Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מלאכים בשמיים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 448
זהו הסיפור המרתק על הולדת חיל האוויר כשברקע הולדת המדינה. הכרזת האו"ם הייתה אות הזינוק לצורך הדחוף בהצטיידות, ולכך נקבצה חבורה של אנשי צוות אוויר שהתנדבו והתלכדו מארצות הברית, מקנדה, מבריטניה, מצרפת ומדרום אפריקה. רובם נלחמו במלחמת העולם השנייה – צעירים, אידיאליסטים, הרפתקנים, אציליים, תימהוניים, אמיצים להפליא. אל שוויימר, עזר ויצמן, בוריס סניור, גדעון ליכטמן, לו לנרט, סיד כהן, רודי אוגרטן, סליק גודלין, מודי אלון אלה וחבריהם – לא כולם יהודים, כמה מהם ילידי הארץ – הפרו ביודעין את האיסור על משלוחי נשק ומטוסים לישראל. הם הבריחו מסרשמיטים מצ'כוסלובקיה, הטיסו 'פרימוסים', דקוטות וקונסטליישנים מקצווי הגלובוס לארץ. המתנדבים מרדו בחוקים הנוקשים של מדינותיהם וסיכנו הכול – את חייהם, את הקריירות שלהם, את אזרחותם – כדי להילחם למען ישראל. הם הביאו מטוסים ונשק, טעו בניווט, הם התרסקו בשערי הארץ, ישבו בבתי כלא – הכול בדרכם לעזור למדינה בדרך. במאי 1948, אחרי הכרזת העצמאות, הם הצטרפו לכוחות הלוחמים והקימו יש מאין את חיל האוויר. הם עצרו את המצרים באשדוד, הפציצו עם מטוסים קלים את רבת עמון ועם 'מבצרים מעופפים' את קהיר, הם הפילו מפציצים מצריים מעל תל אביב, לחמו בקרבות אוויר בקולגות מחיל האוויר הבריטי... והם נפלו והתרסקו ונעלמו ונגוזו כמלאכים בשמיים. זהו סיפורה של קבוצה שמנתה פחות מ-150 איש, שהמלחמה הפכה אותם לאחים לנשק. הם לחמו למען מטרה נאצלת, ונגד כל הסיכויים סייעו לתקומתה של האומה החדשה. הסאגה של מתנדבי חוץ לארץ (המח"לניקים) וחיל האוויר, לפני ובמהלך מלחמת העצמאות של ישראל, היא אחד מסיפורי הלחימה העלומים והמרגשים ביותר של לידת ישראל.

1947, שנתיים עברו מאז סיום מלחמת העולם השנייה, רוב הטייסים שנלחמו במלחמה, ועשו בה דברים מופלאים, העלו את חייהם למסלול רגיל, לימודים\עבודה\משפחה. בארץ ישראל היהודים מקבלים שבשמחה ובריקודים את הכרזת האו"ם על רוב בעד הקמת מדינה יהודית, אבל רק יהודי אחד לא היה כל כך שמח, בן גוריון היה שמו, והוא הרגיש שעומדת לפרוץ מלחמה. ביום המחרת מסתבר שחששותיו היו נכונות, ומנהיגות המדינה של אותם ימים בעזרת ההגנה יוצאים למבצע 'יקום פורקן' מבצע שלימים יביא להקמת חיל האוויר של מדינת ישראל הצעירה.

1947, שנתיים עברו מאז סיום מלחמת העולם השנייה, טייסים יהודים בהתחלה, ולא יהודים בהמשך, שומעים כי מתאספת לה קבוצה שמטרתה לעזור ליהודים הסובלים בפלשתינה, הטייסים הצעירים מחליטים לעקור את חייהם מהיסוד וללכת לעזור למדינה שבדרך, מי ממניעים אידיאולוגיים- זהותיים, במטרה לעזור לבני עמו, ומי ממניעים אישיים יותר, כמו הרצון לחזור ולטוס בשמיים, המתנדבים האלו יהיו חלק משמעותי במערך האווירי של מדינת ישראל בשנותיה הראשונות ויעזרו להציל את המדינה.

כשקראתי את התקציר של הספר, משהו בו משך אותי, בכל זאת סטודנטית להיסטוריה. כשהתחלתי בקריאה, פתאום גם הבנתי שהוא קשור לנושא של העבודה הסמינריונית שלי, מה שהכניס לי עוד קצת מוטיבציה לקרוא. אבל האמת שלא הייתי צריכה מוטיבציה בכלל. הספר הוא אמנם ספר עיון, אבל הוא לא ממש כתוב בצורה כזו, מה שהופך אותו להיות סוחף וזורם בצורה שהפתיעה אותי מאוד. בדרך כלל לוקח לי זמן לקרוא ספרי עיון, ואת הספר הזה גמעתי די במהירות. היו לו אמנם כמה חלקים מסורבלים שלא לגמרי הבנתי אותם, אבל בשביל זה בסוף הספר מופיע ציר זמן שעושה סדר בהכול.

הספר מתאים לאוהבי היסטוריה בכלל, ואוהבי היסטוריה ארצישראלית בפרט, אבל הוא מתאים גם לאוהבי ספרי המתח הישנים. הספר יצא בהוצאת אופוס שבדרך כלל מתמחה בספרי פנטזיה ומד"ב, ומאוד הופתעתי לראות שהם נפתחו לקהל חדש של היסטוריה עיונית. בסוף הספר ניתן למצוא גם תמונות על חבורת המתנדבים (חבורה לא קטנה של בערך 150 אנשים) ומידע נוסף על כמה מהם, ועל אלו שנפלו בקרב.

שורה תחתונה: בשבילי הספר הזה היה גילוי מרעיש על כל הקשור לחיל האוויר הישראלי ולחלק משמעותי במלחמת העצמאות.

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן