Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
מי בא למסיבת הבּוּנה?
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 26
בואו ללגום קפה עם אַלְמָז וללמוד על טקס הבּוּנָה האתיופי! "ספרה של שרה הוא ספר חשוב שמספר את הנרטיב החיוני של קהילת ביתא ישראל מאתיופיה בישראל בצורה אותנטית וכנה. טקס הבונה הוא נדבך מושרש בתרבות האתיופית, בפרט בקרב יוצאי אתיופיה השוהים מחוץ לארצם, לרבות בישראל. באמצעות טקס עתיק יומין זה הם מנסים להראות את הקשר ההדוק בין בני משפחה, לשכנים ולתרבות. לכן שוזר הספר בתוכו את העבר המוחבא של דור שנולד לאחר גל המבצעים לישראל. בעדינות מעוררת השראה משרטט הספר את חוויותיהם של ישראלים יפי הבלורית ובעלי השיער המקורזל באמצעות טקס הבונה למען הדורות הבאים, ובעיקר למען הכרת האחר בתוכנו. אני ממליץ בפה מלא לקרוא ולהקריא את הספר לכל אחד ואחת מילדיכם". דני אדינו אבבה, עיתונאי ומחבר הספר "המסע לא תם" "זהו סיפור מתוק מאוד. מרגש ביותר לראות את אלמז הצעירה מחליטה להפוך מצב לא נעים להזדמנות להיענות לאתגר ולחלוק את המסורת התרבותית הייחודית שלה. חשוב ללמוד תכונה זו, כי היא תוכל לעזור לילדים במשך חייהם. אני מעריך את היוזמה של שרה ארנולד בכתיבת הספר, לא רק בגלל שהוא נותן לילדים הזדמנות לחוות את התרבות האתיופית דרך טקס הבּוּנָה המסורתי, אשר מקרב בין אנשים, אלא גם בגלל שאלמז יכולה להיות מודל לחיקוי עבור הדור הצעיר בכל מקום. זהו סיפור שאומר, 'אל תפחדו להיות מי שאתם. מה שהופך אתכם לשונים יכול להקשות עליכם לפעמים, אבל גם יכול להוציא לאור את הייחודיות שלכם ולעניין אחרים.' בזמנים האלה אנחנו בהחלט זקוקים לעוד סיפורים כמו מי בא למסיבת הבּוּנָה?". הוד מלכותו הקיסרי הנסיך יואל דוד מקונן היילה סילאסי

בּוּנה זה קפה באמהרית.

טקס הבונה הוא מעמד בו המארחת מכינה קפה לאורחים, משלב קליית הפולים ועד להגשה. הטקס הוא סימן לידידות והכנסת אורחים ומטרתו יצירת קירבה בין אנשים.

אלמז היא ילדה חדשה בכיתה א׳ (הגיל לא באמת תואם את השתלשלות העניינים בהמשך).

באותו יום בכיתה הילדים לומדים את הצליל אוּ. כל הילדים זורקים לחלל האויר מילים המתחילות ב-אוּ ואז משום מה עוברים לזרוק מילים המתחילות ב -בּוּ ואלמז זורקת את המילה בּוּנה.

זה היה בעיניי מהלך קצת מאולץ כדי להגיע לנושא הבּוּנה כי גם המחנכת לא תיקנה שהמילה בּוּנה מתחילה ב-בּוּ.

בכל אופן הילדים לא מבינים מהי המילה בּוּנה ומתחילים לצחוק ולגחך.למרות שאלמז מסבירה להם.

כאשר אלמז מגיעה הביתה ומשתפת את משפחתה במה שקרה בכיתה, הם מציעים לה לקיים מסיבת בּוּנה ולהזמין את כל הכיתה. אלמז שמחה על ההצעה ומחלקת הזמנות לילדי הכיתה, אך בהפסקה היא מוצאת אותן בפח האשפה.

בהמשך יש להם שיעור כתיבה ואלמז מקריאה טקסט שכתבה על נושא הבּוּנה (שוב, זה לא תואם גיל. ילד בכיתה א׳ שלומד עיצורים לא מסוגל לכתוב ולהקריא חיבור שלם).

לאחר ההסבר של אלמז הילדים מבינים מהי בּוּנה וכולם באים למסיבת הבּוּנה אצלה בבית. ואמא שלה עושה את כל הטקס של קליית הפולים ואלמז זוכה למזוג את הקפה לכוסות.

הרעיון של הספר מקסים. דרך נפלאה להחשף למנהג היפה של עולי אתיופיה. לצערי החוסר דיוק הבולט פגם בחווית הקריאה.

האיורים של רוברטה מלסומה מקסימים ומאירי עיניים ומשתלבים יפה עם הכתוב.

קריאה מהנה.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן