי ביקורה של מלכת שבא אצל שלמה המלך? המטרה העיקרית לגרום למלך שלמה לוותר על סחר בים סוף הפוגע בממלכת שבא. מלכת שבא מגיעה במטרה לעשות שלום ולא מלחמה.

"בְּחַיִל כָּבֵד מְאֹד"

החיל הכבד שנשא את אבני החן לשלמה מבטא גם את עושרה ואת עוצמתה של מלכת שבא וגם את בחירתה המודעת לקיים קשרים של שלום ולא של מלחמה עם ממלכת שלמה. בדרכה של מלכת שבא למלך שלמה, על פי צוואתו של אביה עליה לעצור אצל נסיך המדבר המסוקס שעושה לה "פרפרים" אבל לה יש מטרה והיא ממשיכה במסעה אל שלמה המלך.

מלכת שבא הגיעה אל שלמה כדי לנסותו בחידות. לא היה דבר אשר לא ענה עליו שלמה המלך, ושאכן השמועה שהגיעה אל מלכת שבא נכונה הייתה, והיא נוכחה לדעת ולהכיר את חכמתו של שלמה באופן אישי. באמצעות סיפור הביקור, ודרך העיניים של מלכת שבא, משתקפים גם פאר ממלכתו של שלמה. פגישתם של מלכת שבא ושלמה לא מובאת כפגישת רעים החדים חידות זה לזה אלא כפגישה רומנטית. מערכת היחסים בין שלמה למלכת שבא ליחסים אינטימיים.

אשתו הראשית של שלמה, מקנאה ביחסים האישיים שנרקמים בניהם ולא עושה למלכת שבא חיים קלים, היא זוממת להפלתה של המלכה בעיניו של שלמה, בנוסף הגילויים החבויים שנחשפים בפניה מזעזעים את הקרקע היציבה שמתחת לרגליה של מלכת שבא. בכל זאת מלכת שבא יודעת מהי מטרתה העיקרית, ברובד העמוק סוגות אלו מבטאות את המתח הבין־מיני והבין־תרבותי המונח בתשתית הסיפור.

סיפור אהבתם של מלכת שבא והמלך שלמה מהדהד עד ימינו אלה. בני העדה האתיופית רואים את עצמם צאצאים של סיפור אהבה זה.

כל מה שהוסיף עלול להיות ספויילר.. אף על פי שכולנו מכירים את סיפור המלך שלמה, חלק יותר וחלק פחות אני באופן אישי זכרתי רק את הרקע המדיני שמקבל משמעות נרחבת בספר מלאכים וכאן הסופרת, מגדילה לעשות ולהוציא מהמקרא את החיבורים האותנטים מהדמויות לכדי סיפור אהבה בין מלך למלכה שכולנו אוהבים, אבל האם גם פה יהיה הפי אנד?

מה שחזק בספריה של הסופרת זה הדמויות הנשיות בתורה, שמקבלות העצמה ומובאות באור החיובי, משפיעות, מובילות מהלכים ולא נגררות אחר הדמות הגברית.

 

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. חוה עציוני-הלוי

  סקירה מרגשת. חלום לכול סופר או סופרת. סוזן יקרה, שיהיה לך כל אשר את מאחלת לעצמך ולמשפחתך!

  1. סוזן צדוק

   איזה מרגשת חוה היקרה, נהנתי לקרוא על סיפור נוסף ומיוחד שלך ❤️

 2. יהודית כרמי.

  תודה לך סוזן לסקירה. גרמת לסקרנותי להתעורר…
  מסופר על המפגש הזה שבין השאר המלכה הבחינה בארון הברית וחמדה אותו. מאותו מפגש נולד לה בן. יש
  רמז בתנ"ך על כך שהוא נתן לה כל מה שביקשה ואפילו יותר…

  כשהנער גדל היא שלחה אותו לאביו שלמה המלך, שם הוא ראה את ארון הברית שעליו אימו סיפרה.
  הוא לקח את תבנית הארון העתיק בדיוק אחד כזה וגנב את הארון המקורי. לכן האתיופים טוענים
  שארון הברית המקורי נמצא אצלם.

  1. סוזן צדוק

   יהודית היקרה, אכן במקורות רוב הדגש הוא על פירוט ציוד הלחימה. חלק מאוד מזהרי על מלכת שבא וכל היופי בספר של חוה עציוני-הלוי שהיא מעצימה את הדמות והסיפור סובב סביב הרומן בין מלכות ישראל למלכות שבא.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן