Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מיכאלה
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 320
אלכוהוליסטית חסרת כול מובלת בידי שוטרים באישון לילה אל סף ביתה של אחותה, אישה שלמראית עין יש לה הכול. האחות האמידה והמוצלחת משכנת את הסוררת ביחידת דיור בחצרהּ, בתנאי שתיגמל מאלכוהול. בהמשך מצטרפת אל הסוררת אימן של השתיים, ששהתה שנים בבית חולים לחולי נפש בעקבות רומן סוער שניהלה עם אלוהים. שתי האחיות עוברות כברת דרך משמעותית במהלך הרומן. הפסאדה של האחות המוצלחת נסדקת, ועולמה הבורגני - המושלם לכאורה - כמעט מתמוטט עליה. ואילו האחות הסוררת, שהתהדרה באדישות קרה כלפי כל הסובב אותה, נכפית להתמודדות רגשית עם גבר, עם אימהּ ועם הילדים של אחותה, מה שמערער את עמדת התצפיתנית הניטרלית שאימצה לעצמה. גם בספריה הקודמים של מירה מגן, שכולם זכו לביקורות חמות ולאהבת קהל הקוראים, היה שמור מקום לדמויות חריגות, אבל מעמדן היה שולי. בחזית הבמה כיכבו דמויות נורמטיביות שנקלעו למשבר. במיכאלה התהפכו היוצרות. מירה מגן נותנת כאן דרור, לראשונה, לדמות פרועה, שאינה מצייתת לנורמות חברתיות ובזה להן. התוצאה היא רומן בוטה, בועט, תזזיתי ומרגש.
ראשית, מה שתפס אותי בספר עוד לפני התקציר זו הכריכה המקסימה, משהו בדמות שהוצבה במרכזו והצבע כחול ריתק אותי להבין מה מסתתר, בינינו בעיניי זה כל מה שצריך כדי שהקורא ירצה להרים את הספר מהמדף. במקביל לקריאה האזנתי לספר באפליקציית אייקאסט כך שבתוך כמה שעות הספר נגמר.
בסיפור שלפנינו יש שתי דמויות, אחת חלשה רונה שהיא האחות הלא מוצלחת במשפחה אלכוהוליסטית בשיקום שחיה אצל אחותה מיכאלה שהיא יועצת נישואים, נשואה באושר לפסיכיאטר מוצלח מנהלת מסגרת משפחתית למופת, לזוג המוצלח יש שלושה ילדים. רונה, משווה את אחותה מיכאלה ל"אנה קרנינה" אחת שהכל יכולה. לרונה עצמה אין שאיפות, אין חלומות, היא כל כך מרוצה מכך שהיא חסרת כל אין לה כלום וכל מה שיש לה בעצם של אחותה היא תחת חסותה אפילו הפיצוציה הקטנה זה תרומה של אחותה, היא רק באה להעביר שם את הזמן בין במבה אחת למסטיק מנטה שמצליחה למכור אם בכלל.
ההיסטוריה המשפחתית של האחיות הרסנית במיוחד, האם המאושפזת במרכז בריאות הנפש האב שנוטש שאותן בהיותן צעירות.
גורלן של האחיות, היה בכך שהם נשלחות לגור עם הדודה, אישה בלי רגשות והחיבור היחידי שהיה לדודה הוא רק למיכאלה, הילדה המוצלחת יותר לעומתה של רונה "הכבשה השחורה" ולכן האחיות הופרדו, מיכאלה נשארה לגור עם הדודה ורונה נשלחה לפנימייה וככה הדודה נפטרה ממנה.
לימים רונה הפכה להיות אלכוהוליסטית ואז היה עליה לעבור תהליך גמילה. הפערים הריגשיים בינה לבין אחותה מיכאלה תמיד נכחו. לאורך כל הקריאה האחות המוצלחת פותרת בעיות של משפחות מפורקות, אבל על זה נאמר "שהדשא של השכן ירוק יותר", האם הכול ורוד או לחלופין ירוק בזוגיות של מיכאלה?
רונה, מגיעה לבית אחותה מחוסר ברירה מתרפקת על דלתה ומבקשת את חסותה כי, זאת הברירה שהמשטרה מציעה, אחרת זה מאסר שלא בא בחשבון. מיכאלה משכנת את אחותה רונה ביחידת דיור בחצרהּ, בתנאים מאוד ברורים שאסור לה לסתות מהם אחרת תמצא את עצמה חזרה ברחוב אחיות זה בדם כמו שנאמר "דם סמיך ממים" ולכן רונה, בלי הרבה דרישות מקבלת את החדר הקטן שמוצע לה ומתנהלת לפי הכללים של אחותה. בהמשך מצטרפת אל רונה אימן של השתיים אל יחידת הדיור הצפופה וגם כלב שאומץ מה שבטוח שהכל הופך להיות נובלה משפחתית לא פשוטה!
בספר עוסקת, מירה מגן במשפחה ישראלית טיפוסית אבל משקפת מהלכים של הרס ושיקום זה קורה בכל המשפחות הטובות, יותר או פחות ולכולם יש כביסה מלוכלכת שתמיד נסתיר.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. ראובן

    מה אומר, כמו כל ספריה של מירה מגן-חודר לנפש הדמויות והקורא.

  2. סוזן צדוק

    בהחלט כך .
    תודה על תגובתך

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן