Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מטורפת
סוגות: ,
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 411
לאליזבת יש כל מה שמישהי יכולה לרצות: כסף, בעל הורס, תינוק חמוד ולמבורגיני במגרש החניה. כאשר היא מזמינה את תאומתה הזהה, והרבה פחות מוצלחת ומצליחה אלווינה, לשבעה ימים של חופשה חלומית בווילה המפוארת שלה בסיציליה, אלווינה, שרק לאחרונה פוטרה מהעבודה וסולקה מדירתה, מסכימה. היא אולי לא סובלת את אחותה התאומה, אבל זה לא אומר שהיא חייבת לוותר על טעימה מאורח החיים הנהנתני והראוותני שלה. עד מהרה מתברר שלאליזבת המושלמת יש אג'נדה נסתרת, וכאשר השתיים מחליפות זהויות ליום אחד בלבד זה נגמר לא טוב מבחינתה. ממש ממש לא טוב. זאת ההזדמנות של אלווינה לזכות בחיים שתמיד חלמה עליהם... אם היא תצליח לצאת מזה בשלום.

אחד הדברים המרתקים ביותר הם יחסים בין תאומים זהים. בילדותי גדלתי עם תאומות זהות באותה השכבה בבית הספר. יום אחד שאלתי אחת מהן איך זה להיות תאומה והיא השיבה: 'אני לא יודעת לענות לך כי אני לא יודעת איך זה לא להיות תאומה'. פתאום חשבתי איך זה מרגיש לחיות את כל חייך לצד כפיל. אתם זהים לחלוטין אבל למעשה אתם שני אנשים שונים עם אופי שונה, שאיפות שונות ורצונות אחרים. האם זה קל? כייף? אולי בכלל קשה יותר? ספרים רבים עוסקים ביחסים בין תאומים, המפורסם שבהם הוא "אורה הכפולה". היו גם לא מעט סרטים וסדרות טלוויזיה עם תאומים שמחליפים זהויות כמו "אבא מתארס" או "רינגר", והתאומות אולסון עשו קריירה משותפת מהעובדה שהן תאומות.
במקרה של הספר 'מטורפת' – השם שלו אומר הכל. הביקורות כתבו שמדובר בספר מצחיק, מותח ומטורף אבל מצד שני היו קוראים שכתבו שהוא בוטה, רדוד ומופרך מדי. מכיוון שיש לי חולשה ליחסים בין תאומים ולספרים מצחיקים החלטתי לתת לו עדיפות בקריאה ולגלות בעצמי. שמחתי מאד לגלות שהתחושה הראשונית שלי לגביו הייתה נכונה, מדובר בספר מצחיק עד דמעות. הקריאה שלי לוותה בפרצי צחוק רמים עד כדי כך שפחדתי להעיר את הבת שלי שישנה לידי.

הספר מסופר בגוף ראשון מנקודת מבטה של אלווינה נייטלי המכונה אלווי. אלווי מתגוררת בדירה מלוכלכת באזור עלוב בלונדון, עם שותפים שהיא לא אוהבת, ועובדת בעבודה שהיא לא סובלת עם שכר גרוע. לאלווינה אין פאונד מיותר ולכן היא מחשבת כל קנייה שלה, אם זה אומר לקנות את הוודקה הזולה ביותר או הבגדים הזולים ביותר. היא לא בקשר עם אמא שלה, שהזניחה אותה מהיום שנולדה ותמיד העדיפה את אחותה. ועם אחותה אליזבת', המכונה בת', יש לה יחסים מורכבים. לאורך הסיפור יש פלאשבקים ששופכים אור על ילדותן של אלווינה ואליזבת' לצד אם שאהבה בבירור את בתה האחת, ואילו את השנייה לא ממש. הילדות המשותפת הותירו באלווי משקעים וצלקות שקשה מאד לאחות ובשנתיים שקדמו לסיפור היא לא שמרה על קשר עם אחותה.

יום אחד אלווי מקבלת אימייל מאחותה בת' ובו היא מזמינה אותה להתארח בוילה המהממת שלה בסיציליה לשבוע של חופשה קסומה. לאלווי אין שום כוונה להגיע ולבקר את אחותה. מבחינתה בת' היא אישיות לא רצויה בחייה. אבל רצה הגורל והיא מוצאת את עצמה חסרת עבודה וחסרת דירה, והיא משנה את דעתה ומשיבה בחיוב להצעה. היא סקרנית לפגוש את בת', אותה לא ראתה מאז החתונה שלה, ואת בעלה אמברוג'ו, בו היא מאוהבת. קצת אחרי כשאלווי מגיעה לאיטליה, מבקשת ממנה בת' להחליף זהויות ליום אחד, ואלווי מבינה שזו הייתה הסיבה האמיתית להזמנה שלה. הדברים מתחילים להסתבך, ואלווי מקבלת את ההזדמנות שחיכתה לה כל חייה: לחיות בעושר בווילה מדהימה עם בריכה, עם בעל חתיך שתמיד רצתה, עם ילד מתוק, עם אומנת פרטית ומנקה. תוך כדי קריאה אנחנו צופים באלווי המרירה והמצחיקה עד מאד הופכת מגולם לפרפר.

פסק הדין:
'מטורפת' התחיל עבורי כספר קליל ומצחיק עד דמעות, אך ככל שהתקדמתי בקריאה הצחוק שלווה במעט רחמים כלפי אלווינה הפך למשהו אחר. אלווינה נראית פגיעה כתאומה נשכחת ולא אהובה אבל הספר מקבל כיוון אחר לגמרי עם תפניות בעלילה שהותירו אותי מסוחררת. הרגשתי שאלווינה היא כמו ג'יימס בונד על סטרואידים. היא מתחילה לשבור טאבו אחר טאבו ושם הספר פתאום הופך הגיוני. אחרי שצלחתי בהצלחה את כל התפניות והטוויסטים בעלילה, ואף על פי שבסופו של הספר הרגשתי שאני צריכה הפסקה מעלילותיה של אלווינה – אני לא יכולה שלא להמליץ בחום על הספר. הקריאה היא אינטנסיבית ואלווינה היא אכן בוטה אבל אי אפשר שלא לאהוב אותה. מומלץ לקוראים שלא ייקחו את הספר ברצינות רבה מדי.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן