Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מיטב שנותיה של מיס ברודי
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 154
"תנו לי ילדה שעדיין לא עיצבו את נפשה, והיא שלי לנצח," טוענת ג'ין ברודי, מורה כריזמטית, שנויה במחלוקת ולעתים משעשעת, שמלמדת בבית הספר השמרני לבנות מרסיה בליין באדינבורו בימים שלפני מלחמת העולם השנייה. מיס ברודי בוחרת לה שש תלמידות מועדפות במטרה לעצב אותן ולא מסתפקת רק בהשכלתן. יש לה תוכנית לכולן, כולל איך ינהלו את חייהן, במי יתאהבו ואילו קורבנות יקריבו למען האידיאלים שלהן. כשהנערות מגיעות לגיל בגרות ומתחילות לעצב את גורלן, השפעתה המתמשכת של ג'ין ברודי נהפכת לברכה עבור אחדות מהן, ולקללה עבור אחרות. שנותיה היפות של מיס ברודי הוא יצירת המופת של מיוריאל ספארק. הרומן העניק לנו את אחת הדמויות האיקוניות והמורכבות ביותר בספרות האנגלית של המאה העשרים – אישה מעוררת הערצה אך גם אכזרית, טובת לב ובה בעת רוקמת מזימות. הרומן, שפורסם ב-1961, עובד להצגה, לסדרת טלוויזיה ולסרט, וב-2005 נבחר על ידי המגזין טיים לאחד הספרים הטובים ביותר שנכתבו בשפה האנגלית במאה העשרים. מיוריאל ספארק (2006-1918) היתה יוצרת פורה שכתבה רומנים, סיפורים קצרים ושירה. ההומור האפל שלה הפך אותה לאחת הסופרות הייחודיות במאה העשרים. היא גדלה באדינבורו ופרסמה את הרומן הראשון שלה ב־1957. ספרה הקצר מושב הנהג יצא בסדרת חוצפנית קטנה בשיתוף פעולה עם הוצאת תשע נשמות. "מיוריאל ספארק היא אחת הסופרות הבודדות משני צדי האוקיינוס האטלנטי אשר ניחנה בדי תושייה, תעוזה ואורך רוח לחולל שינוי בסיפורת המסורתית ובה בעת להזין אותה." – ג'ון אפדייק, ניו יורקר "כתוב לעילא." – סאטרדיי ריוויו "רומן יוצא מן הכלל." – ניו סטייטסמן "דיוקן שנון ומלוטש להפליא." – טיימס ליטרארי סאפלמנט "יוצא מן הכלל: ההפתעות מתמעטות באופן שיטתי עד שנשארת רק אחת, והיא כמו דקירה של עקב סטילטו." – ספקטייטור "בעזרת הומור צורב ואיפוק נוקב, ספארק גורמת לנו להרגיש באופן מוחשי את עצבותה ואת כאבה של ג'ין ברודי. מגי סמית מגלמת את הדמות בסרט הידוע, אבל הספר עצמו אפילו חזק יותר." – לוס אנג'לס טיימס "חכם, שנון... מסתמן כי לספארק יש מעיין בלתי נדלה של מקוריות." – קומונוויל

זהו סיפור על אישה שחיה את חייה דרך התלמידות שלה. את חלומותיה ומשאלות ליבה הכמוסות היא הגשימה או ניסתה להגשים דרכן ואיתן.

"תנו לי ילדה שעדיין לא עיצבו את נפשה, והיא שלי לנצח"

מיס ברודי הינה מורה בבית ספר יסודי לבנות. היא בוחרת את התלמידות אותן היא רוצה ללמד ואת אישיותן היא רוצה לעצב. 

היא לא רואה בעצמה רק מורה המעבירה ידע. אלא אישה משכילה בעלת אופקים רחבים, ידע כללי רב, גינונים ונימוסים אריסטוקרטים. את כל זה היא מעבירה לבנות שלה. שש בנות המכונות חבורת ברודי. מזהים אותן בכל מקום וכולן נאמנות לגברת ברודי. כמעט.

לא פעם ולא פעמיים מנסים למצוא עילה כדי להעיף אותה מבית הספר – אך מיס ברודי פועלת ללא רבב. לפחות לא רבב שרואים כלפי חוץ.

"בשבילי, חינוך הוא לגרום לתלמידה להוציא מעצמה את מה שיש בנשמתה" עמ' 44

אהבתי את גישתה של מיס ברודי בחינוך. היא ידעה לאפיין כל אחת מהחוזקות של התלמידות שלה ולאפשר להן לבטא זאת, אך כאשר גדלו היא ניצלה את האמון של חלקן ואת הידיעה שלה את תכונותיהן למימוש חלומותיה הכמוסים.

מבחינתה של מיס ברודי, התקופה בה היא חינכה את הבנות ובילתה בחברתן מעבר לשעות הלימודים, היו מיטב שנותיה, והיא תמיד טרחה לומר שהיא מקדישה להן אותן.

לאורך קריאת הספר הרגשתי כמו במחזה. קטעים קצרים עוברים בין עבר להווה. צורת הכתיבה נתנה תחושה של המצאות במקום יחד עם הדמויות. לא היה פה סיפור גדול אך היה קסם לא מובן. מיס ברודי אישיות מיוחדת ולא יזיק כמה כמוה במערכת החינוך. לפחות בגישה של השכלה כללית ותחומי עניין נרחבים יותר, מעבר לחומרי הלימוד.

קריאה נעימה.

 

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן