Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מלח על הים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 20
חורף, 1945, המערכה האחרונה במלחמה. דרכיהן של ארבע נפשות צעירות מצטלבות במסע אל החופש. כל אחת ממולדת אחרת, כל אחת רדופה ונרדפת, לכל אחת סוד אפל. בלב המהומה ואימת הסוף הקרב מתעוררת רוח נעורים, עולות תשוקות ותקוות, עולה רצון להתגבר ולחיות.  יואנה, אחות מתלמדת שמשפחתה מליטא, מטפלת בפצועים ומנסה להשקיט את מצפונה; פלוריאן, אומן גרמני צעיר ומרדן, מבריח חבילה יקרה ומסתורית; אמיליה, נערה חולמנית מפולין הכבושה, בורחת מעברה, וסודהּ פועם תחת מעילה; ואלפרד, חייל נאצי מעורער ואכזרי, מעמיד פני גיבור בשירות הרייך. כולם בורחים אל המזח, אל האונייה וילהלם גוסטלוף, שאמורה להביא אותם ואת אלפי פליטי המלחמה אל חוף מבטחים. האם הם יהיו אמיצים מספיק לבטוח זה בזה? האם יהיה להם הכוח לשרוד, להתבגר ולהתאהב כשעולמם קורס סביבם? הרומן מֶלח אל הים שופך אור על פרק לא ידוע במלחמת העולם השנייה, על אחת המערכות הימיות הגדולות בהיסטוריה. כתיבתה העשירה והסוחפת של רותה ספטיסזכתה לשבחים נלהבים, ריתקה אלפי קוראים ברחבי העולם ועוררה עניין מחודש בצעירי התקופה ההיא. סרט על בסיס הספר יֵצא לאקרנים בשנה הבאה.

שנת 1945, מלחמת העולם השנייה מתקרבת לסופה, חבורה משונה של פליטים המעוניינים להימלט מפרוסיה לפני בואם של חיילי ברית המועצות הידועים באכזריותם, צועדת בתנאים קשים של שלג,קור ורעב..

החבורה מורכבת מיואנה  הליטאית – אחות במקצועה , אינגריד בחורה עיוורת עם חושים מחודדים, משורר הנעליים המזהה אנשים וסיפורים באמצעות הנעליים שהם נועלים, אווה – אישה המתוארת כגדולה ומגושמת וילד יתום ונטוש. אליהם מצטרפים אמיליה- נערה פולניה מפוחדת וחייל פצוע, שהיה אחראי על שחזור אמנות עבור הנאצים, וברח/ערק מהצבא הגרמני. כולם רוצים להגיע לעיר הנמל, להצליח לעלות על אחת האוניות ולברוח…

הסיפור מסופר מ4 נקודות מבט שונות:
יואנה: האחות עם הלב הרחב והחמלה האנושית, מלאת רגשות האשם, שרק מחפשת למי לעזור ועל מי להקל.
אמיליה: הנערה הפולניה, הרגישה ומלאת הגעגועים, המחפשת משענת יציבה בתקופה כל כך הפכפכה, כשהיא מרגישה שאיבדה את כל היקר לה בחיים.
פלוריאן: העריק, המתבודד שמנסה לנטוש את החבורה ולהתנהל באופן עצמאי, אך כנראה שהגורל שלו רוצה אחרת..
ואלפרד: שאיננו חלק מהחבורה – הוא חייל נאצי המשרת כמלח באחת מהאוניות – ה"גוסטולף", שתפקידן להשיט את החיילים הפצועים ואת הפליטים, ושם הוא גם פוגש את שאר החבורה.. הוא מתואר כבחור תמים מדי (אולי מעט רפה שכל), המחליט לשרת את הפיהרר בהערצה כמעט עיוורת, באכזריות ובלי להפעיל שיקול דעת עצמי, כשחלומו הוא לקבל את המדליה הנכספת בבוא העת.
כל אחד מהם נושא סוד בתרמילו וסודות בליבו.

בבואם לעיר הנמל שורר במקום כאוס גדול, כולם רוצים להצליח לעלות לאוניות ולהצליח לברוח ולהציל את חייהם. התיאורים קשים, המצוקה בלתי נסבלת, המלחמה לשרוד היא על חשבון חיי אחרים. אך האם האוניה באמת תציל אותם?האם משם תבוא הישועה?

זהו סיפור הישרדות בתנאים קשים, בפחד, כשהמוות אורב כמעט בכל פינה. קרן האור בסיפור היא הידיעה שגם בתקופה בה אדם לאדם זאב וכל אחד מנסה לדאוג רק לעצמו, יש עוד קומץ אנשים טובים שכן מצליחים להגיש סיוע לאחרים ולגלות צלם אנוש.

זהו רומן היסטורי אמיתי על חלק בהיסטוריה שלא הכרתי. זה החלק האהוב עלי ברומנים מהסוג הזה להכיר וללמוד על מאורעות שלא שמעתי עליהם ולהעשיר את הידע. אם כל זאת, קשה לומר על הספר הזה שהוא מהנה, הוא מרתק ומחכים אבל הוא קורע לב וטראגי, התיאורים בו קשים ואפילו מזעזעים, הוא פורט על נימי הנפש העדינים ביותר בתיאורים המצמרמרים שבו.
מסוג המאורעות ההיסטוריים שהיה עדיף שלא היום מתרחשים, והלוואי ולא יקרו עוד לעולם!

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן