Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מלח על הים
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 381
חורף, 1945, המערכה האחרונה במלחמה. דרכיהן של ארבע נפשות צעירות מצטלבות במסע אל החופש. כל אחת ממולדת אחרת, כל אחת רדופה ונרדפת, לכל אחת סוד אפל. בלב המהומה ואימת הסוף הקרב מתעוררת רוח נעורים, עולות תשוקות ותקוות, עולה רצון להתגבר ולחיות. יואנה, אחות מתלמדת שמשפחתה מליטא, מטפלת בפצועים ומנסה להשקיט את מצפונה; פלוריאן, אומן גרמני צעיר ומרדן, מבריח חבילה יקרה ומסתורית; אמיליה, נערה חולמנית מפולין הכבושה, בורחת מעברה, וסודהּ פועם תחת מעילה; ואלפרד, חייל נאצי מעורער ואכזרי, מעמיד פני גיבור בשירות הרייך. כולם בורחים אל המזח, אל האונייה וילהלם גוסטלוף, שאמורה להביא אותם ואת אלפי פליטי המלחמה אל חוף מבטחים. האם הם יהיו אמיצים מספיק לבטוח זה בזה? האם יהיה להם הכוח לשרוד, להתבגר ולהתאהב כשעולמם קורס סביבם? הרומן מֶלח אל הים שופך אור על פרק לא ידוע במלחמת העולם השנייה, על אחת המערכות הימיות הגדולות בהיסטוריה. כתיבתה העשירה והסוחפת של רותה ספטיס זכתה לשבחים נלהבים, ריתקה אלפי קוראים ברחבי העולם ועוררה עניין מחודש בצעירי התקופה ההיא. סרט על בסיס הספר יֵצא לאקרנים בשנה הבאה.

מלחמת העולם השניה. השנה 1945, סוף המלחמה. הספר מסופר בקולם של ארבעה אנשים שונים . כל אחד מהם ממוצא אחר, ממקום אחר, עם סיפור אחר. הספר כתוב וערוך היטב כך שהסיפורים של הארבעה שזורים בצורה מופלאה לסיפור אחד מסקרן ונוגע ללב.

הספר מתחיל בתיאור של כל דמות, לבד ביער כשהם בורחים מההפצצות מהאויר. הם בורחים כל אחד בנפרד ומחפשים מחסה וזה בדיוק מה שמפגיש אותם. הם בורחים מההפצצות של הרוסים והגרמנים ובעיקר מהקור העז ששרר ביער.

יואנה, בחורה צעירה מליטא, אחות לשעבר בחדר ניתוח שהיתה יד ימינו של מנתח מפורסם לפני שהמלחמה טרפה הכל .

פלוריאן, בחור צעיר, גרמני שמציל נערה צעירה ביער מפני חייל רוסי מאיים. הוא עבד בשירות הגרמנים בתור משמר אומנות. הוא גונב אוצר מאוצרות הנאצים ובורח הרחק מהגרמנים.

אמליה, נערה מפולים שבורחת מהנאצים שמאיימים על עמה. נערה צעירה שחוותה זוועות ומנסה להציל את חייה.

אלפרד, חייל נאצי שמשרת בספינה גדולה שעוגנת בנמל ומחכה להעביר פליטים וחיילים למקום בטוח הרחק מהקרבות.

כולם בורחים מהתופת . זה המכנה המשותף של שלהם. כולם מנסים להגיע לנמל ולהפליג לעולם טוב יותר.

לכל אחת מהדמויות עבר וסודות שלאט לאט מתגלים עם כל מה שקורה להם. כשהם מגיעים כבר לנמל, המשימה הקשה היא להשיג כרטיס לאוניה. האוניה הגדולה ביותר היא גוסטלוף. גוסטלוף היא ספינת תענוגות שבנה היטלר וכעת היא הוסבה לאוניה שתעביר פליטים וחיילים פצועים לאיזורים מרוחקים יותר.

בנמל שרר תוהו ובוהו. כולם מנסים לעלות על אחת האוניות בכל מחיר. כל אחד חושב על תחבולה שתעזור להשיג כרטיס עליה לאוניה. חלקם פצעו את עצמם, חלקם ניסו אפילו לקנות ילדים כדי שיעלו אותם על האוניה וחלקם הציעו את כשרונם ומקצועיותם כדי שיהיו בעלי ערך על הסיפון.

המצב של הפליטים היה קשה והתיאורים נגעו לליבי. כל כך הרבה אנשים איבדו את חייהם. בין אם הם מתו ובין אם הם איבדו את משמעות החיים .

סצינה בלתי נשכחת מבחינתי היא הסצינה של אמהות שלא זכו לעלות על האוניה שניסו לזרוק את התנוקות שלהם לתוך האוניה רק כדי להצילם. כל ספר שאני קוראת על התקופה הזו, שחלקם אף התרחש במציאות, התיאורים עולים על כל דמיון.

האם כולם הצליחו לעלות על האוניה ? האם הם ינצלו והאוניה תגיע לחוף מבטחים ?

נהנתי לקרוא את הסיפור כמסופר מקולם של ארבעת הדמויות . הסופרת היטבה לכתוב את הספר באופן קולח וזורם כשכל דמות מוסיפה את שלה לסיפור. הפרקים היום קצרים ומהירה והדפים בספר כמו שהתהפכו להם מעצמם. הקריאה היתה שוטפת מהירה ומסקרנת.

הספר הוא שונה מספרים אחרים שקראתי על התקופה. הוא מספר על סבלם של אנשים צעירים מעמים אחרים שגם הם סבלו מנחת זרועם של הנאצים והרוסים.

ספר מעניין מאוד ולעיתים גם מותח. הוא נוגע ללב וריגש אותי עד דמעות. מומלץ בחום!!!

מדבר המחברת:

"יש סיפורים חשובים על מלחמת העולם השניה.הרבה תועד בכל הנוגע לקרבות, למדיניות, לאשמה ולאחריות. המנצח היחידי היה הסבל, שנגע בכל הצדדים ולא חס על אזרחי שום אומה שהיתה מעורבת. כשכתבתי את הספר הזה רדפו אחרי מחשבות על הילדים ועל בני הנוער חסרי האונים. מאות אלפי ילדים התייתמו במהלך מלחמת העולם השניה. הם ננטשו או הופרדו ממשפחותיהם ונאלצו להיאבק לבדם במפלצת המלחמת המלחמה. הם נותרו עם כאב לב ותחושת אחריות למאורעות שלא היו בשליטתם בכלל. רבים היו הזוועות שלא יאמנו, אחדים זכו לחסדיהם של זרים גמורים. ברומן זה בחרתי לראות את המלחמה דרך עיניהם של בני נוער מלאומים שונים, שנאלצו להשאיר מאחור את כל מה שאהבו ".

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן